Początek roku szkolnego jest trudny dla dzieci z celiakią, dlatego warto osłodzić im szkolne dni dobrymi przekąskami, wsuniętymi w tajemnicy do śniadaniówki. Jednym z pomysłów są bezglutenowe andruty, bogato przełożone czekoladą i gęstym dżemem. A gdzie kupić wafle do bezglutenowych andrutów? No i dlaczego dzieci z celiakią mają w przedszkolu i szkole szczególnie trudno?
Obecnie potentatem na rynku wafli bezglutenowych do lodów i deserów jest wielkopolska marka Miran. W ich ofercie są zarówno bezglutenowe miseczki waflowe, wafle do lodów w kilku rozmiarach i kształtach, a także andruty i sandwiche bezglutenowe. Zresztą – Miran produkuje wafle nie tylko na polski, ale i na włoski rynek bezglutenowy.
Wafle Miran na andruty można kupić w sieci Netto na tak zwanej zdrowej półce oraz w sieci Carrefour na stoisku bezglutenowym. Testowałam je w wakacje w pensjonacie bezglutenowym Moje Tatry. Pojawiły się tam na podwieczorek, bogato przełożone kremem czekoladowym z ciecierzycy oraz domowymi powidłami. Były pyszne i wszystkim bardzo smakowały. A jak przygotować andruty bezglutenowe? KLIK przepis.
W niektórych sklepach eko można jeszcze kupić wafle bezglutenowe bez tłuszczu marki BiaMar. Oto ich skład: woda, skrobia kukurydziana, mąka kukurydziana, skrobia ryżowa, substancja zagęszczająca E-464. Nie zawierają tłuszczu, ale mają hydromyksopropylometylocelulozę – zamiennik glutenu często obecny w pieczywie bezglutenowym. Te wafle ktoś negatywnie zaopiniował na profilu Bezglutenowej Mamy na Kacebooku KLIK.
Od wielu lat bezglutenowe wafle na andruty ma w sklepie internetowym inna wielkopolska firma – Glutenex. Kosztują 10,99 zł, a więc 3 zł drożej niż w dyskoncie. Oto ich skład: skrobia ziemniaczana, mąka sojowa, tłuszcz kokosowy, emulgator: lecytyna sojowa, sól, aromat. Skład tych wafli jest identyczny, jak wafli Miran, zatem najprawdopodobniej to ten sam wyrób pod dwiema różnymi markami. To zresztą częsta praktyka: np. firma Bezgluten sprzedaje pod swoją marką wafle bezglutenowe do lodów, które również są wytwarzane w firmie Miran pod Poznaniem.
Jedne jest pewne: niskobiałkowe wafle bezglutenowe do lodów (dla osób chorych na fenyloketonurię) dostępne w sklepie internetowym Glutenexu są na pewno produkowane w Glutenexie – świadczy o tym skład i smak, niezmienny od lat.
Przedszkole i szkoła to trudny czas dla dzieci na diecie bezglutenowej i innych dietach eliminacyjnych. Dlaczego? Urodzinki, klasowe wigilie, wyjścia do biblioteki czy do piekarni lub pizzerii, festyny, spotkania przy grillu, częstowanie się na przerwach smakołykami przyniesionymi z domu lub kupionymi w sklepiku – to wszystko jest związane z jedzeniem, a więc z dyskryminacją dzieci z celiakią. Kilkulatek musi sprawdzać etykietę cukierka, pilnować czy kiełbaska dla niego smaży się na osobnej tacce, czy kelnerka podała bezglutenowy obiadek itd. Wiem od wielu dorosłych na diecie bezglutenowej, że krępuje ich często jedzenie posiłków z własnego pudełka czy wypytywanie kelnera o składniki potrawy. Dla dziecka może to być jeszcze trudniejsze.
Dlatego warto pomóc maluchowi, zwłaszcza w pierwszych dniach przedszkola czy szkoły. Wsparciem na pewno będzie czas spędzony z rodzicami lub dziadkami, wspólna zabawa, wycieczki, prezenciki znajdowane pod poduszką oraz smakołyki odkryte w szkolnej śniadaniówce. Znam to wszystko z doświadczenia – byłam dzieckiem na diecie bezglutenowej, a teraz jestem mamą dziecka z celiakią, a od niedawna – córką taty z celiakią…
KOMENTARZE