Gotowe, bezglutenowe bułki hot-dog oferuje wielu polskich i zagranicznych producentów. Zazwyczaj mają długi skład, no i nie są powszechnie dostępne. Czasem są to zwykłe bagietki, kiedy indziej na etykiecie jest wyraźna nazwa: bezglutenowe bułki hot-dog. Dzieci je uwielbiają jako zwykłe pieczywo lub właśnie w zestawie z parówką, keczupem i – ewentualnie – warzywami. Wczoraj, z potrzeby chwili, wymyśliłam przepis na bezglutenowe bułki hot-dogowe. Na szczęście miałam foremki silikonowe, ale te same bułeczki można uformować na płaskiej blasze piekarnikowej i też będą świetne. Wystarczy kilka prostych składników, a dodatek bezglutenowej mąki owsianej dodaje bułeczkom wartości odżywczych i przedłuża ich świeżość. Po niespełna godzinie bułki są gotowe, można podgrzewać paróweczki.
A tak przy okazji: wiecie, gdzie są dostępne jedyne w Polsce bezglutenowe hot-dogi? W Lesznie, na rodzinnym pikniku u Bezglutenowej Mamy, czyli na Wielkopolskim Dniu Diety Bezglutenowej.
Wszystkie składniki, użyte do hot-doga dla osoby z celiakią, muszą być bezglutenowe, aczkolwiek nie muszą mieć wyraźnego oznaczenia na etykiecie. Zwróćcie uwagę, czy glutenu (lub pszenicy, jęczmienia, żyta, zbóż) nie ma w składzie lub w zanieczyszczeniach krzyżowych parówek, ketchupu, musztardy. Jeśli nie ma – produkt jest OK. Tutaj przeczytacie więcej o tym „Jak znaleźć gluten na etykiecie i robić bezglutenowe zakupy?„
Oczywiście świeże warzywa w naturalnej zawsze są bezglutenowe, nie znalazłam również nigdy ogórków kiszonych zanieczyszczonych glutenem. Pamiętajcie również, że w diecie bezglutenowej najlepiej serwować produkty wysokogatunkowe – mam na myśli m. in. parówki o jak najwyższej zawartości mięsa i jak najkrótszym składzie. Nasze ulubione to parowki z Bobrownik z Nik-Polu, uwielbiamy je.
Bezglutenowe bułki do hot-dogów różnych marek można kupić m. in. w sieciach Auchan, Carrefour, a także w wielu sklepach internetowych, m. in. w Jedzbezglutenu.pl.
Bezglutenowe bułki hot-dogowe produkują: