Blog

Naturalny i ekspresowy chleb bezglutenowy 3 minuty pracy

18/09/2021

Naturalny i ekspresowy chleb bezglutenowy 3 minuty pracy

18/09/2021

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Europejskie badania potwierdzają, że celiakia i dieta bezglutenowa często prowadzą do niedoborów pokarmowych u dzieci i dorosłych. Jak je uzupełniać? Najlepiej w każdym posiłku, dbając o zbilansowany jadłospis. My Polacy jemy bardzo dużo chleba, a celiacy – chleba bezglutenowego. Dlatego dobry chleb bezglutenowy, bogaty w wartości odżywcze, jest ważnym składnikiem naszej diety. A jaki jest dobry chleb bezglutenowy? Domowy, upieczony z mąk jednorodnych (a nie głównie ze skrobi, jak to ma miejsce w większości gotowego pieczywa bezglutenowego), z dodatkiem cennych błonników, długo świeży. Wiele mam i żon doda jeszcze, że dobry chleb bezglutenowy to taki, który jest prosty i szybki w wykonaniu i zasmakuje dzieciom. Oczywiście mam kilka takich przepisów na blogu, a teraz podrzucam najnowszy. To chleb z jasnej mieszanki naturalnej Pięciu Przemian, w której skrobi jest niewiele, a dominują zdrowe mąki. Na przygotowanie tego chleba bezglutenowego trzeba poświęcić zaledwie 3 minuty! Jak to możliwe, zobaczcie sami.

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było – 134 sprawdzone przepisy bezglutenowe + ebook na thermomix/lidlomix

Tutaj kupisz

Bajkę terapeutyczną dla dzieci z celiakią i na dietach eliminacyjnych

Naturalny, dorby chleb bezglutenowy z mieszanki Pięciu Przemian

Mieszanka na jasny chleb z Pięciu Przemian, podobnie jak wszystkie ich mieszanki (naleśniki, racuchy, bułki, chleby, pieczywo keto itd.), nie wymaga żadnych talentów kulinarnych, ani piekarniczych. Pamiętacie aparaty fotograficzne „dla idiotów”, które weszły na rynek w latach bodajże 90-tych XX wieku? No to, nie ujmując świetnej marce Pięć Przemian, ich mieszanki mogłyby być podobnie reklamowane 🤔 No i nie przypadkowo wszystkie mieszanki mają zachętę na etykiecie: Upiecze Ci się! Ha, faktycznie piecze się, każdemu, zapewniam. 

A jak upiec chleb jasny z najnowszej ich mieszanki? Wsypujesz zawartość do miski, dodajesz 500 ml ciepłej wody, zagniatasz łyżką lub ręką (1-2 minuty). Przykrywasz miskę ściereczką i wstawiasz na 1,5 godziny do piekarnika nagrzanego do temperatury 30-40 stopni C. Po tym czasie formujesz w dłoniach bochenek (okrągły, podłużny itp.) lub układasz ciasto w keksówce, podkręcasz temperaturę na 220 stopni C, opcja góra – dół i wstawiasz chleb. Pieczesz około 80 minut. Gotowe! Twoja praca w całym procesie zabiera jedynie 3 minuty!

Skład mieszanki na jasny dobry chleb bezglutenowy

Ten chleb bezglutenowy długo zachowuje świeżość, ponieważ w składzie nie dominują skrobie, lecz mąki, a co ważne, jest tam aż 10 g błonnika w 100 g produktu! 

Oto pełen skład nowej mieszanki na jasny chleb z Pięciu Przemian: mąka ryżowa biała, mąka owsiana bezglutenowa, mąka ryżowa pełnoziarnista, maranta trzcinowa, tapioka, płatki owsiane bezglutenowe, łuska babki jajowatej, inulina, sól himalajska, drożdże. Nie może być prościej i naturalniej. Owszem, taki chleb byłby jeszcze zdrowszy i bardziej odżywczy, gdyby zamiast białej mąki ryżowej dodać mąki o wyższej zawartości błonnika i białka, np. gryczana, teff, z komosy ryżowej. Tak, ale wówczas chleb miałby ciemny kolor, a jak wiadomo, większość dzieci woli jasne pieczywo. Celiakia i dieta bezglutenowa nie są tu wyjątkiem, mamy podobne gusty jak glutenożercy. Jeśli zatem nasze dzieci, mężowie, mamy lub ciocie bardzo lubią jasne pieczywo, niechaj jedzą takie o świetnym składzie.

Jak wspomniałam, chleb bezglutenowy na bazie mąk, a nie skrobi, ma jeszcze jedną zaletę: dłużej zachowuje świeżość, zatem nie trzeba go mrozić krótko po wypieku. Najlepiej przechowywać go w lnianej lub bawełnianej ściereczce. Zimą, gdy ogrzewamy mieszkania, do ściereczki warto wsunąć kawałek jabłka i wymieniać go codziennie. To pomoże w zachowaniu należytej wilgotności. 

Pozostaje mi życzyć Wam smacznego!

Gdzie kupić mieszankę na ten chleb bezglutenowy?

Mieszanka jest dostępna w sklepie internetowym producenta Pięć Przemian KLIK, a także w sklepach internetowych: Friendly Food Shop KLIK, Smaki Diet KLIK, Jedz Bez Glutenu KLIK, a także w wielu stacjonarnych sklepach ze zdrową żywnością. 

Opakowanie o wadze 440 g kosztuje od 12 zł do 15. Chleb bezglutenowy, powstały z tej mieszanki, będzie ważył niemal kilogram. Sporo, prawda?

Wspomniałam na początku wpisu, że celiakia i dieta bezglutenowa często oznaczają niedobory pokarmowe u dzieci i dorosłych. Brakuje nam m. in. żelaza, cynku, wapnia, witamin z grupy B, błonnika. Bo to mit, że dieta bezglutenowa jest zdrowa KLIK – czytaj mój dawny wpis na ten temat. Aby zapobiegać niedoborom, trzeba wprowadzić do diety naturalne produkty bezglutenowe oraz pieczywo na bazie razowych lub jednorodnych mąk.

W menu powinny dominować: ryby (łosoś, tuńczyk, makrela, dorsz, pstrąg, halibut), mięso (indyk, kurczak, kaczka, wołowina i wieprzowina – najlepiej chude), jaja, fermentowany nabiał (twaróg, kefir, maślanka, jogurt), warzywa, kasza gryczana i jaglana, ryż kolorowy pełnoziarnisty, komosa ryżowa (quinoa), pestki słonecznika i dyni, nasiona lnu, oliwa z oliwek, olej lniany, orzechy włoskie, migdały. Pieczywo jest oczywiście wskazane i dozwolone w diecie bezglutenowej, ale najlepiej, by był to razowy chleb lub bułki na zakwasie.

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się