Gdy pytacie o najlepszy chleb bezglutenowy dla dzieci i dorosłych, odpowiadam bez wahania: najlepszy jest świeży chleb bezglutenowy. Upieczony w domu lub zamówiony w jednej z licznych piekarni bezglutenowych, stacjonarnych lub internetowych. Chleb bezglutenowy z krótkim terminem przydatności (około 5-7 dni) to gwarancja świeżości, jakości, smaku i zdrowych, naturalnych składników. Owszem, chleby bezglutenowe z kilkumiesięczną datą również są niezbędne w diecie bezglutenowej, bo wielokrotnie ratują nas od głodu pod namiotem, w górach, na wakacjach czy za granicą. Jednak na co dzień lepiej sięgać po świeży chleb bezglutenowy i warto po niego pojechać nawet na drugi koniec miasta lub zamawiać go z drugiego końca Polski. Wybór jest olbrzymi :). Do mnie w piątek dotarł kurier ze świeżym pieczywem bezglutenowym z Balvitenu. Zamówiłam od razu kilka bochenków, bo część pokroję i wrzucę do zamrażarki.
Wiele osób błędnie twierdzi, że chleb bezglutenowy przypomina styropian. Mówią, że jest niezjadliwy, twardy i można się nim udławić. Dlaczego tak uważają? Bo poznali jedynie smak chleba bezglutenowego z marketu. To chleb pakowany próżniowo, o kilkumiesięcznej dacie przydatności do spożycia. Najczęściej twardy i po prostu niesmaczny od razu po wyjęciu z paczki. Takie pieczywo wymaga odświeżenia w tosterze lub piekarniku lub na parze i dopiero wówczas jest OK.
Natomiast ci, którzy spróbują świeżego chleba bezglutenowego z krótką datą, najczęściej wrażają bardzo pochlebne opinie. Jeśli zatem na dietę bezglutenową przechodzi wasze dziecko lub inny członek rodziny, sięgnijcie najpierw po świeży chleb bezglutenowy, a markety omijajcie szerokim łukiem :). Gdzie kupić świeże pieczywo bezglutenowe? Można je zamówić przez internet np. w piekarni bezglutenowej Balviten lub Putka bez glutenu. Pytajcie też w sklepikach eko w swoich miastach, które często raz w tygodniu sprowadzają świeże pieczywo bezglutenowe – np. sieć delikatesów Strefa Diet. W dużych miastach, np. w Poznaniu czy we Wrocławiu, działają również lokalne piekarnie bezglutenowe np. BEZ, Wolna, Pochleb.
Tak jak wspomniałam na wstępie, chleby bezglutenowe z kilkumiesięczną datą są również bardzo potrzebne osobom z celiakią. Takie pieczywo jest powszechnie dostępne w marketach i możemy je kupić w całej Europie – właśnie dzięki temu, że ma długi termin i łatwo go przechowywać na półkach.
Jeśli jednak macie do wyboru świeże pieczywo bezglutenowe albo takie długoterminowe, starajcie się jadać jak najczęściej to pierwsze :). Bo najlepszy jest świeży chleb bezglutenowy, o czym wiedzą uczestnicy naszych kolonii bezglutenowych. Na turnusach z Bezglutenową Mamą serwujemy bowiem pieczywo bezglutenowe z własnego wypieku, ale również świeże bułki bezglutenowe i chleb z różnych piekarni w Polsce.
KOMENTARZE