Blog

8

Najsmaczniejszy chleb bezglutenowy

02/03/2016

Najsmaczniejszy chleb bezglutenowy

02/03/2016

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Wieczorem skończył się nasz wojenny chleb bezglutenowy (w żartach tak nazywamy czarny, najlepszy chleb bezglutenowy na zakwasie), więc miałam do wyboru: puścić dzieci do szkoły bez kanapek, albo upiec bezglutenowy chleb z gotowej mieszanki. W szafie znalazłam mój ulubiony miks, zamiennik mąki pszennej w diecie bezglutenowej –  czyli mix Bread Schar. I już po godzinie w kuchni pachniał rumiany bochenek z chrupiącą skórką: najsmaczniejszy chleb bezglutenowy. Najlepszy, jaki można upiec z  mixów. Mówcie, co chcecie, ale Włosi znają się na bezglutenowych mąkach.  Jeśli zatem chcecie upiec najsmaczniejszy chleb bezglutenowy, zapraszam do kuchni…

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebook na thermomix

 

chleb bakels jasny Bodzia (1)Składniki na chleb:

  • 250 mix B
    mieszanki do wypieków bezglutenowych
  • 60 g mąki gryczanej
    bezglutenowej
  • 5 g (łyżeczka) suszonych drożdży
    bez glutenu
  • płaska łyżeczka soli
  • około 200 g wody
  • 2 łyżki oleju

 

chleb Bakels Bodzia a (3)Receptura jest niezwykle prosta: mąki wymieszałam z suszonymi drożdżami i solą, stopniowo dolewając wodę mieszałam ciasto, na końcu dodałam olej. W sumie wyrabianie ciasta trwało około 5 minut. Wyłożyłam je na blachę z papierem do pieczenia (nie można przekładać do foremki!) i uformowałam okrągły bochenek (można podłużny). Posmarowałam bochenek olejem, przykryłam folią i zostawiłam do wyrośnięcia na około 30 minut.

 

 

Piekarnik nastawiłam na 220 stopni C. Z chleba zdjęłam folię, posmarowałam go rozkłóconym jajkiem i posypałam ziarnami. Na koniec oprószyłam chleb mąką i wstawiłam do piekarnika na około 30 minut. Chleb musi się dobrze przyrumienić – nie skracajcie czasu pieczenia.  Gotowy chleb studziłam najpierw na drewnianej deseczce, a potem na metalowej kratce. Kroiłam dopiero po całkowitym wystudzeniu.

 

Ten chleb bezglutenowy, jak każdy bezglutenowy z mixu skrobiowego, podsusza się po 2-3 dniach,  ale dodatek mąki gryczanej przedłuży jego świeżość. Najlepiej przechowywać go na kuchennym blacie, owiniętego w bawełnianą ściereczkę. Jego zaletą jest niezwykłe podobieństwo wizualne, zapachowe i smakowe do polskiego, glutenowego chleba. 

Jeszcze w 2018 r. w Polsce były dostępne mieszanki angielskiej marki Bakels (na zdjęciu po prawej) , z których wchodziły rewelacyjne chleby bezglutenowe. Obecnie ich już u nas nie ma, pojawiły się za to naturalne mieszanki bezglutenowe Doves Farm – polecam!

 

 

chleb bakels jasny Bodzia (4)

 

Tak, domowe bezglutenowe chleby i bułki są najbardziej podobne do glutenowego pieczywa. Bez dwóch zdań. Docenią to zwłaszcza rodzice bezglutenowych dzieci, które mają trudności z zaakceptowaniem smaku bezglutenowego pieczywa.

Jeśli więc szukacie przepisu na bezglutenowy chleb dla dzieci, pomyślcie o tym przepisie, zerknijcie też do działu pieczywo KLIK, gdzie jest moc inspiracji i dziesiątki przepisów na najsmaczniejszy chleb bezglutenowy.

 

 

 

Przeciwnicy mixów twierdzą, że nie są one zdrowe, bo zawierają dodatki funkcjonalne, zamienniki glutenu, m. in. hydroksypropylopropylocelulozę, gumę ksantan czy gumę guar. Ale nie dajmy się zwariować. Skoro dzieci z celiakią mają często kłopot z akceptacją nowego smaku pieczywa, to lepiej piec im domowy, puszysty chleb niż serwować pieczywo o półrocznym terminie przydatności lub w ogóle wyeliminować chleb z menu.

Pamiętajcie jednak: takie pieczywo, z gotowych mixów, jadane naprzemiennie z bezglutenowym chlebem razowym i z bezglutenowym chlebem na zakwasie, krzywdy nikomu nie uczyni. Osobiście przez 30 lat jadłam chleby z gotowych mixów, pełne gumy guar i dumy ksantanowej, i nic mi się nie stało. A był czas, że w liceum pochłaniałam kilka bochenków tygodniowo. Nie demonizujmy więc, ale urozmaicajmy pieczywo na bezglutenowym stole.

 

 

KOMENTARZE (8)

Patrycja 26/02/2018 11:07
Bardzo lubię te mieszanki Czasem kupuję jak trafi się dobra cena Pytanie, które mnie nurtuje jak zadbać o zdrowie mówię o niedoborach na diecie bezglutenowej My jadamy gotowe pieczywo, raz dziennie, na śniadanie owsianki bez owsa czyli płatki jaglane gryczane z amarantusem i teff a młody dodatkowo ryżowe kaszki dla dzieci. Chleby piekę najczęściej mieszając mixy z czymś zdrowym. Jak u was to wygląda ? My nie możemy jeść chlebów ciemnych, z kasz bo szkodzą nam na wątrobę, o wiele lepiej trawimy jaglanki itp. Staram się by codziennie serwować te zdrowe ziarna albo chociaż co drugi dzień.
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 27/02/2018 09:16
Patrycjo, niestety dieta bezglutenowa jest związana z niedoborami, dlatego ważne jest uzupełnianie codziennej diety o składniki, których brakuje w diecie bez glutenu. O zdrowej diecie bezglutenowej więcej przeczytasz tutaj: https://bezglutenowamama.pl/mit-dieta-bezglutenowa-jest-zdrowa/. Dobrym pomysłem jest dodawanie zdrowych mąk do mixów - wzbogacasz w ten sposób pieczywo o cenne składniki. A ziarna najlepiej jeść w naturalnej postaci, tzn. bez pieczenia.
Bezglutenowa Mama 24/04/2016 23:29
Nieszkodliwe są, owszem, ale jednak u niektórych mogą wywoływać wzdęcia. Jednakże jadam takie chleby od 36 lat i mam się dobrze ;)
Ewa 24/04/2016 17:26
Wymienione przez Ciebie gumy to akurat zupełnie nieszkodliwe są :) Mniej szkodliwe niż guma arabska, z której sie robi klej i lizaliśmy go w szkole, a przecież nic nam nie było :)
Alunia_szuka 05/03/2016 11:17
Mam pytanie, czy tą mąkę można dostać w Polsce? Jeśli tak to gdzie? Pozdrawiam
admin 06/03/2016 12:12
Z tego, co widziałam, ma ją sklep internetowy BIO Kiosk oraz chyba sklep internetowy bezglutenowyswiat.pl. Wklep nazwę w wyszukiwarkę, to Ci się na pewno wyświetli.
erykrudy 04/03/2016 15:12
Dziękuję za przepis. Dołączę go do mojej bezglutenowej kolekcji. Niestety za zdrową żywność trzeba płacić więcej. Tak to już jest ps zapraszam na moją stronkę! http://prozdrowotny.blogspot.com
admin 06/03/2016 12:07
W tym przypadku nie mówimy o zdrowym chlebie, bo zdrowy to taki z zupełnie naturalnych mąk, na zakwasie. A Bakels ma swoją cenę, bo jest doskonale dopracowany, a autorskie receptury kosztują :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się