Jako blogerka specjalizująca się w tematyce bezglutenowej, miałam wyjątkową okazję uczestniczyć w innowacyjnym badaniu diagnostycznym celiakii, opracowanym przez czeskiego radiologa, dr Vlastimila Valka. Kontynuuje on misję swojego ojca, który zapoczątkował te pionierskie badania, a dziś jest ministrem zdrowia w Czechach.
Podczas eventu bezglutenowego w Ostravie (październik 2023 r.) poddałam się pionierskiemu badaniu ultrasonograficznemu jelita cienkiego. W tym artykule podzielę się moimi przemyśleniami na temat zalet i wad tej metody.
Zdradzę też, że dr Valek wstępnie wyraził chęć przyjazdu i przeprowadzenia badań pacjentów podczas Ogólnopolskiego Dnia Diety Bezglutenowej w Lesznie (8 czerwca 2024 r.)! Zapiszcie sobie tę datę w kalendarzu!
Badanie ultrasonograficzne (USG) jelita cienkiego, choć nie jest standardową metodą diagnostyki celiakii, dostarcza pewnych informacji, które mogą być pomocne we wstępnej ocenie ryzyka tej choroby.
- Podczas badania USG jestem w stanie ocenić wstępnie stan kosmków - mówił w rozmowie z Bezglutenową Mamą dr Vlastimil Valek (na zdjęciu obok, podczas jarmarku bezglutenowego w Ostravie), który na co dzień pracuje w szpitalu w Brnie. - Ta metoda pozwala na monitorowanie przestrzegania diety bezglutenowej u osoby z celiakią, ale również wykrywa nieprawidłowości w jelicie cienkim u pacjenta, który jeszcze nie ma diagnozy. Badamy przede wszystkim rodziny chorych na celiakię, które genetycznie są obciążone wystąpieniem celiakii, a nie mają jeszcze wskazań do droższych i inwazyjnych badań.
Dotąd podejrzenie celiakii, na podstawie oceny kosmków jelitowych w badaniu USG, doktor Valek zdiagnozował u kilkorga takich pacjentów. Zostali skierowani na dalsze badania, które są złotym standardem wykrywania celiakii. Jednakże wśród rodzin celiaków jest pewien problem: zazwyczaj w menu jest już zdecydowanie mniej glutenu, niż w innych rodzinach, dlatego potencjalna choroba może u nich postępować wolniej.
Jedno trzeba podkreślać: ta metoda nie zastępuje biopsji ani testów serologicznych (badania przeciwciał w krwi). Pozwala tanio i wstępnie ocenić wskazania do dalszej diagnostyki celiakii.
Dr Vlastimil Valek przyjechał do Ostravy na zaproszenie stowarzyszenia Klub Celiakie pro Ostravu a Moravskoslezský kraj.
Jako nowatorska metoda, badanie USG jelita cienkiego w kontekście diagnozowania celiakii nie jest jeszcze w pełni ustandaryzowane, co może wpływać na spójność i porównywalność wyników. Metoda wymaga dalszych badań i upowszechnienia.
Badanie USG może nie wykazać subtelnych zmian na poziomie mikroskopowym, które są istotne w diagnozowaniu celiakii.
Precyzyjna interpretacja wyników wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, co może być barierą w miejscach, gdzie brakuje wyszkolonych radiologów.
Jak w każdej metodzie diagnostycznej, istnieje ryzyko błędnej diagnozy, co w przypadku celiakii może prowadzić do niepotrzebnych zmian w diecie lub zaniedbania innych potrzebnych form leczenia.
Dlatego nawet jeśli badanie USG nie wykaże zmian w jelicie, w przypadku występowania objawów celiakii, należy przeprowadzić klasyczną diagnostykę.
Zaprosiliśmy dr. Vlastimila Valka, pioniera w dziedzinie diagnostyki celiakii za pomocą ultrasonografii jelita cienkiego, na Ogólnopolski Dzień Diety Bezglutenowej 2024, który odbędzie się tradycyjnie w Lesznie, w sobotę 8 czerwca.
Doktor Vladek wstępnie wyraził zgodę na przyjazd i przeprowadzenie badań u wybranych uczestników. To wyjątkowa okazja, aby na własne oczy zobaczyć i doświadczyć tej innowacyjnej metody. Szczegóły wkrótce :)
A co Ty sądzisz o nowej metodzie wykrywania celiakii za pomocą badania USG? Daj znać w komentarzu.
KOMENTARZE