Blog

4

Klasyczne naleśniki bezglutenowe smakują jak pszenne

10/10/2021

Klasyczne naleśniki bezglutenowe smakują jak pszenne

10/10/2021

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Często pytacie o przepis na klasyczne naleśniki bezglutenowe, które smakują jak pszenne. Elastyczne, rumiane, cieniutkie, pyszne z każdym dodatkiem … To ważne dla dzieci i dorosłych, którzy od niedawna mają zdiagnozowaną celiakię i jeszcze nie akceptują wszystkich nowych smaków. Moje klasyczne naleśniki bezglutenowe, które smakują jak pszenne, są łatwe i szybkie w przygotowaniu. Po zmiksowaniu ciasta można je od razu smażyć, a to istotne, gdy brak nam czasu. Przygotowuję je od lat i choć eksperymentuję z różnymi mąkami jednorodnymi, moi domownicy najbardziej lubią klasyczne naleśniki bezglutenowe.

Wcześniej smażyłam je z mixu C – Balvitenu lub Schär, ale wczoraj pomyliłam się i wsypałam nowy Mix It Universal Schär. I okazało się to strzałem w dziesiątkę. Teraz wiem, że mogę tych mieszanek używać zamiennie. Wiem, że niektórzy z was smażą klasyczne naleśniki bezglutenowe z mieszanki Mehl Farine (też włoskiej marki Schär), ale ja z tej mieszanki nie potrafię zrobić ani naleśników ani zbyt wiele innych potraw. Ale wracamy do przepisu na klasyczne naleśniki bezglutenowe, które smakują jak pszenne. Mąka, jajka, mleko, masło sól i .. smażymy!

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było – 134 sprawdzone przepisy bezglutenowe + ebook na thermomix/lidlomix

Klasyczne naleśniki bezglutenowe – składniki

10 sztuk

  • 110 g mieszanki bezglutenowej
    Mix It Universal lub mix C
  • 2 jajka
  • szczypta soli
  • 250 ml mleka
  • 2 łyżeczki miękkiego masła
  • odrobina oleju
    do smażenia
  • dodatki: dżem, syrop klonowy, miód

Klasyczne naleśniki bezglutenowe – wykonanie ciasta

Nie ma prostszego i szybszego przepisu na klasyczne naleśniki bezglutenowe, które smakują jak pszenne. 

  • do miski wsyp mąkę i sól, wbij jajka i dodaj masło
  • patelnię naleśnikową lub zwykłą skrop olejem i nagrzej
  • wyrabiaj mikserem ciasto na klasyczne naleśniki bezglutenowe, a gdy połączysz składniki w misce i uzyskają jednolitą konsystencję, wlewaj stopniowo mleko
  • po minucie ciasto będzie gotowe; powinno mieć konsystencję niezbyt gęstej śmietany (w razie potrzeby, gdyby coś poszło nie tak, zawsze możesz dodać łyzkę mąki lub parę łyżek mleka)

Klasyczne naleśniki bezglutenowe – smażenie

  • na gorącą patelnię wlewaj chochelką porcje ciasta i rozprowadzaj je po patelni
  • smaż z obu stron na złoty kolor
  • najlepiej, aby naleśniki były cieniutkie, dlatego nie wlewaj zbyt dużo ciasta
  • moim zdaniem do przewracania naleśników bezglutenowych w czasie smażenia najlepiej sprawdza się silikonowa, delikatna łopatka
  • gorące naleśniki serwuj do razu na śniadanie, obiad lub kolację

Jak przechowywać klasyczne naleśniki bezglutenowe, które smakują jak pszenne?

Zdarza się, że te naleśniki przechowuję nawet 2 dni i ciągle są pyszne, elastyczne, gotowe do smarowania, nadziewania, rolowania czy składania w kopertę! Przykrywam je folią spożywczą lub drugim talerzem i trzymam w temperaturze pokojowej i każdy, kto ma ochotę, może sięgnąć po klasyczne naleśniki bezglutenowe i zajadać ze smakiem. 

Nie przechowuję żadnych naleśników bezglutenowych w lodówce, gdyż tam twardnieją i kłamią się potem w czasie rolowania lub składania. Nie ma natomiast przeszkód, by włożyć do lodówki naleśniki bezglutenowe już nafaszerowane i zwinięte w rulon lub kopertę.  Potem wystarczy je podgrzać w piecyku (160 stopni C około 10 minut) lub zjeść na zimno.  Smacznego! Pamiętajcie, że celiakia i dieta bezglutenowa to żaden koniec świata i możemy się cieszyć tymi samymi daniami, co glutenożercy 😋

Tutaj kupisz

Bajkę terapeutyczną dla dzieci z celiakią i na dietach eliminacyjnych

KOMENTARZE (4)

Kasia 22/07/2023 13:18
Co do przechowywania w lodówce ja trzymam masę i robię sobie jak mi zostanie na kolację, albo śniadanie następnego dnia. Świetnie też zamiast tortilli zawinąć kawałki piersi z kurczaka z sosem czosnkowym i pomidorami koktajlowymi.
Bezglutenowa Mama 23/10/2023 22:39
Fajny pomysł, to tańsza wersja drogich wrapów bezglutenowych :)
Katarzyna 22/07/2023 13:08
Tak mi posmakowały, że odkąd znalazłam jem codziennie. I nawet mój chrześniak, który był w tym roku u komuni i może jeść gluten teraz robi je sam i mówi, że są pyszne i łatwo się smażą.
Bezglutenowa Mama 23/10/2023 22:39
Bardzo się cieszę, że przepis przypadł Wam do gustu :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się