Blog

Nie uwierzycie. Jest nowa, tania i bezbolesna metoda wykrywania celiakii

11/11/2023

Nie uwierzycie. Jest nowa, tania i bezbolesna metoda wykrywania celiakii

11/11/2023

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Nowa, tania i bezbolesna metoda wykrywania celiakii została opracowana w Czechach

Jako blogerka specjalizująca się w tematyce bezglutenowej, miałam wyjątkową okazję uczestniczyć w innowacyjnym badaniu diagnostycznym celiakii, opracowanym przez czeskiego radiologa, dr Vlastimila Valka. Kontynuuje on misję swojego ojca, który zapoczątkował te pionierskie badania, a dziś jest ministrem zdrowia w Czechach.  

Podczas eventu bezglutenowego w Ostravie (październik 2023 r.) poddałam się pionierskiemu badaniu ultrasonograficznemu jelita cienkiego. W tym artykule podzielę się moimi przemyśleniami na temat zalet i wad tej metody.

Zdradzę też, że dr Valek wstępnie wyraził chęć przyjazdu i przeprowadzenia badań pacjentów podczas Ogólnopolskiego Dnia Diety Bezglutenowej w Lesznie (8 czerwca 2024 r.)! Zapiszcie sobie tę datę w kalendarzu!

jak wykryc celaikie - badanie usg

Badanie ultrasonograficzne (USG) jelita cienkiego, choć nie jest standardową metodą diagnostyki celiakii, dostarcza pewnych informacji, które mogą być pomocne we wstępnej ocenie ryzyka tej choroby.

Na czym polega badanie?

  • Dr Vlastimil Valek, wraz ze swoim ojcem profesorem medycyny, są twórcami tej nowatorskiej metody.
  • Radiolog, specjalizujący się w badaniach USG jelita cienkiego, wykonuje standardowe badanie u pacjenta z podejrzeniem celiakii lub u członka rodziny osoby z celiakią. 
  • Na podstawie swojego doświadczenia (kilkuset przebadanych pacjentów z grupy ryzyka) radiolog ocenia kilka istotnych parametrów.
  • Ocenia strukturę ściany jelita. W przypadku celiakii, mogą wystąpić pewne nieprawidłowości, takie jak zwiększenie grubości ściany jelita lub zmiany w jej budowie.
  • Celiakia powoduje stan zapalny w jelicie cienkim, co może być widoczne na USG jako obszary zwiększonego przepływu krwi (hiperperfuzji) w ściance jelita.
  • USG, wykonane przez doświadczonego radiologa, pozwala także ocenić wstępnie stan kosmków jelitowych.
  • Należy podkreślić, że badanie USG jest uzupełnieniem, a nie zamiennikiem standardowych metod diagnostyki celiakii, takich jak testy serologiczne czy biopsja jelita cienkiego.
Na czym polega badanie?

Nic nie zastąpi biopsji

- Podczas badania USG jestem w stanie ocenić wstępnie stan kosmków  - mówił w rozmowie z Bezglutenową Mamą dr Vlastimil Valek (na zdjęciu obok, podczas jarmarku bezglutenowego w Ostravie), który na co dzień pracuje w szpitalu w Brnie. - Ta metoda pozwala na monitorowanie przestrzegania diety bezglutenowej u osoby z celiakią, ale również wykrywa nieprawidłowości w jelicie cienkim u pacjenta, który jeszcze nie ma diagnozy. Badamy przede wszystkim rodziny chorych na celiakię, które genetycznie są obciążone wystąpieniem celiakii, a nie mają jeszcze wskazań do droższych i inwazyjnych badań.

Dotąd podejrzenie celiakii, na podstawie oceny kosmków jelitowych w badaniu USG, doktor Valek zdiagnozował u kilkorga takich pacjentów. Zostali skierowani na dalsze badania, które są złotym standardem wykrywania celiakii. Jednakże wśród rodzin celiaków jest pewien problem: zazwyczaj w menu jest już zdecydowanie mniej glutenu, niż w innych rodzinach, dlatego potencjalna choroba może u nich postępować wolniej. 

Jedno trzeba podkreślać: ta metoda nie zastępuje biopsji ani testów serologicznych (badania przeciwciał w krwi). Pozwala tanio i wstępnie ocenić wskazania do dalszej diagnostyki celiakii. 

Nic nie zastąpi biopsji
jakie badania zrobic na celiakie

Zalety metody

  • Brak inwazyjności: w przeciwieństwie do biopsji jelita, badanie USG jest bezbolesne i nie wymaga środków znieczulających.
  • Badanie wykonuje się szybko i bez komplikacji. Nie wymaga specjalnego przygotowania, jak na przykład głodówki czy podania środków znieczulających.
  • Jest szeroko dostępne i mniej kosztowne od innych metod diagnostycznych, co może ułatwić szerszy dostęp do wstępnej diagnozy. 
Zalety metody

Dr Vlastimil Valek przyjechał do Ostravy na zaproszenie stowarzyszenia Klub Celiakie pro Ostravu a Moravskoslezský kraj.

stowarzyszenie bezglutenowe bez lepku ostrava

Jakie ma wady?

Jako nowatorska metoda, badanie USG jelita cienkiego w kontekście diagnozowania celiakii nie jest jeszcze w pełni ustandaryzowane, co może wpływać na spójność i porównywalność wyników. Metoda wymaga dalszych badań i upowszechnienia.

Badanie USG może nie wykazać subtelnych zmian na poziomie mikroskopowym, które są istotne w diagnozowaniu celiakii.

Precyzyjna interpretacja wyników wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, co może być barierą w miejscach, gdzie brakuje wyszkolonych radiologów.

Jak w każdej metodzie diagnostycznej, istnieje ryzyko błędnej diagnozy, co w przypadku celiakii może prowadzić do niepotrzebnych zmian w diecie lub zaniedbania innych potrzebnych form leczenia.

Dlatego nawet jeśli badanie USG nie wykaże zmian w jelicie, w przypadku występowania objawów celiakii, należy przeprowadzić klasyczną diagnostykę

Jakie ma wady?
Dowiedz się, jak krok po kroku zdiagnozować celiakię u dzieci i dorosłych

Spotkanie w Polsce z dr. Valkiem!

Zaprosiliśmy dr. Vlastimila Valka, pioniera w dziedzinie diagnostyki celiakii za pomocą ultrasonografii jelita cienkiego, na Ogólnopolski Dzień Diety Bezglutenowej 2024, który odbędzie się tradycyjnie w Lesznie, w sobotę 8 czerwca.

Doktor Vladek wstępnie wyraził zgodę na przyjazd i przeprowadzenie badań u wybranych uczestników. To wyjątkowa okazja, aby na własne oczy zobaczyć i doświadczyć tej innowacyjnej metody. Szczegóły wkrótce :) 

Spotkanie w Polsce z dr. Valkiem!

A co Ty sądzisz o nowej metodzie wykrywania celiakii za pomocą badania USG? Daj znać w komentarzu.

sprawdzone informacje o diecie bezglutenowej i celiakii
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Dr Valek prowadził badania podczas jarmarku bezlepkovego w Ostravie - zobacz relację
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez BezglutenowaMama-Glutenfreemom (@bezglutenowamama)

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się