Za nami pierwsze, krótkie wakacje bez glutenu. W majowy weekend zjechaliśmy Czechy, Austrię i Włochy. Chcieliśmy zobaczyć, jak wyglądają wakacje z dietą bezglutenową w Europie. Mieliśmy swój prowiant, ale robiliśmy też zakupy w marketach. I wszędzie, ale dosłownie wszędzie na regałach znajdowałam bezglutenowe produkty Dr Schär w charakterystycznych, żółtych opakowaniach. Potwierdza się zatem hasło reklamowe: „Schär numer 1 w Europie”. Właśnie ta marka prowadzi obecnie kampanię „Maj 2018, miesiąc bez glutenu” na stronie www.lepiejbezglutenu.pl. Można tam wykonać krótki test i umówić się na bezpłatne konsultacje z dietetykiem. A na profilu na Facebooku   www.facebook.com/schaer.polska możecie oglądać transmisje live, brać udział w konkursach i poznawać nowe produkty, również przydatne podczas wakacji bez glutenu.

Bezglutenowe zakupy w Czechach

Wielokrotnie opisywałam bezlepkowe czyli bezglutenowe zakupy w Czechach – tam naprawdę jest w czym wybierać. Bezglutenowe produkty znajdziemy  w Lidlu, Kauflandzie, Tesco, w markecie Hypernova, w centrach handlowych Globus, w sieci Penny, Billa, Coop i wielu innych sieciach. Bezglutenowe produkty w Czechach są również dostępne w sklepikach ze zdrową żywnością i lokalnych marketach osiedlowych. I wszędzie, dosłownie wszędzie są dostępne produkty bezglutenowe Dr Schär.

Oto krótki wykaz produktów Dr Schaer bez lepku czyli bez glutenu dostępnych w Czechach:

 

  • Hypernova – pieczywo bezglutenowe, bezglutenowa mąka uniwersalna Mehl Farine, bezglutenowy mix do wypieków drożdżowych Bread Mix, precelki bezglutenowe Salinis, torciki czekoladowe Pausa Ciok;

 

Bezglutenowe zakupy na wakacjach w Austrii

Bardzo popularnym marketem w Austrii jest Billa, znajdziemy ją praktycznie w każdym mieście i miasteczku. Ta sieć stworzyła specjalny regał bezglutenowy czyli glutenfrei (niem.), na którym dzieci i dorośli z celiakią znajdą całe bogactwo produktów (również w zamrażarkach).

W sieci Billa w Austrii kupimy m. in.:

Bezglutenowe ciasteczka „oreo” czyli Chocolate O’s, biszkopty bezglutenowe (świetne do tiramisu) Savoiardi, wafelki czekoladowe Snack (a’la princeska bezglutenowa), torciki czekoladowe Pausa Ciok,  bułki bezglutenowe Ciabatta, chleb Maestro Classic i Maestro Vital, chleb Landbrot, ciastka Maxi Sorrisi. W zamrażarce jest dostępna mrożona pizza bezglutenowa Margherita (bez glutenu i bez laktozy).

W Austrii bezglutenowe produkty znajdziecie również w innych, międzynarodowych sieciach handlowych w tym w sieci Hofer (ALDI).

Bezglutenowe zakupy we Włoszech

Dorośli i dzieci na diecie bezglutenowej wiedzą, że bezglutenowym rajem są Włochy. Działa tam wielu producentów żywności gluten-free, w tym wielu eksportujących swoje towary na cały świat. Dlatego do Włoch możecie pojechać bez prowiantu – to idealny kraj na wakacje z dietą bezglutenową. W marketach i małych sklepikach niemal zawsze znajdziecie coś senza glutine czyli bez glutenu. Produkty bezglutenowe są również w aptekach. Sieć Lidl Italy ma osobny regał bezglutenowy, gdzie znajdziecie sporo bezglutenowych produktów marki własnej Lidla (makarony, chleb, ciastka, pizzę, piwo bezglutenowe).

Troska o bezglutenowego klienta jest we Włoszech tak duża, że jedno porcjowe dżemiki, drażetki tic tac czy jogurty są oznaczone jako bezglutenowe. Raj, po prostu raj :). My włoskie zakupy bezglutenowe przetestowaliśmy w Wenecji i na pobliskiej wyspie Murano, gdzie odkryliśmy m. in. sieć Coop. Na specjalnym regale od razu rzuciły nam się w oczy znane żółte opakowania marki Dr Schär. Oczywiście znajdziecie je również w sieciach handlowych w całych Włoszech.

Oto, co można kupić w sieci Coop:

Mix bezglutenowy bez kukurydzy Mix It! Universal, Fruit Musli, chleb bezglutenowy, bogate w błonnik trotille Wraps.

W aptekach włoskich znajdziecie m. in.:

Krakersy Crakers, chleb bezglutenowy, bułeczki Panini Rolls, gotowe kluseczki Gnocchi, makaron spaghetti.

Dla urozmaicenia odwiedźcie również McDonald’s we Włoszech, gdzie kupicie bezglutenowego hamburgera (w bułce marki Schär).

Wakacje bez glutenu… w Polsce

Obcokrajowcy na diecie bezglutenowej, którzy wybierają się na wakacje bez glutenu do Polski, również mogą być spokojni o jedzenie. Bezglutenowe produkty kupią w sieciach: Netto, Biedronka, Tesco, Auchan, Piotr i Paweł, Carrefour, Lidl, Kaufland, DINO, POLOmarket, Żabka i Freshmarket. Dosłownie wszędzie. Również tam zazwyczaj królują produkty bezglutenowe marki Dr Schär. Dzięki temu obcokrajowcom łatwiej robić zakupy, bo znajdują u nas znane produkty renomowanej marki. 

Niestety, w Polsce trudniej niż we Włoszech o dietę bezglutenową w hotelach i restauracjach. Nasi kucharze wiedzą na ten temat zdecydowanie mniej, niż ich koledzy w Czechach, Włoszech czy Hiszpanii. Na wszelki wypadek weźcie więc ze sobą jakiś prowiant. I – ważna uwaga – zawsze proście kelnera w hotelu o pokazanie etykiety chleba bezglutenowego czy wędlin. 

Galeria zdjęć: europejskie wakacje z dietą bezglutenową