Wegańska dieta bezglutenowa to spore wyzwanie dla dietetyka, ale dla pacjenta też ;) Jak zbilansować dietę wegańską u osoby z celiakią? Czy to w ogóle możliwe? To temat na osobny artykuł, ale dziś tylko kilka zdań, bo trwa głosowanie na roślinny produkt roku 2019. W plebiscycie startuje kilka wegańskich produktów bezglutenowych, m. in.: lody roślinne Grycan, majonez wegański Develey, Vege Burger jaglany Soligrano, majonez wegański Starck’s Food Polska. Głosujmy i zachęćmy producentów, pokażmy, że siła nas, bezglutenowych i wegańskich konsumentów ;) Jedno jest pewne: jemy za dużo mięsa, które na dodatek pochodzi z przemysłowej i okrutnej dla zwierząt produkcji, która niszczy planetę…. Może takie akcje to inspiracja, by jeść więcej produktów roślinnych (nieprzetworzonych), a mniej mięsa i mleka? Ja tak zamierzam ;)
Już co trzeci Polak kupuje przynajmniej okazjonalnie roślinne zamienniki mięsa. Inni z kolei nie chcą substytutów (często wysokoprzetworzonych), ale po prostu ograniczają spożycie mięsa na rzecz warzyw, strączków, kasz, owoców, orzechów. Bezglutenowa Mama jest w tej drugiej grupie 😊 Moja dieta i tak przynajmniej w połowie składa się z warzyw, ale sporo w niej białka zwierzęcego – i to postanowiłam nieco zmodyfikować. W moim przypadku wegańska dieta bezglutenowa to nie moda, lecz świadomość. Tak jak pisałam na wstępie: sprzeciwiam się masowej produkcji zwierzęcej oraz niszczeniu planety przez ten przemysł, coraz bardziej rozumiem też funkcjonowanie organizmu człowieka. Raczej nie przejdę na stuprocentową, bezglutenową dietę wegańską – ale z dnia na dzień tak modyfikuję menu, by znajdowało się w niej mniej mięsa. Raczej unikam przetworzonych, wegańskich produktów bezglutenowych.
„RoślinnieJemy” – podoba mi się to hasło. Fajnie by było, gdyby coraz więcej Polaków wprowadziło rośliny do swojego jadłospisu. Dotyczy to również diety bezglutenowej – warzywa i owoce to drogocenny błonnik, który przeciwdziała zaparciom, tak częstym w celiakii.
Nie przekonują mnie sklepowe, wegańskie zamienniki mięsa i serów. Bo albo rezygnuję świadomie z mięsa i produktów mlecznych, albo tak za nimi tęsknię, że szukam vege schabowego, vege żeberek lub boczku czy żółtego sera wegańskiego i chcę, żeby smakowały podobnie do oryginału… Zresztą w diecie wegańskiej jest podobnie jak w bezglutenowej.
Samo określenie „vege”, podobnie jak „gluten-free” nie oznacza, że produkt jest zdrowy i wartościowy. Spójrzcie na skład wielu produktów wegańskich – nawet jeśli są bezglutenowe, to zawierają olej kokosowy, mąkę, soję, tłuszcz palmowy, dym wędzarniczy itd. Teraz markety prześcigają się w ofertach wegańskich, ale kupujmy je świadomie. By nie było tak, że zamienił stryjek siekierkę na kijek…
Rzadko korzystam z gotowych, bezglutenowych produktów wegańskich. Głównie dlatego, że nie podoba mi się ich skład, poza tym wolę swoją warzywną kuchnię bezglutenową, mam już sporo fajnych przepisów. Ale przy okazji plebiscytu na roślinny produkt roku 2019 przyjrzałam się kandydatom. Wśród nich jest kilka wegańskich produktów bezglutenowych, m. in. Vege Burger marki Soligrano.
Wcześniej nie oglądałam tego produktu na półkach, ale teraz przeczytałam skład. I jestem pod wrażeniem: mąka jaglana preparowana termicznie (29%), burak czerwony suszony (14,3%), słonecznik, gryka ekspandowana, mąka z soczewicy czerwonej (7%), siemię lniane, mąka gryczana preparowana termicznie, przyprawy [sól, pieprz ziołowy, czosnek, majeranek, chili]. Czyli można stworzyć wegański i bezglutenowy produkt z prostych składników. Super ;) Już wiem, że vege burgery Soligrano podamy dzieciom na specjalistycznych koloniach z dietą bezglutenową 2020 r. – w Kudowie-Zdroju.
Zdarza się, że dzieci lub dorośli z celiakią muszą być na wegańskiej diecie bezglutenowej z konieczności. Przyczyną bywa np. dodatkowa nietolerancja mleka, jaj, drobiu, wieprzowiny, ryb… Zdarza się, że i na koloniach u Bezglutenowej Mamy goszczą dzieci, dla których specjalnie szykujemy wegańskie dania bezglutenowe. Uwierzcie, nie jest to łatwe: tak zbilansować posiłek, by nie zabrakło w nim najważniejszych składników odżywczych. Ale staramy się z całych sił i czarujemy: wegańskie drożdżówki bezglutenowe, wegańskie i bezglutenowe pierogi, vege i gluten-free ciastka, kotlety, zupy.
Bo wegańska dieta bezglutenowa to nie zawsze wybór. Ale jedno jest pewne: niezależnie od przyczyny stosowania takiej diety, menu oraz ewentualną suplementację należy skonsultować z DOBRYM dietetykiem, znającym niedobory pokarmowe w celiakii KLIK.
Polscy i zagraniczni producenci bezglutenowi wiedzą, że spora grupa ich klientów poszukuje produktów wegańskich. Starają się tworzyć coraz bardziej smaczne i dobre w składzie wyroby. Można je kupić w sklepach internetowych i stacjonarnych ze zdrową żywnością oraz w sklepach internetowych producentów. Oto parę przykładów wegańskich produktów bezglutenowych:
KOMENTARZE