Celiakia jest spowodowana reakcją immunologiczną na białko glutenowe występujące w pszenicy, żyto i jęczmieniu. Jedynym sposobem leczenia 160 000 Australijczyków czy około 400 tys. Polaków z celiakią – w większości niezdiagnozowanych – jest ścisła dieta bezglutenowa przez całe życie. Choć to nie jest specjalnie trudne, w praktyce stosowanie ścisłej diety bezglutenowej nie jest tak różowe. Potwierdza to eksperyment przeprowadzony przez dr Tye-Din z Royal Melbourne Hospital, głównego badacza nad szczepionką przeciw celiakii Nexvax2. Analiza 160 produktów bezglutenowych pochodzących od 127 firm wykazała, że jeden produkt na dziesięć zawierał gluten….
Choroba autoimmunologiczna staje się coraz bardziej powszechna i szacuje się, że obecnie dotyka ona jednego na 70 Australijczyków i 1,4 procent światowej populacji. Dlatego w wielu ośrodkach na całym świecie, m. in. w Melbourne, prowadzone są badania nad lekiem lub szczepionką na celiakię. Pierwsze badania, przeprowadzone już osiem lat temu, są bardzo obiecujące.
Badania nad szczepionką na celiakię rozpoczęto w Ameryce wiele lat temu. Po globalnych badaniach, prowadzonych przez amerykańską firmę farmaceutyczną ImmusanT Inc., australijskie próby rozpoczną się w Royal Clinic Hospital Clinical Trials Centre w Melbourne, a następnie będą prowadzone w Perth, Adelaide, Brisbane, Mackay i Sunshine Coast.
Prawie 150 pacjentów w Australii, Nowej Zelandii i USA otrzyma zastrzyk z placebo lub szczepionkę Nexvax2. W określonym czasie i według ścisłych wytycznych, będą jeść gluten. Następnie będą poddani specjalistycznym badaniom, w tym biopsji jelita cienkiego. Naukowcy chcą bowiem potwierdzić ochronne działanie szczepionki na kosmki jelitowe.
Badania nad szczepionką lub lekiem na celiakię weszły w Australii w znaczącą fazę.
W organizmie osoby z celiakią szczepionka Nexvax2 celuje w komórki odpornościowe specyficzne dla glutenu. Dzięki temu u owe komórki nie wchodzą w tryb „ataku” w momencie, gdy osoba z celiakią je gluten.