Blog

Relacja z pikniku bezglutenowego 2018 w Lesznie

29/05/2018

Relacja z pikniku bezglutenowego 2018 w Lesznie

29/05/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Na tegoroczny piknik u Bezglutenowej Mamy  w Lesznie zapisało się 600 osób z całej Polski, ale ostatecznie dotarło ponad 500. To rekord w pięcioletniej historii tej imprezy. Uczestnicy, wykładowcy i wystawcy docenili niezwykle rodzinną atmosferę, spotkanie w plenerowej scenerii oraz wyjątkowe atrakcje – zobaczcie to w galerii. Oczywiście byliśmy przygotowani na przyjęcie tylu gości i dla wszystkich wystarczyło bezglutenowych hot-dogów, zapiekanek oraz lodów, sorbetów i przysmaków na stołach producentów. Nasza impreza to przede wszystkim święto dzieci, dlatego nie zabrakło dla nich atrakcji.  Do szczęśliwców trafił również mini-opiekacz, zestaw probiotyków, książki z przepisami bezglutenowymi oraz zestawy produktów. Wszyscy uczestnicy otrzymali również upominki od producentów żywności bezglutenowej. 

Garść wiedzy: specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Skalę  II. Wielkopolskiego Dnia Diety Bezglutenowej w Lesznie docenili specjaliści z Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, którzy przyjęli zaproszenie na wykłady.  Dr n. med. Iwona Krela-Kaźmierczak  (na zdjęciu) przygotowała prezentację  „Choroba trzewna, a zaburzenia metaboliczne kości”. Natomiast  dr Aleksandra Szymaczak-Tomaczak przedstawiła wykład „Witamina D, a choroba trzewna”. Mgr dietetyki Martyna Marciniak, która przedstawiła wykład „Jak bilansować dietę bezglutenową?”. Ogromne znaczenie w wykrywaniu i monitorowaniu celiakii ma diagnostyka, o której mówił mgr Wojciech Wróblewski z Euroimmun DNA. W programie znalazł się także wykład o zbawiennej roli probiotyków, który wygłosiła mgr Marta Kliber-Jasik  z Pharmabest.

Tylko u nas bezglutenowe hot-dogi

To jedyna impreza w Polsce, gdzie można zjeść bezglutenowe hot-dogi i zapiekanki. Hot-dogi w specjalnej budce serwował dzieciom i dorosłym Przemek, który sam ma celiakię. Hot-dogi przygotowywał wspólnie z przyjaciółmi. Mieli ułatwione zadanie, bo bezglutenowe bułki hot-dogowe Incola były gotowe do jedzenia od razu po otwarciu opakowania (wystarczyło je lekko podgrzać). Polane musztardą lub ketchupem Roleski chodziły na pniu i przy budce ciągle były kolejki.

I pyszne zapiekanki

Tradycyjnie już na stoisku piekarni Balviten można było skosztować pysznych zapiekanek bezglutenowych. Przygotowane ze świeżych bagietek bezglutenowych, pieczarek i sera bezlaktozowego cieszyły się ogromnym powodzeniem. 

Kanapki pełne warzyw

Swoje stoisko przygotował również Zespół Szkół Rolniczo – Budowlanych w Lesznie. Uczniowie serwowali tam kanapki na chlebie bezglutenowym Schär  (Pan Rustico, Pan Blanco, Pan Multigrano), z dodatkiem warzyw, wędlin bezglutenowych i sera bezlaktozowego. Można było również skosztować koreczków warzywnych z ekologicznej kalarepy, uprawianej w gospodarstwie szkolnym.

Atrakcje dla dzieci

Na pikniku bezglutenowym dzieci bawiły się z Bańkowym Czarodziejem, obejrzały również spektakl Teatrzyku Pompon.  Kilkugodzinne, bardzo interesujące warsztaty stolarskie dla rodzin poprowadziła Pracownia Pod Zieloną Kurą. 

Upominki od producentów

Uczestnicy pikniku otrzymali zestawy startowe, a w ich m. in.: nowy mix do drożdżowych wypieków bezglutenowych – Mix for Bread Balviten, żurek bezglutenowy Kinga, świeże pieczywo bezglutenowe PUTKA, muffinkę z Bezglutenu, batona owocowego Frupp oraz przyprawy bezglutenowe Magros. Na stoisku firmy Schär można było otrzymać torbę na mrożonki i spróbować domowych wypieków z nowego mixu chlebowego, który wkrótce pojawi się w sprzedaży. Zestawy produktów przekazywała uczestnikom również Incola. 

Bezglutenowe lody i sorbety Grycan

Tradycyjnie już na pikniku w Lesznie poczęstowaliśmy uczestników bezglutenowymi sorbetami i lodami Grycan. W ofercie mieliśmy 6 smaków, wszystkie cieszyły się ogromnym powodzeniem. Wolontariusze wydawali lody w chrupiących, bezglutenowych wafelkach z firmy Miran.

Porady ekspetrów

Dużym zainteresowaniem cieszyły się porady ekspertów, z których można było skorzystać na stoiskach firm Euroimmun DNA (testy do monitorowania diety bezglutenowej) oraz Vivomixx (bezglutenowe probiotyki). Specjaliści udzielali informacji o badaniach wykrywających celiakię, o odbudowie mikroflory jelitowej oraz o domowych sposobach na wykrycie glutenu w żywności.

Mini-piekarnik, toster, książki, probiotyki

Na bezglutenowym pikniku można było zdobyć nagrody w konkursach. Główna nagrodą był mini-piekarnik do odpieku pieczywa bezglutenowego, ufundowany przez wielkopolską firmę Glutenex. Była też nagroda od Bezglutenowej Mamy – toster, również bardzo przydatny w bezglutenowej kuchni. Do uczestników trafiły też książki kucharskie i zestaw probiotyków Vivomixx.

Podziękowania dla firm i wolontariuszy

Bezglutenowa Mama serdecznie dziękuje wszystkim, którzy pracowali przy organizacji tak dużego wydarzenia. Uwierzcie, by przyjąć ponad 500 osób, mieliśmy się co uwijać :).

W organizacji pikniku znacząco pomogła firma Astromal z Wilkowic, która ufundowała wypożyczenie dwóch namiotów plenerowych. Ustawiliśmy tam stoiska producentów, stolik kawowy, kącik dziecięcy oraz salę wykładową. Dzięki namiotom udało nam się przetrwać upały i poprowadzić wykłady w plenerowej scenerii. Nieoceniony był wkład uczniów i pracowników Zespołu Szkół Rolniczo – Budowlanych w Lesznie, a także wolontariuszy i strażaków z OSP w Gronowie, którzy pracowali nad przygotowaniem pikniku oraz jego prowadzeniem.

Wielkopolski Dzień Diety Bezglutenowej w Lesznie przebiegał pod honorowym patronatem prezydenta miasta Leszna oraz marszałka województwa wielkopolskiego. Wydarzenie było współfinansowane przez Miasto Leszno.

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się