Wraz z grupą 50 influencerów bezglutenowych z całej Europy gościłam na Schär Culinary Experience 2023 w Neapolu. To było niesamowite doświadczenie! Kto kocha wyśmienite jedzenie i umie docenić niebiańskie smaki tego regionu, niechaj zmierza na bezglutenowe wakacje do Neapolu! Tam trzeba być!
Neapol jest kolebką włoskiej kuchni, dlatego producent bezglutenowy Schär właśnie tam zaprosił influencerów i ugościł ich królewskimi daniami, w wykonaniu najlepszych włoskich kucharzy gluten-free!
Poznaliśmy Neapol bez glutenu w najlepszej wersji, ale niezapomniane pozostaną też kontakty z pasjonatami diety bezglutenowej z całej Europy i cudowny czas spędzony razem.
Zobaczcie w telegraficznym skrócie, co się działo na Schär Culinary Experience 2023.
Wydarzenie odbyło się pod koniec marca 2023 i choć spodziewaliśmy się słonecznej pogody, Neapol przywitał nas chłodem. Nie przeszkadzało nam to jednak w rozkoszowaniu się atrakcjami, które przygotował dla nas Schär. A było ich mega dużo, naprawdę nie mieliśmy dla siebie wolnego czasu!
Mieszkaliśmy w romantycznym, nastrojowym hotelu w okolicy Neapolu, ale codziennie spędzaliśmy kilka godzin w tym niezwykłym mieście. Drugiego takiego nie ma w całej Italii!
Podstawą kuchni neapolitańskiej jest pizza i makaron, tutaj dania na ich bazie są doprowadzone do perfekcji.
Podstawą neapollitańskiej kuchni są pizza i makaron, ale też owoce morza i ryby, nieziemskie pomidory i mozarella di bufala, dania sycące i smażone w głębokim tłuszczu, słodkie śniadania, genialne tarty.
Na Schär Culinary Experience 2023 mieliśmy okazję poznać te wszystkie dania w wersji bezglutenowej. Nie zapomnę genialnego ragu, które jest kultową wersją sosu pomidorowego z mięsem. Jedliśmy je w restauracji w centrum Neapolu, gdzie podano nam również pyszne tiramisu, dla chętnych było również najlepsze włoskie piwo bezglutenowe - Peroni.
Każdego ranka jedliśmy w hotelu królewskie śniadania, na których dominowały słodkie dania, zwłaszcza nieziemskie tarty wypiekane na miejscu, muffinki, babki, kruche ciasteczka.... Były też oczywiście wędliny, sery i warzywa, ale dominowało slodkie :)
Serwowano nam również gotowe ciastka, przekąski i pieczywo organizatora - marki Schär.
Wszystko smakowało tak niebiańsko, a apetytu dodawał klimatyczny wystrój naszego hotelu i obecność tylu osób na diecie bezglutenowej!
Po śniadaniu spędzaliśmy czas poza hotelem, zazwyczaj w Neapolu lub w okolicach i do bazy wracaliśmy późnym popołudniem. I to właśnie wtedy Schär wraz z najlepszymi włoskimi kucharzami rozpieszczali nas królewskimi ucztami. Ideą było zaprezentowanie nam nepolitańskiej kuchni bezglutenowej w klasycznym i najlepszym wydaniu. Udało im się, na 1000%!
Kucharze, pod wodzą mistrza kuchni bezglutenowej Antonio Paolino, pracowali dniem i nocą, byśmy wszystkimi zmysłami poznali klasykę włoskiej kuchni. Przyznam, że byłam nieco skrępowana, gdy co chwilę na stoły wjeżdżały kolejne półmiski z wykwintnymi potrawami. Tego było naprawdę dużo, a wszystko takie apetyczne!
Podczas prezentacji o diecie bezglutenowej i marce Schär dowiedzieliśmy się o ciekawym eksperymencie.
Otóż dział marketingu dotarł do osób, które w mediach społecznościowych krytykowały dietę bezglutenową, w ogóle jej nie znając (nie były to osoby chore na celiakię).
Zostały one zaproszone na kulinarne wydarzenie, ale nikt nie wiedział, że będzie tam serwowana kuchnia bezglutenowa. Była bogata degustacja, nagrywanie filmików. Gdy karty zostały odkryte, uczestnicy zabawy byli zdumieni, bo dotąd naprawdę sądzili, że dieta bezglutenowa jest niedobra!
Eksperyment był tylko jednym z działań edukacyjnych prowadzonych przez największą europejską firmę bezglutenową.
Schär w całej Europie, w każdym z krajów, prowadzi kampanie ukazujące jasne strony diety bezglutenowej, zapobiegające dyskryminacji dzieci i dorosłych. Przed Bożym Narodzeniem 2022 r. Schär opublikował wzruszający filmik o lepieniu pierniczków, którego mottem była inkluzywność.
O społecznym zaangażowaniu marki świadczy też jej niezwykle bogaty asortyment, dzięki któremu życie z celiakią i na diecie bezglutenowej nie musi różnić się od osób jedzących gluten. Marka tworzy bowiem niemal wszystkie zamienniki pszennej żywności.
Na jedną z kolacji organizator zaprosił nas do włoskiej pizzerii (nie bezglutenowej, ale klasycznej), która pod okiem specjalistów przygotowała się do przyjęcia 50 gości z celiakią. To było prawdziwe show!
Kucharze nie spodziewali się, że non stop 50 obiektów będzie śledzić ich każdy ruch: zagniatanie i formowanie ciasta, formowanie pizzy, jej dekorowanie, pieczenie i serwowanie. Dzielnie to znosili, a my byliśmy pod wrażeniem ich wprawnych ruchów i efektów w postaci genialnej pizzy bezglutenowej po neapolitańsku. Zobaczcie to niżej na rolce z Instagrama.
Co wyróżnia neapolitańską pizzę? Bardzo cienkie ciasto, które dojrzewa nawet 48 godzin i mocno wypieczone brzegi. Pizza jest pieczona w 450 stopniach C przez około 1,5 minuty! Kucharz może użyć tylko San Marzano lub Pomodorino del Piennolo del Vesuvio, które rosną na równinach wulkanicznych na południe od Wezuwiusza. Dozwolone jest użycie tylko świeżego sera mozzarella fior di latte, świeżej bazylii i oryginalnej, włoskiej oliwy z oliwek.
To wszystko sprawia, że pizza neapolitańska jest jedyna w swoim rodzaju.
W Neapolu działa kilkanaście bezglutenowych pizzerii, a ciastkarnie oferują w osobnej gablotce bezglutenowe słodkości, w tym croissanty.
Kulminacyjnym punktem programu Schär Culinary Experience 2023 był konkurs bezglutenowego gotowania. Pracowaliśmy w grupach, a naszym zadaniem było przygotowanie bezglutenowego dania lub deseru na bazie konkretnych składników. W mojej grupie takim składnikiem była ... cebula! Marta, maltanka mieszkająca kiedyś w Polsce, jako fanka ruskich pierogów, zaproponowała własnie to danie dla naszej ekipy.
Moim zadaniem było przygotowanie ciasta pierogowego (wybrałam Mix for Bread), pozostałe uczestniczki szkliły cebulę, szykowały farsz, wycinały i lepiły pierogi bezglutenowe. Ostatnim etapem - to też pomysł Marty z Malty - było panierowanie pierogów w zgniecionych płatkach kukurydzianych i podsmażenie ich w głębokim tłuszczu. Naszą pracę osobiście podziwlał głowny juror - chef Antonio Pailono (na zdjęciu obok).
Nasza grupa zdobyła drugie miejsce w rywalizacji! Ruskie pierogi bezglutenowe z głębokiego tłuszczu zachwyciły włoskiego szefa kuchni!
Eventy organizowane dla bezglutenowych influencerów przez Schär są niezwykłe nie tylko pod względem kulinarnym czy krajobrazowym.
Ogromną wartością są przyjaźnie, które zawieramy podczas ucztowania, realizowania różnych zadań. Dzięki tym eventom mam znajomych pasjonatów diety bezglutenowej w Izraelu, w Hiszpanii, Czechach, Słowacji (na zdjęciu z Adrianą Kemką i shomanem Fero), Węgier, Malty, Egiptu, Chorwacj, Serbii, Turcji...
Ogromnie to doceniam, bo mamy ze sobą kontakt, pomagamy sobie, wymieniamy się pomysłami, doradzamy.
W grupie 50 uczestników Schär Culinary Experience 2023 były cztery bezglutenowe influencerki z Polski: Kasia - Bezglutenowe Gary, Michalina - Zdrowo Bezglutenowo, Agnieszka - Bezglutenowa Muchnia oraz Marta - Bezglutenowa Mama.
To była jedyna taka okazja, byśmy spotkały się w jednym miejscu, na dodatek we Włoszech, czyli w bezglutenowym raju! Smakowałyśmy te pyszności, omawiałyśmy rzeczywistość bezglutenową w Polsce i codzienną pracę na Instagramie i Facebooku.
Na evencie dla influencerów u Schär byłam już po raz trzeci: dwa razy we Włoszech i raz w Chorwacji. Za każdym razem przywiozłam moc wrażeń, inspiracji i doświadczeń.