W najbliższych dniach odbędą się w szkołach wywiadówki i będą zapadać decyzje o zielonej szkole lub wyciecze klasowej. Jeśli twoje dziecko ma celiakię i jest na diecie bezglutenowej, zaproponuj wychowawcy i rodzicom wybór sprawdzonego ośrodka, przeszkolonego w diecie gluten-free. Ze swej strony polecam Dom Wczasów Dziecięcych Jagusia w Kudowie-Zdroju (Kotlina Kłodzka), który oferuje doskonałe warunki hotelowe, basen, wiele atrakcji i świetne ceny, a na dodatek ma certyfikat „Gotujemy bez glutenu”, co oznacza, że personel przygotuje bezpieczne i smaczne posiłki dla dziecka z celiakią. Zielona szkoła na diecie bezglutenowej jest więc w zasięgu ręki. Nie obawiajcie się powiedzieć o tym na wywiadówce. I co najważniejsze, walczcie zawsze o to, by wasze dziecko na diecie bezglutenowej  pojechało na zieloną szkołę. Nawet, gdy wychowawca twierdzi, że to dla niego zbyt duży kłopot….

Zielona szkoła z dietą bezglutenową w DWD Jagusia

Dom Wczasów Dziecięcych Jagusia to miejsce znane dzieciom z celiakią i ich rodzicom. Tam od kilku lat odbywają się kolonie bezglutenowe  – wtedy jednak posiłki i menu przygotowuje personel Bezglutenowej Mamy. Jagusia ma jednak certyfikat „Gotujemy bez glutenu”, a to oznacza, że personel zna zasady diety bezglutenowej i jest przygotowany do żywienia gluten-free przez cały rok. Menu jest jednak standardowe, a nie tak bogate, jak na koloniach u Bezglutenowej Mamy. 

Warto tam zorganizować wycieczkę klasową lub zieloną szkołę, bowiem Jagusię wyróżnia doskonała baza noclegowa (hotelowe warunki), własny basen kryty, zaplecze sportowe i moc atrakcji, które pomaga zaplanować kierownictwo ośrodka. Pobyt jest tani, a wszelkie formalności związane z wyjazdem i organizacją pomaga załatwić kadra Jagusi.  Szkoła nie musi zatem wynajmować biura turystycznego, a rodzice nie muszą przepłacać za wycieczkę. Jeśli na zieloną szkołę jedzie uczeń na diecie bezglutenowej, tylko on otrzymuje jedzenie gluten-free, specjalnie dla niego przygotowane. Pozostali uczniowie jedzą zwykłe posiłki. Osobiście polecam Jagusię na zielone szkoły i szkolne pobyty. W tym roku na wycieczkę pojedzie tam m. in. klasa mojego Antka – wysyłam dzieci w sprawdzone i zaufane miejsce 🙂

Walczcie o swoje dzieci na diecie bezglutenowej w szkole

Może się zdarzyć – i niestety zdarza się – że wychowawca nie chce wziąć na zieloną szkołę ucznia na diecie bezglutenowej. Nie pozwólcie na to – bo to dyskryminacja, na którą nie można się godzić. To na wychowawcy ciąży obowiązek znalezienia ośrodka, który oferuje bezpieczną dietę bezglutenową. To wychowawca powinien od kierownictwa ośrodka wyegzekwować pisemne oświadczenie o zapewnieniu diety bezglutenowej dla dziecka z celiakią. Takie oświadczenie powinien okazać rodzicom dziecka z celiakią. W razie potrzeby wychowawca powinien skontaktować rodziców z szefem kuchni danego ośrodka. A najlepiej, by wycieczka została zorganizowana w ośrodku specjalizującym się w diecie bezglutenowej – jak np. Jagusia. To wychowawca – we współpracy z rodzicami – powinien opracować plan wycieczki z uwzględnieniem potrzeb dzieci na dietach eliminacyjnych (np. zrezygnować z wizyty w muzeum piernika czy rogala marcińskiego czy piekarni, pominąć odwiedziny w budce z goframi, deser w ciastkarni czy obiad w parku rozrywki).  

Pamiętajcie również o tym, że my, rodzice uczniów na diecie bezglutenowej, mamy prawo wymagać troski o nasze dziecko, ale musimy również aktywnie współpracować w tym zakresie z kadrą. Nie zrzucajmy wszystkiego na nauczycieli.

Drukuj
Podziel się tym wpisem ze znajomymi!
    2019-09-04T16:00:09+00:004 września 2019|