Czy spodziewacie się jutro bezglutenowej paczki na Mikołajki? Każdy wie, że 6 grudnia to w domach, przedszkolach i szkołach, czasem w firmach, czas rozdawania małych prezentów. Tak się w Polsce utrwaliło, że paczki są pełne słodyczy (nie zawsze zresztą smacznych i zdrowych). Na dodatek dzieci na diecie bezglutenowej raczej nie mają co liczyć na bezglutenowe paczki na Mikołajki, przygotowane przez nauczycieli czy księgowość w zakładzie pracy rodziców. O słodkie niespodzianki muszą najczęściej zadbać rodzice, którzy dostarczają nauczycielkom słodycze bez glutenu lub gotowe paczuszki. Na szczęście mamy coraz większy wybór. Bezglutenowe słodycze do paczki na Mikołajki możemy kupić w osiedlowych sklepikach i w sieciach handlowych, na stacjach benzynowych i w sklepikach szkolnych. Dziś podpowiadam, które z ogólnodostępnych słodyczy i przekąsek są bezglutenowe – tak aby ciocie, dziadkowie czy skarbnicy szkolni mogli zrobić szybkie zakupy. Przy okazji polecam nasz FILMIK O BEZGLUTENOWEJ PACZCE NA MIKOŁAJKI oraz specjalny poradnik: WPIS NA BLOGU O SŁODYCZACH DO PACZKI POD CHOINKĘ I DO PRZEDSZKOLA.
Moje dzieci mają szlaban na komputer, nie zajrzą dziś na na blog, więc mogę zdradzić: w ich mikołajkowych domowych paczkach znajdą się głównie zdrowe przekąski: suszone chipsy jabłkowe i truskawkowe, batony owocowe, ciasteczka z amarantusa, musy owocowe, ale będą i krówki dobrej jakości, precelki oraz figowe batoniki.
Nie będzie czekolady: oboje muszą ją ograniczać z uwagi na nadwrażliwość na kakao i laktozę. Świadomie zrezygnowałam z żelków, gum do żucia, barwionych karmelków i wszelkich słodyczy pełnych chemii. Coraz częściej bowiem obserwuję, jak źle działają na nich nawet bezglutenowe, ale barwione i aromatyzowane słodycze: cierpi skóra, ale i jelita (gazy).
Wiem jednak, że nie wszyscy aż tak restrykcyjnie starają się ograniczać słodycze w diecie dzieci. Zresztą – im Zosia i Antek są starsi, tym i mnie jest trudniej chronić ich przed tym, co jedzą wszyscy dookoła…. Dlatego zarówno na blogu, jak i na profilu Bezglutenowej Mamy na Facebooku, podpowiadam czasem, jak znaleźć słodycze bezpieczne dla dzieci na diecie bezglutenowej na Mikołajki i nie tylko.
Pamiętajcie: jeśli na produkcie nie ma oznaczenia „produkt bezglutenowy”, za każdym razem trzeba przeczytać skład i upewnić, się że nie zawiera on glutenu, zbóż, ani ich śladowych ilości. Najpewniejsze są specjalistyczne bezglutenowe produkty, ale bezglutenowy Mikołaj nie zawsze ma do nich dostęp. Można więc posiłkować się tym, co znajdziecie na sklepowych, zwykłych półkach. W galerii zdjęć poniżej znajdziecie pospieszny wykaz ogólnodostępnych słodyczy, bezpiecznych na diecie bezglutenowej (ale za każdym razem sprawdźcie skład – bywa, że producent zmienia skład lub miejsce wytwarzania produktu).
Zamieszczona poniżej galeria zdjęć to tylko skrócona, pospieszna lista słodyczy bez glutenu. Mikołaj i Gwiazdor mają do dyspozycji cały szereg innych przekąsek w Biedronce, Lidlu, DINO, E.Leclerc, Sklepie Polskim, Intermache, Carrefour, Auchan, Żabce. . Zachęcam przede wszystkim do kupowania produktów specjalistycznych marek bezglutenowych: Balviten, Incola, Glutenex, Schär, Putka bez glutenu, Frupp, itd. Pamiętajcie jednak: im dłuższa lista składników, tym produkt jest gorszej jakości, a tym samym jeszcze bardziej niezdrowy. Osobiście staram się jak ognia unikać konserwantów, barwników i aromatów, syropu glukozowego i fruktozowego, oleju palmowego, słodzików. Na pewno nie służą ani mózgowi, ani układowi pokarmowemu dziecka na diecie bezglutenowej. Może nieładnie tak pisać w okolicy Mikołajek – ale dziś naprawdę mamy wybór na półkach. Dlatego warto sięgać po to, co mniej szkodliwe.
Nie ma lepszego prezentu, niż pięknie wydana i ilustrowana bajka dla dzieci. "Po okruszku boli w brzuszku, czyli bezglutenowa Zosia w przedszkolu" autorstwa Marty Krzyżanowskiej - Sołtysiak, to lektura dla całej rodziny. Jako bajka terapeutyczna dla dzieci na diecie bezglutenowej wyjaśni wszystko o celiakii oraz diecie i pokaże, jak piękny jest świat dziecięcych zabaw i marzeń.