Blog

Koronawirus: bezglutenowa kuchnia kryzysowa co macie w szafkach?

17/03/2020

Koronawirus: bezglutenowa kuchnia kryzysowa co macie w szafkach?

17/03/2020

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

W czasie narodowej kwarantanny związanej z koronawirusem w Polsce, lepiej jak najrzadziej wychodzić na zakupy. Spokojnie: koronawirus diety bezglutenowej nie zuboży, bo przecież wszyscy mamy spore zapasy. No właśnie: co zgromadziliście, by zabezpieczyć się w tym trudnym czasie? Jakich produktów macie najwięcej w szafkach? Jakie przepisy są Wam potrzebne? Na dania z kaszy gryczanej, ryżu, makaronu, mąki, a może z warzyw i mięsa? Czekam na Wasze komentarze pod tym wpisem. Od nas zależy, jak będzie wyglądać bezglutenowa kuchnia w czasach epidemii. 

Nie wiadomo, jak długo potrwają ograniczenia, warto więc stworzyć kryzysową książkę kucharską, bezglutenową rzecz jasna ;) Od dzisiaj w działach PRZEPISY oraz KORONAWIRUS będą się pojawiać przepisy na trudne czasy. Tanie, proste, wymagające niewielu składników. Bezglutenowa kuchnia kryzysowa: start!

Jakie zapasy zgromadziliście w szafkach?

O tym, jakie produkty bezglutenowe warto zgromadzić przed sezonem grypowym lub spodziewaną epidemią koronawirusa pisałam jeszcze w lutym KLIK. Wielu z was przyznało mi rację i ruszyło na zakupy stacjonarne i internetowe. Opróżniliście magazyny i przyprawiliście producentów oraz sklepikarzy o ból głowy, nie ma co 😁 KLIK – raport Bezglutenowej Mamy o rynku bezglutenowym w Polsce w obliczy epidemii koronawirusa 2020 r. 

Niemal hurtowo wykupiliście głównie suche, długoterminowe produkty: kaszę gryczaną i jaglaną, wszelkie rodzaje ryżu, płatki owsiane, mixy bezglutenowe i mąki jednorodne, makarony, chleb i bułki, bakalie, drożdże suszone, bezglutenowe dania gotowe w słoikach (m. in. Barilla, Primavika). Po paru dniach paniki markety znów są pełne towaru, poprawiło się też zaopatrzenie bezglutenowych sklepów internetowych. Ale co już mamy w szafkach, to nasze, i trzeba to zjeść….

Jak „przerobić” bezglutenowe zapasy?

Filozofia zero waste jest mi bardzo bliska również w odniesieniu do diety bezglutenowej. Jako osoby z celiakią powinniśmy szczególnie zapobiegać marnowaniu żywności bo: jest droga, trudniejsza w produkcji, wymaga trudno dostępnych surowców, nie jest powszechnie dostępna.

Dlatego warto zrobić przegląd szafek i posegregować produkty pod kątem terminu ważności. Te z najkrótszym warto zużyć jako pierwsze. Poza tym nie dajmy się zwariować: makaron czy kasze można zjeść nawet rok po upływie zalecanej ważności, od tego się nie umiera. Nie wyrzucajmy pochopnie jedzenia, gdy już minie epidemia i związana z nią panika oraz ograniczenia w robieniu zakupów. 

Jak zaplanować bezglutenową kuchnię kryzysową?

W czasie narodowej kwarantanny do minimum ograniczmy chodzenie do sklepów. Nie trzymajmy zapasów pod kłódką, tylko korzystajmy z nich właśnie teraz. Oto kilka podstawowych porad:

  • jeśli epidemia koronawirusa uderzyła finansowo w Twoją rodzinę, pomyśl o oszczędnościach: może na jakiś czas warto zrezygnować z diety bezglutenowej dla wszystkich domowników i bezglutenowo karmić tylko te osoby, które tego wymagają ze względów zdrowotnych  
  • najpierw wykorzystaj napoczęte opakowania: majonezu, koncentratu pomidorowego, wędlin, mlek roślinnych, serów, jogurtów itp. 
  • codziennie rób przegląd lodówki i wymyślaj dania, które możesz przygotować z napoczętych opakowań – np. makaron z białym serem, masłem i cukrem, sos czosnkowy na bazie jogurtu i majonezu podaj do jajek na twardo, koncentrat pomidorowy wymieszaj z podsmażonymi parówkami i wodą lub rosołem – powstanie szybki sos do kaszy, a napoczęte mleko kokosowe lub inne roślinne dodaj do zupy kremowej; majonez i mąkę ziemniaczaną można przerobić na pyszną bezglutenową babkę majonezową KLIK
  • warzywa kupuj raz na kilka dni i przechowuj je w piwnicy, lodówce lub garażu; dodawaj je do każdego posiłku
  • jajko sadzone z ziemniakami i ogórkiem kiszonym to też pożywny i zdrowy obiad – nie unikaj takich zestawów
  • ziemniaki lub kaszę „z wczoraj” łatwo przerobić na kluski, kotleciki wegetariańskie itp. 
  • w trudnych czasach mięso czy ryby nie muszą często gościć na talerzach – kasza z warzywami to również sycący posiłek
  • dbaj o urozmaicenie posiłków, nie podawaj codziennie kaszy albo makaronu, bo po trzech dniach nikt nie będzie podchodził do stołu 😁
  • po pomysły i inspiracje zaglądaj do przepisów Bezglutenowej Mamy w dziale bezglutenowa kuchnia kryzysowa KLIK
  • zachowaj spokój i dobry nastrój – epidemia koronawirusa w końcu minie; aby pomóc – stosuj się do zaleceń władz sanitarnych zerkaj na stronę Głównego Inspektora Sanitarnego www.gis.gov.pl

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się