Blog

2

Pierwsze sanatorium dziecięce w Polsce z dietą bezglutenową!

23/04/2018

Pierwsze sanatorium dziecięce w Polsce z dietą bezglutenową!

23/04/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

„Jagusia” Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci, a jednocześnie Dom Wczasów Dziecięcych w Kudowie-Zdroju jest pierwszym sanatorium dziecięcym w Polsce, wyspecjalizowanym w diecie bezglutenowej. W połowie kwietnia 2018 r. sanatorium otrzymało od Bezglutenowej  Mamy certyfikat „Gotujemy bez glutenu”. Certyfikat potwierdza, iż personel szpitala zna dietę bezglutenową i inne diety eliminacyjne. Wkrótce menu placówki poszerzy się o wiele nowych dań bezglutenowych, dodatkowe szkolenia przejdą również wychowawcy i personel medyczny. Wszystkie te działania mają sprawić, iż dzieci na diecie bezglutenowej w tym sanatorium nie będą czuły się inne lub dyskryminowane. Co ważne, „Jagusia” jest teraz otwarta dla szkolnych wycieczek i „zielonych szkół” z dietą bezglutenową. 

Wieloetapowe szkolenie o diecie bezglutenowej

Personel „Jagusi” przeszedł wieloetapowe szkolenie dotyczące diety bezglutenowej i innych diet eliminacyjnych. Szkolenie trwało od sierpnia 2017 r. do kwietnia 2018 r. Wzięli w nim udział: dyrekcja, dietetyk, wychowawcy, menadżerowie, kucharze i kelnerki – wszyscy, którzy mają kontakt z dzieckiem na diecie bezglutenowej w sanatorium i którzy mają wpływ na finansowanie oraz organizację pobytów. Szkolenie obejmowało prezentację i wykłady, a także szkolenie praktyczne i wspólną pracę w kuchni. Bezglutenowa Mama z zespołem spędziła w Jagusi wiele dni i godzin. Wszystko po to, by wesprzeć zespół w przygotowaniu jak najlepszych warunków pobytu dla dziecka na diecie bezglutenowej. 

Certyfikat „Gotujemy bez glutenu”

Certyfikat „Gotujemy bez glutenu” trafił do „Jagusi” w połowie maja 2018 r. W uroczystym przekazaniu dokumentu wzięli udział przedstawiciele spółki Uzdrowiska Kłodzkie oraz dyrekcja placówki, reprezentowana przez Dorotę Mosiołek (na zdjęciu powyżej). Certyfikat jest gwarancją, że w tym ośrodku personel zna dietę bezglutenową i inne diety eliminacyjne.

W stałym kontakcie z Bezglutenową Mamą

Przyznanie certyfikatu „Gotujemy bez glutenu” nie kończy współpracy „Jagusi” z Bezglutenową Mamą. Wręcz przeciwnie: przed nami wiele kolejnych projektów. Już wkrótce na blogu pojawią się informacje na ten temat. Ale już teraz warto napomknąć, że „Jagusia” Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci specjalizuje się m. in. w leczeniu wad postawy i otyłości. Skierowanie do sanatorium wypisuje lekarz rodzinny z przychodni. Pobyt dziecka w sanatorium jest bezpłatny.

„Zielone szkoły” i szkolne wycieczki z dietą bezglutenową

Jednym z projektów związanych z przyznaniem „Jagusi” certyfikatu „Gotujemy bez glutenu” jest przygotowanie tego ośrodka do przyjmowania „zielonych szkół” i szkolnych wycieczek z dietą bezglutenową. Oczywiście nie chodzi o wycieczki wyłącznie dla dzieci na diecie bezglutenowej, ale o profesjonalną obsługę grup, w których jest choć jedno dziecko lub wychowawca na diecie gluten-free. Wyspecjalizowany ośrodek zapewni bezpieczne wyżywienie całej grupie oraz dziecku z celiakią lub na diecie eliminacyjnej (m. in. dzięki produktom przekazanym przez Bezglutenową Mamę – na zdjęciu). Oznacza to, że rodzice nie będą zaangażowani w przygotowanie dziecku prowiantu na kilkudniowy pobyt. Słuchajcie, w Polsce zaczyna być jak we Włoszech :).

To niezwykle ważny projekt. Bowiem często się zdarza, że dzieci na diecie bezglutenowej są wykluczane z udziału w „zielonych szkołach” lub szkolnych wycieczkach. Co prawda coraz więcej ośrodków w Polsce oferuje szkolne wycieczki i „zielone szkoły” z dietą bezglutenową, ale najczęściej nie są to placówki przeszkolone. Dlatego wyspecjalizowany ośrodek był bardzo w Polsce potrzebny.  „Jagusia” zapaliła zielone światło, na które tak bardzo czekaliśmy – rodzice dzieci na diecie bezglutenowej.

KOMENTARZE (2)

Jana 29/04/2018 23:00
Jak to w połowie maja 2018 r.? Dziś jest 29 kwietnia 2018 r., a ja czytam, że w połowie maja 2018 r. sanatorium otrzymało (nie "otrzyma") certyfikat. Chyba pomyłka?
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 30/04/2018 22:54
Oczywiście chodziło o połowę kwietnia - wtedy sanatorium otrzymało certyfikat :) Już poprawiam :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się