Kaufland dostrzegł potencjał rynku bezglutenowego w Europie i wzorem Lidla czy Tesco wprowadził bezglutenową markę własną. Mixy na słodkie ciasta i pieczywo oraz chleb bezglutenowej marki własnej Kaufland znalazłam tydzień temu na Słowacji. Podczas tegorocznych wakacji bez glutenu wybraliśmy się do Tatralandii i własnie tam natknęłam się na te produkty. Tydzień później znalazłam je w polskim Kauflandzie. Skład tych mixów bezglutenowych wydaje się całkiem niezły, ale bez sprawdzenia trudno było mi je zaopiniować. Dlatego kupiłam opakowanie mixu i upiekłam bezglutenowe bułki z czarnuszką. Musiałam jednak zmienić proporcje wody. Teraz bezglutenowe zakupy w polskim Kauflandzie są jeszcze ciekawsze, ale niestety droższe. Mix na bułki w przeliczeniu na 1 kg kosztuje aż 23 zł.

Mixy bezglutenowej marki własnej

Słowacki Kaufland wprowadził na razie do sprzedaży tylko chleb oraz mixy bezglutenowej marki własnej: na chleb, muffinki i słodkie ciasta. Pod tą marką w innych państwach znajdziemy jednak również ciastka, gotowe pieczywo bezglutenowe, wafle i batoniki. Dobra wiadomość jest taka, że są to wyroby bez skrobi pszennej bezglutenowej (na pewno nie zawierają jej znalezione przeze mnie mixy, ale podejrzewam, że gotowe wyroby również), a więc bezpieczne również dla osób z uczuleniem na pszenicę. 

Dobre składniki

W tych mixach jest niestety guma guar (może wywoływać dolegliwości żołądkowe u niektórych osób), ale poza tym znajdziemy tam wiele dobrych składników: mąkę lnianą, zakwas bezglutenowy, mąkę z ciecierzycy i komosy ryżowej. W składzie mieszanki do ciasta z płatkami czekoladowymi znajduje się okryty coraz gorszą sławą tłuszcz palmowy, ale z drugiej strony nie znajdziemy tam soi, której unika wiele osób. 

Przepis na bułki – za mało wody

Wczoraj późnym popołudniem upiekłam bułki z mixu Universal Backmischung bezglutenowej marki własnej Kauflandu. I mam jedną uwagę: w przepisie na opakowaniu podano za małą ilość wody. Musiałam dodać jej 30-40 ml więcej, by uzyskać właściwą konsystencję. Inaczej wyszłyby bezglutenowe bułki twarde jak kamienie. Jeśli jednak zechcecie upiec pizzę z tego mixu, to ilość wody podana na opakowaniu będzie OK. Pizza potrzebuje bowiem bardziej twardego ciasta niż bułeczki. 

Jak nam smakowały bułki z nowego mixu? Były pyszne i dość miękkie nawet następnego dnia, ale zdecydowanie za drogie…. Mix Universal Backmischung o wadze 395 g kosztuje  w Kauflandzie aż 9 zł, co w przeliczeniu na 1 kg daje prawie 23 zł. Dla porównania: doskonały Mix for Bread Balviten kosztuje w niektórych sklepach nawet 9 zł za kg.  

O tym, jak trudno upiec bezglutenowe bułki – TUTAJ przeczytacie. 

W Kauflandzie króluje włoska marka Schaer

W sieci Kaufland w całej Europie króluje obecnie włoska marka Schaer. Czy to w Polsce, w Czechach czy Niemczech kupimy tam m. in. tortille bezglutenowe, herbatniki w czekoladzie, bułkę tartą, batoniki. Gdy jestem na wakacjach bez glutenu wiem, że w Kauflandzie zawsze znajdę sporo produktów bezglutenowych – KLIKNIJ. Teraz czekam w Polsce na produkty ich bezglutenowej marki własnej. Jeśli ktoś z Was już je jadł, napiszcie opinię w komentarzu.

Drukuj
Podziel się tym wpisem ze znajomymi!
    2018-08-27T19:18:23+00:0023 sierpnia 2018|