Blog

Bezmleczne i bezglutenowe słodycze -czy istnieją i gdzie je kupić?

09/01/2020

Bezmleczne i bezglutenowe słodycze -czy istnieją i gdzie je kupić?

09/01/2020

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Jeszcze kilka lat temu można było ze świecą szukać dobrych przekąsek i słodyczy bezglutenowych i bezmlecznych jednocześnie, nie mówiąc o BIO oraz o dobrym składzie i smaku. A przecież dzieci z celiakią, przez pierwsze miesiące po diagnozie, często muszą stosować również dietę bezlaktozową lub wręcz bezmleczną – by wspomóc odbudowę kosmków jelitowych. Gdy nasza Zosia była mała, spod ziemi zdobywałam dla niej takie słodycze czy kanapkowe kremy czekoladowe bez laktozy – niestety ich skład często pozostawiał wiele do życzenia. Ale dziś jest w Polsce Ameryka, czyli wegańska Super Krówka. 

Smakowały na Mikołajkach z Bezglutenową Mamą

Super Krówka – to wegańskie krówki, batony, czekolady „mleczne” i w tubce oraz bakalie w czekoladzie. Wszystko z zasady bezglutenowe i bezmleczne, na bazie cukru kokosowego i mleka kokosowego, za to bez soi, bez syropu glukozowo-fruktozowego i oleju palmowego. Oj, aż mi tchu zabrakło od tego wymieniania … Super Krówki szukajcie m. in. w sieci Auchan i Netto i Rossmann oraz w sklepach ze zdrową żywnością.  Smakują fantastycznie i ciągle chcesz jeszcze 😊 Dzieci i dorośli z celiakią przekonali się o tym na Mikołajkach u Bezglutenowej Mamy w Lesznie w 2019 r. KLIK Bezmleczne, bezglutenowe i ekologiczne słodycze Super Krówki znalazły się bowiem w paczkach, ale i na stole degustacyjnym. Co ważne – smakowały również glutenożercom i mlekożercom, więc obaliły mit, jakoby substytuty mleka były ble…. I nikt nie poznał, że mleczna czekolada nie ma mleka, a krówki są 100 % wege ;) 

Bez glutenu, mleka, białego cukru, syropów, a na dodatek – BIO

Słodycze Super Krówki spotykam w sklepach od około dwóch lat – odkąd pojawiły się w marketach. Na szczęście sieci handlowe dostrzegły, że są to zdrowe słodycze, jakich jeszcze nie było. Nie miejcie mi za złe określenia „zdrowe słodycze” – chcę po prostu zaakcentować, że są to produkty zdecydowanie odbiegające od standardowych słodyczy bezglutenowych. Nie zawierają oczywiście glutenu, ale również są bez białego cukru, mleka krowiego, syropu glukozowo-fruktozowego lub ryżowego, bez oleju palmowego, a na dodatek składniki pochodzą z upraw ekologicznych. Od razu zastrzegam – zdrowsza od słodyczy Super Krówki na pewno jest marchewka, jajko czy kasza gryczana i fasola mung, ale… dzieci na diecie bezglutenowej i bezmlecznej tego nie zrozumieją ;) I to oczywista sprawa – coś wiem na ten temat, bo sama „katowałam” Zosię czekoladą deserową, a ona marzyła o mlecznej…  Nasze dzieci chcą, podobnie jak rówieśnicy, wyjąć ze śniadaniówki bułkę z kremem czekoladowym, krówki czy mleczną czekoladę, a na śniadanie zjeść czekoladowe poduszeczki z mlekiem (np. kokosowym, migdałowy czy ryżowym). I wtedy „na sygnale” wjeżdża Super Krówka. Tak bardzo się cieszę, że jest 😍

Słodycze bez glutenu, laktozy, mleka – gdzie kupić?

Bezmleczną i bezglutenową Super Krówkę kupicie w sklepach internetowych, w sklepikach eko, ale również w znanych sieciach handlowych: Auchan (na zdrowej półce), w Rossmannie i w Netto. Od razu uprzedzam – nie są to tanie słodycze, bo powstają z drogich surowców. Wyznaję jednak zasadę, że wole raz w tygodniu kupić Antkowi „zdrowe krówki”, niż codziennie takie o paskudnym składzie, a tanie. ktoś jeszcze uważa podobnie?

Jeszcze kilka lat temu można było ze świecą szukać dobrych przekąsek i słodyczy bezglutenowych i bezmlecznych jednocześnie, nie mówiąc o BIO oraz o dobrym składzie i smaku. A przecież dzieci z celiakią, przez pierwsze miesiące po diagnozie, często muszą stosować również dietę bezlaktozową lub wręcz bezmleczną - by wspomóc odbudowę kosmków jelitowych. Gdy nasza Zosia była mała, spod ziemi zdobywałam dla niej takie słodycze czy kanapkowe kremy czekoladowe bez laktozy – niestety ich skład często pozostawiał wiele do życzenia. Ale dziś jest w Polsce Ameryka. Na szczęście jest coraz więcej słodyczy bezglutenowych, zarówno na bazie mleka, jak i bezmlecznych czy bezlaktozowych. Szukajcie ich w marketach, sklepikach EKO oraz w sklepach internetowych z żywnością gluten-free.

Słodycze bezglutenowe są dziś w każdym sklepie

Dziś (2022 r.) można śmiało powiedzieć, że słodycze bezglutenowe można kupić niemal w każdym sklepie spożywczym, na stacjach benzynowych, w marketach czy w salonikach prasowych. Wszystko dzięki unijnym przepisom z 2014 r., które zobowiązują producentów do oznaczania na etykiecie alergenów, w tym glutenu czy pszenicy. Dlatego wiele ogólnodostępnych cukierków, batonów, czekolad, lizaków itp. to dziś słodycze bezglutenowe, bezpieczne dla osób z celiakią. Nie wszystkie mają wyraźny napis "produkt bezglutenowy" - ale to nic nie szkodzi. Wystarczy, że zerkniecie na skład i poszukacie tam ryzykownych składników, takich jak jęczmień, owies, zboża, żyto, pszenica, gluten itd. Jeśli są na etykiecie - nie kupujcie! Nie kupujcie również takich, na których jest ostrzeżenie: może zawierać gluten lub w zakładzie są używane zboża zawierające gluten.

Uwaga: nie kupujcie również ulubionych produktów "na pamięć" - bywa, że producent danego batonika czy cukierków zmienia skład i dodaje tam pszenicę lub pojawiają się zanieczyszczenia krzyżowe glutenem. Dlatego ZA KAŻDYM RAZEM przed zakupem sprawdźcie skład. 

Przykłady ogólnodostępnych słodyczy bez glutenu

 • klasyczne batony Snickers
 • Toffifee
 • landrynki Goplana
 • gumy Mamba
 • Tic Tac
 • słodycze Nimm2
 • batony Bounty
 • cukierki Mentos
 • wiele innych ....

Niektóre słodycze muszą byc oznaczone jako bezglutenowe - to ważne!

Osoby z celiakią naprawdę mogą kupować wiele słodyczy, dostępnych w każdym markecie. Istnieją jednak wyjątki. To produkty zbożowe i mączne, wytworzone nawet z kukurydzy czy ryżu, które naturalnie nie zawierają glutenu. Jeśli widzicie wafelki ryżowe, chrupki kukurydziane, ciasteczka gryczane czy batoniki z chrupkami, sprawdźcie, czy jest tam napis  PRODUKT BEZGLUTENOWY (glutenfree). Jeśli nie ma takiego oznaczenia, nie kupujcie. W zwykłych firmach nie zwraca się bowiem uwagi, czy dany grys kukurydziany lub mąka gryczana są wolne od zanieczyszczeń glutenem. Dla zdecydowanej większości klientów nie ma to znaczenia. Ma natomiast dla osób z celiakią - dla nas najmniejsza ilość glutenu oznacza uszkodzenie jelit i stan zapalny w kosmkach jelitowych. 

Poniżej znajdziecie przykłady słodyczy i przekąsek, które muszą mieć wyraźny napis  BEZGLUTENOWE.

Te słodycze kupuj z oznaczeniem BEZGLUTENOWE

 • wafelki
 • ciasteczka
 • krakersy
 • paluszki
 • wafle ryżowe / kukurydziane/ gryczane w czekoladzie
 • nachosy
 • pączki, drożdżówki, donuty
 • precelki
 • czekolada z płatkami
 • mleczne kanapki
 • i wiele innych (patrz wskazówki wyżej)

Słodycze bezglutenowe i bezmleczne - istnieją

Jak wspomniałam na początku, niektóre dzieci na diecie bezglutenowej czasowo lub na stałe muszą również wyłączyć z menu mleko. Wiele słodyczy bezglutenowych i bezmlecznych ma w ofercie Super Krówka – to wegańskie krówki, kalendarze adwentowe, batony, czekolady „mleczne” i w tubce oraz bakalie w czekoladzie. Wszystko z zasady bezglutenowe i bezmleczne, na bazie cukru kokosowego i mleka kokosowego, za to bez soi, bez syropu glukozowo-fruktozowego i oleju palmowego. Oj, aż mi tchu zabrakło od tego wymieniania … Super Krówki szukajcie m. in. w sieci Auchan i Netto i Rossmann oraz w sklepach ze zdrową żywnością. Smakują fantastycznie i ciągle chcesz jeszcze... Bezmleczne, bezglutenowe i ekologiczne słodycze Super Krówki znalazły się m. in. w mikołajkowych paczkach u Bezglutenowej Mamy, ale i na stole degustacyjnym, są też obecne co roku na moich koloniach. Co ważne – te bezglutenowe słodycze bezmleczne smakowały również glutenożercom i mlekożercom, więc obaliły mit, jakoby substytuty mleka były ble…. I nikt nie poznał, że mleczna czekolada nie ma mleka, a krówki są 100 % wege.

Uwaga: Super Krówka ma również w ofercie mleczne słodycze bezglutenowe - m. in. tubki toffi. Jeśli Wasze dziecko jest na diecie bezmlecznej, skrupulatnie czytajcie etykiety. 

Bezglutenowe słodycze bezmleczne

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się