Blog

Pierwsze badanie produktów z przekreślonym kłosem wyniki

15/10/2019

Pierwsze badanie produktów z przekreślonym kłosem wyniki

15/10/2019

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

W ramach kampanii „Nie ma lepszych lub gorszych przekreślonych kłosów” KLIK przebadałam w akredytowanym laboratorium pierwszych dziesięć produktów bezglutenowych oznaczonych symbolem przekreślonego kłosa. Postanowiłam sprawdzić, czy wyroby oznaczone różnymi wersjami graficznymi tego znaku są bezpieczne dla osób z celiakią, czy jednak ufać tylko produktom z przekreślonym kłosem z licencją (temu z literką „c” w kółeczku)? Wszystkie produkty kupiłam w sklepach i marketach. Wybrałam głównie produkty mączne, których produkcja niesie najwięcej zagrożeń dla bezglutenowości. Sama sfinansowałam badania. Nie chcę zapeszać przebiegu kampanii, ale na razie wyniki są imponujące. W żadnym z przebadanych produktów bezglutenowych nie wykryto glutenu, zatem wszystkie są bezpieczne dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej. Zapraszam też do lektury ożywionej dyskusji na temat pierwszego wpisu w ramach kampanii „Nie ma lepszego lub gorszego przekreślonego kłosa” na profilu Bezglutenowej Mamy na Facebooku – KLIK.

Badania na zawartość glutenu zostały zlecone przez Bezglutenową Mamą w laboratorium, które na co dzień obsługuje na stałe kilku polskich specjalistycznych producentów bezglutenowych. Nuscana to laboratorium akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji. Jak widać w tabelach poniżej, nie wykryto glutenu w żadnym z dziesięciu zbadanych produktów bezglutenowych. Ponieważ w tym laboratorium granica wykrywalności glutenu zaczyna się od 3 ppm, zbadane produkty mają znakomite parametry. Przypomnę, że poziom glutenu, bezpieczny dla osób z celiakią, wynosi do 20 ppm w produkcie. Wynik poniżej 3 ppm jest zatem doskonały. 

W pierwszej turze do badań na zawartość glutenu trafiły: 

 • bezglutenowe pieczywo chrupkie z amarantusem EkoWital
 • bezglutenowe ciasteczka kruche BiaMar
 •  bezglutenowa mąka ryżowa SemCo
 • białe bułki bezglutenowe SANO Gluten Free
 • bezglutenowe wafle gryczane Lestello
 • mąka jaglana bezglutenowa BIO Denver Foof
 • Tygryski – pałeczki kukurydziane z nadzieniem czekoladowym
 • bezglutenowe rurki Alaska
 • Super Krówka kakaowa Wiem Co Jem
 • cukierki Toffino Choco Goplana

Wyniki badań produktów z przekreślonym kłosem – tabela nr 1

Wyniki badań produktów z przekreślonym kłosem – tabela nr 2

Wyniki badań produktów z przekreślonym kłosem – tabela nr 3

Komentarz do badań produktów na zawartość glutenu

Bezglutenowa Mama wzięła pod lupę zarówno produkty bezglutenowe specjalistycznych producentów (m. in. SANO Gluten Free, Denver Food, BiaMar), jak i mniej znanych lub zajmujących się również produkcją wyrobów glutenowych  (SemCo, Lestello, Colian – Goplana, EkoWital). Wszystkie produkty zostały kupione w sklepach ze zdrową żywnością lub w marketach (Auchan, POLO market, Netto). Niektóre umieszczone były na regałach bezglutenowych, inne znalazłam na ogólnych półkach.

Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej podkreśla często, że pozytywny wynik danego badania oznacza, iż tylko dana partia produkcyjna nie zawiera glutenu. Edukuje nas, iż nie mamy żadnej gwarancji odnośnie bezglutenowości kolejnych partii. Zapytam jednak: czy specjalistyczna firma bezglutenowa SANO Gluten Free czy BiaMar albo duży producent, taki jak Colian czy TBM (producent Tygrysków) – pozwolą sobie na chaos produkcyjny i na lekceważenie europejskich przepisów oraz pacjentów, dla których tworzą żywność?  Czy mamy omijać jego produkty tylko dlatego, że nie ma licencji? Moim zdaniem nie, ale dla pewności będę co jakiś czas ponownie badać te same produkty, pochodzące z innej partii.

Gdy jednak znajdę gluten w produktach z przekreślonym kłosem….

Do badań na zawartość glutenu będę wysyłać każdorazowo dziesięć produktów, a wyniki będę publikować również w komplecie, na jednej liście. Zależy mi bowiem na przejrzystości kampanii „Nie ma lepszego lub gorszego przekreślonego kłosa”. Jeśli zdarzy się, że dany produkt będzie zawierał powyżej 20 ppm glutenu, zobaczycie to w wynikach na blogu, a ja powiadomię producenta, a przede wszystkim Główny Inspektorat Sanitarny. Poproszę Was również wtedy o pisanie e-maili do danej firmy – z żądaniem wdrożenia w firmie zasad gwarantujących deklarowaną bezglutenowość lub o rezygnację z rynku bezglutenowego. Bo nie wystarczy komuś wytknąć błąd (pomijam np. glutenowych piekarzy sprzedających „bezglutenowe” pieczywo) – lepiej dać mu szansę.

Czy przekroczony poziom glutenu będzie oznaczał, że nie można ufać innym przekreślonym kłosom, niż ten z licencją? Nie –  bo nie można wrzucać wszystkich producentów do jednego worka i stosować odpowiedzialności zbiorowej. Moje badania wskażą nam jednak rzeczywistą skalę zjawiska i rzetelność producentów oferujących żywność dla osób z celiakią. Gdy poznamy wyniki stu lub więcej produktów z przekreślonym kłosem, dowiemy się więcej o rynku bezglutenowym w Polsce

Sejm: nie istnieje jedyny prawdziwy, oryginalny czy najlepszy przekreślony kłos

Czas mówić o tym głośno i wyraźnie: nie istnieje ani jeden, wyróżniony i umocowany prawnie jako autentyczny i najlepszy, graficzny znak przekreślonego kłosa. Wyraźnie czytamy o tym w odpowiedzi na interpelację poselską z 2017 r. KLIK. Zapisano tam m. in.: „Odnosząc się do stwierdzenia, że < >, uprzejmie informuję, że nie funkcjonuje żaden oficjalny państwowykrajowy lub unijny system nadawania symbolu przekreślonego kłosa (pogrubienie – BM). W związku z tym uzyskiwanie przez producentów żywności licencji, certyfikatów lub zezwoleń nadawanych przez organizacje pozarządowe np. Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, jest dobrowolne. Działalność tych organizacji w powyższym zakresie nie jest nadzorowana przez instytucje państwowe.”

Potwierdzeniem polskiego, urzędowego stanowiska jest sytuacja na bezglutenowym rynku w Czechach, we Włoszech, na Słowacji, Węgrzech, w Niemczech czy w Portugalii i Hiszpanii, gdzie w sieciach i sklepach kupimy wiele produktów gluten-free opatrzonych autorskimi znakami przekreślonego kłosa. Na półkach nie dominuje znak zastrzeżony, z literką „c” w kółeczku. Sieci handlowe i konsumenci ufają specjalistycznym producentom, a nie tylko licencjonowanym. 

To nie jest walka, tylko ważna kampania

Chcę wyraźnie podkreślić, że nie walczę z produktami oznaczonymi licencjonowanym znakiem przekreślonego kłosa i nie zachęcam nikogo do rezygnacji z licencji. Producenci tych wyrobów dają pełną gwarancję bezpieczeństwa dla osób z celiakią i na ścisłej diecie bezglutenowej. Doceniam, że wkładają dużo trudu i pracy w zapewnienie jedzenia, które jest lekarstwem dla chorych na celiakię czy fenyloketonurię. I zawsze, jeśli mam do wyboru: produkt bezglutenowy nieznanego, nie budzącego zaufania producenta, i produkt z licencją, wybieram ten drugi. Zdarza się bowiem, że nieuczciwi piekarze oferują „chleb bezglutenowy”, a wędliniarze – np. bezglutenowy pasztet z dziczyzny (ale zapominają dodać, że foremka  była wysypana pszenną bułką tartą). Dlatego konsumenci na diecie bezglutenowej muszą zachowywać dużą czujność na zakupach KLIK – Jak robić bezglutenowe zakupy?

Owszem, licencjonowany znak przekreślonego kłosa jest ceniony, rozpoznawalny przez osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej, a także przez kucharzy czy hotelarzy i bardzo ułatwia bezglutenowe zakupy. Jednak – podkreślam – nie może być reklamowany jako jedyny  gwarant bezglutenowości.

Wiele znanych marek ma własne znaki przekreślonego kłosa

W Polsce i na całym świecie można spotkać wiele produktów bezglutenowych oznaczonych autorskimi znakami przekreślonego kłosa. Są też wyroby wyraźnie opisane jako  produkty bezglutenowe, zgodnie z unijnymi przepisami. Są wśród nich m. in.:

 • Grycan – lody i sorbety
 • Pięć Przemian – ziarna, kasze, mąki, bakalie, słodycze
 • Lidl – m. in. wędliny
 • Fabijańscy – makarony
 • Goplana – słodycze
 • SANO Gluten Free – pieczywo, mąki, ziarna, ciastka
 • Dr Maryniak – bezglutenowe wędliny
 • BIO Piekarz – pieczywo, ciasta
 • PRO-BIO – kasze, ziarna, mąki
 • KOWALEWSKI – żurki, barszcze czerwone, przetwory
 • Tygryski – chrupki kukurydziane
 • Lestello – wafle gryczane, z soczewicy, ciecierzycy 
 • BIOVEGAN – drożdże, proszek do pieczenia i inne dodatki
 • Tradycyjne Jadło – wędliny
 • Magros – przyprawy
 • BiaMar – ciastka
 • Pszczółka -cukierki
 • Develey – musztardy, ketchupy

Są to bezglutenowe marki, najczęściej duże i specjalistyczne. Ufam ich produktom. A komu nie ufam? Nieznanym producentom i etykietom bez zaznaczonych alergenów i możliwych zanieczyszczeń. Piekarniom czy pierogarniom i naleśnikarniom oferującym „bezglutenowe” jedzenie. A jeśli produkt mnie kusi, lecz nieco budzi moje wątpliwości, kontaktuję się z producentem, rozmawiam z technologiem, proszę o skany badań. Owszem, to czasochłonne, ale zyskuję dostęp do ogromnej gamy produktów bezglutenowych. 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się