Blog

Wegańskie pierogi bezglutenowe z kaszą gryczaną na Wigilię

17/12/2018

Wegańskie pierogi bezglutenowe z kaszą gryczaną na Wigilię

17/12/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Od dawna „chodziły za mną” pierogi bezglutenowe z kaszą gryczaną, wegańskie na dodatek. Takie na Wigilię, ale i na codzienny obiad. Oto i mam przepis, ale najpierw krótkie wprowadzenie :). Ciasto na pierogi bezglutenowe nie jest dla mnie żadnym problemem, odkąd przygotowuję je – uwaga – z dobrego mixu na chleb. Zależało mi jednak na dobrym farszu, dlatego rozpuściłam wici wśród znajomych. Niestety, wszyscy polecali pierogi bezglutenowe z kaszą gryczaną, serem i miętą, która przecież nijak nie pasuje do Wigilii, a ser do diety wegańskiej…. Sięgnęłam zatem po moją ulubioną zieloną pietruszkę, a ponieważ w lodówce miałam miseczkę ugotowanej fasoli adzuki, również ona trafiła do farszu. I wiecie co? Nieskromnie powiem: rewelacja! Jestem mięsożercą z celiakią, ale to było COŚ ;) Wczoraj wieczorem ulepiłam  ponad 30 wegańskich pierogów bezglutenowych z kaszą gryczaną i połowę zjadłam od razu z koleżanką z sąsiedztwa. Połowę zamroziłam na surowo, a dziś wrzuciłam je do wrzątku z solą i olejem i gotowałam na małym ogniu. Nic się nie rozpadło, a ja upewniłam się, że wegańskie pierogi bezglutenowe z kaszą gryczaną i fasolą adzuki wejdą do naszego menu na Wigilię i nie tylko. Przekonałam Was do tego przepisu? To przed pracą w kuchni polecam poradnik Jak ulepić pierwsze pierogi bezglutenowe na Wigilię i nie tylko.  TUTAJ ZOBACZ MÓJ FILM O LEPIENIU PIEROGÓW BEZGLUTENOWYCH.

Składniki na bezglutenowe ciasto pierogowe (ok. 30 szt)

Składniki na farsz

Tutaj kupisz

Bezglutenową kaszę gryczaną białą z Czech

Wykonanie farszu

  1. Farsz na wegańskie pierogi bezglutenowe z kaszą gryczaną możesz przygotować 1-2 dni wcześniej.
  2. Dzień wcześniej mocz fasolę w letniej wodzie z dodatkiem 1 łyżeczki majeranku przez około 12 godzin. Ugotuj ją do miękkości w tej samej wodzie. Gdy ostygnie, zblenduj ją na gładką masę.
  3. Jeśli chcesz użyć fasoli z puszki, odsącz ją i przepłucz wodą, a następnie zblenduj.
  4. Kaszę gryczaną ugotuj w podwójnej ilości wody i ostudź.
  5. Cebulę pokrój drobniutko, czosnek przeciśnij przez praskę i całość zeszklij na oliwie na złoty kolor. Odsącz na sicie z tłuszczu.
  6. Pietruszkę posiekaj.
  7. Do miski włóż zblendowaną fasolę, dodaj kaszę, cebulę z czosnkiem i zieloną pietruszkę.
  8. Przypraw solidnie solą, zmielonym pieprzem, majerankiem, a także surowym, przeciśniętym przez praskę, ząbkiem czosnku. Dodaj 1/5 łyżeczki pieprzu Cayenne.
  9. Wymieszaj składniki, ewentualnie jeszcze dopraw według uznania. Farsz na wegańskie pierogi bezglutenowe z kaszą gryczaną ma być wyrazisty. 

Wykonanie ciasta i pierogów

  1. Do mąki dodaj połowę porcji  gorącej wody (może być wrzątek) i wymieszaj ciasto drewnianą łyżką.
  2. Stopniowo dodawaj więcej wody, aż do uzyskania ciasta o gęstej, ale plastycznej konsystencji – w razie potrzeby dodaj nieco więcej wody, niż w przepisie.
  3. Pod koniec wyrabiania ciasta dodaj olej.
  4. Gdy ciasto przestanie parzyć, możesz je zagniatać rękoma.
  5. Odstaw je na 15 minut, przykryte folią. Jeśli chcesz od razu gotować pierogi, zagotuj wodę z 1/4 łyżeczki soli i łyżką oleju. Jeśli chcesz je zamrozić, przygotuj drewniane deseczki i oprósz je mąką bezglutenową. Uwaga: najlepiej mrozić surowe wegańskie pierogi bezglutenowe z kaszą gryczaną.
  6. Na stolnicy rozsyp nieco bezglutenowej mąki.
  7. Wałkiem posypanym mąką rozwałkuj część ciasta (pozostałą część przykryj ściereczką, by nie wyschła). 
  8. Szklanką wycinaj krążki, nakładaj farsz i zlepiaj brzegi.
  9. Bezglutenowe pierogi wrzucaj partami do wrzątku lub układaj je na deseczce i od razu zamrażaj, by nie wyschły. 

Mała podpowiedź – jak lepić wegańskie pierogi bezglutenowe

Uwaga: w tym przepisie najlepiej lepią się pierogi z jeszcze gorącego/ciepłego ciasta, ale przestudzone też jest w porządku. farsz nakładaj na tej stronie kółeczka, która nie stykała się ze stolnicą i z mąką – dzięki temu pierogi łatwej się zlepią. Układaj na talerzu i przykrywaj ściereczką. Wrzuć do wrzątku. Gotuj porcjami na małym ogniu. Wyjmuj pierogi cedzakową łyżką i układaj na talerzu posmarowanym olejem. Część surowych pierogów możesz zamrozić.

Zobacz na filmie, jak ulepić doskonałe pierogi bezglutenowe

Rada dla blogerów bezglutenowych mieszkających z psami – pilnujcie składników ;)

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się