Dla osób na diecie bezglutenowej przygotowania do Wigilii bez glutenu mogą wydawać się wyzwaniem, ale z odpowiednim planowaniem wszystko staje się prostsze.
Najważniejsza wskazówka: nie zostawiajcie zakupów na ostatnią chwilę, bowiem niektóre produkty bezpieczne dla osoby z celiakią są dostępne tylko w sklepach internetowych (np. JedzBezGlutenu.pl), a trudno je kupić w markecie czy osiedlowym sklepiku.
W tym artykule skupię się na tym, jakie przyprawy są konieczne, by przygotować aromatyczne, niepowtarzalne i pyszne dla całej rodziny wigilijne potrawy bezglutenowe. Dla mnie to must have każdych świąt! Oto bezglutenowe przyprawy, obecne na mojej Wigilii.
Tak przy okazji: wiecie, że maleńka firma Magros ze Szczecina to pierwszy wytwórca przypraw, który 9-10 lat temu wysłuchał próśb konsumentów z celiakią i na diecie bezglutenowej i zaczął badać swoje przyprawy? Obecnie wszystkie przyprawy Magros są bezglutenowe i regularnie badane na obecność glutenu!
Osobiście doceniam to dodatkowo, że przyprawy bezglutenowe Magros są wolne od chemicznych dodatków, nie zawierają glutaminianu sodu ani nic innego. Tylko sól i zioła w świetnych, autorskich kompozycjach.
No i jeszcze wielkość opakowań: nikt inny nie robi tak dużych opakowań, to się naprawdę opłaca.
Ryby stanowią w Polsce podstawę wigilijnej kolacji, ale nie wszyscy je lubią, bo trzeba umieć je dobrze przyprawić i przyrządzić, a to nie nie takie łatwe. Z nieba spada tu bezglutenowa przyprawa portugalska do ryb, która jest dla mnie idealną kompozycją i wszystkie dania rybne zamienia w rarytasy.
Sama nie umiałabym chyba znaleźć odpowiednich ziół, by ryby tak dobrze smakowały. Dlatego tę przyprawę mam zawsze w domu, a na Boże Narodzenie robię zapas.
Zobaczcie na zdjęciu poniżej, jak lekko zmielony kolorowy pieprz zwykłego śledzia zmienił w wykwintne danie.
Jestem ogromną fanką ziół i przypraw, a w swojej kuchni bezglutenowej od kilkunastu lat nie używam kostek rosołowych, mieszanek typu Vegeta czy maggi w płynie. Jestem też fanką firmy Magros (jej właściciele od lat uczestniczą w Ogólnopolskim Dnu Diety Bezglutenowej w Lesznie), doceniam ich zaangażowanie w dietę bezglutenową i jakość przypraw.
Na początku ich przyprawy były dostępne wyłącznie w sklepach internetowych, teraz można je czasem spotkać też w piekarniach bezglutenowych, w sklepikach eko, a nawet na regale bezglutenowym w Intermarche w Lesznie!
Pamiętaj, że osobie z celiakią szkodzi nawet najmniejsza ilość glutenu; ważne są nawet przyprawy.
Zdecydowana większość przypraw dostępnych w marketach i sklepach, również w sklepach ze zdrową żywnością, jest zanieczyszczonych glutenem (poprzez wspólną linię produkcyjną). Niektóre przyprawy wręcz w swoim składzie mają zadeklarowaną obecność mąki pszennej.
Osoba z celiakią nie może jadać potraw z dodatkiem takich przypraw. Nawet, jeśli nie wystąpią u nich objawy, w jelitach i tak dojdzie do stanu zapalnego.
Od roku niektóre przyprawy marki własnej Lidla czy Prymat nie mają już ostrzeżeń o możliwej obecności glutenu. Przed zakupem sprawdzajcie każdorazowo, czy dane opakowanie jest wolne od glutenu.
KOMENTARZE