Jeśli Twoje dziecko nie lubi warzyw i kaszy, zadbaj o chleb bezglutenowy pełen błonnika. Do naleśników czy pierogów też użyj mąkę bezglutenową bogatą w błonnik. To bardzo ważne w diecie bezglutenowej. Im więcej błonnika, tym mniejsze ryzyko zaparć, dość częstych u pacjentów z celiakią. Codziennie należy go zjadać około 20 g, a w przypadku zaparć – nawet 40 g. Kto nie je warzyw i kasz, naprawdę musi się wysilić, by tyle nazbierać w codziennym menu. Dlatego najlepiej „przemycać” błonnik w podstawowych produktach: właśnie w chlebie bezglutenowym, mące, ciastkach, domowych wypiekach i posiłkach.
A jak sprawdzić, które produkty są bogate w błonnik? Wystarczy czytać tabele wartości odżywczych i porównywać, ile błonnika jest choćby w chlebie. Taki, który ma zaledwie 2-4 g błonnika w 100 g produktu jest mniej wartościowy niż ten, który zawiera 7-9 g i więcej. Poniżej zobacz inne przykłady.
W marketach i sklepach internetowych można kupić chleb bezglutenowy o różnej zawartości błonnika. Przed zakupem warto to sprawdzić, porównać tabele wartości odżywczych. Nie kieruj się jednak kolorem pieczywa. Zdarza się jasny chleb bezglutenowy, który ma aż 10 g błonnika w 100 g, a bywają ciemne bochenki, w których jest zaledwie 4-5 g.
A jaka jest optymalna porcja błonnika w chlebie bezglutenowym lub w bułkach? Odpowiedź jest prosta: im więcej, tym lepiej. Wartościowy odżywczo chleb bezglutenowy to taki, który ma powyżej 6-7 g błonnika. Zdecydowanie lepszy będzie ten zawierający 9-10 g błonnika lub więcej – jak np. chleb bezglutenowy ciemny z piekarni rzemieślniczej Dr Żurek bez glutenu. Zawiera blisko 13 g błonnika w 100 gramach (zobacz to na zdjęciu obok)! Wystarczy zatem 4-5 kromek tego chleba, by pokryć całodzienne, optymalne zapotrzebowanie na błonnik.
Ta sama zasada dotyczy wyboru mąk i mieszanek bezglutenowych. Na szczęście zarówno w marketach, jak i w internetowych sklepach ze zdrową żywnością można kupić mąki bezglutenowe o wysokiej zawartości błonnika. Można z nich piec chleby i bułki, smażyć naleśniki i gofry, lepić pierogi. Dobrym pomysłem jest wybór mixów bezglutenowych bogatych w błonnik albo dodawanie mąk jednorodnych do białych mixów.
Pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie, by z mieszanki razowej czy z innego mixu bezglutenowego bogatego w błonnik, nawet tego dedykowanego do wypieku chleba, przyrządzić naleśniki, racuchy czy pierogi. To naprawdę się udaje, zobacz: pierogi bezglutenowe.
Wśród mąk bezglutenowych bogatych w błonnik warto wymienić:
Zobacz również kilka mixów bezglutenowych, porównaj zawartość błonnika:
KOMENTARZE