Wiele razy pisałam o tym, by informacji o celiakii i diecie bezglutenowej szukać tylko u zaufanych dietetyków. Teraz jest okazja, gdyż w Polsce trwa kampania „Maj 2018, miesiąc bez glutenu”. Odwiedźcie stronę www.lepiejbezglutenu.pl i zapiszcie się na bezpłatne konsultacje z dietetykiem, które odbędą się w dniach 21 – 27 maja. Na tej samej stronie można również wykonać krótki test, który da odpowiedź na pytanie, czy faktycznie mamy problem z glutenem. Zaglądajcie również na facebookową stronę www.facebook.com/schaer.polska, gdzie zaplanowano transmisje na żywo ze specjalistami.
W Polsce pacjent, który ma zdiagnozowaną celiakię lub alergię na gluten, najczęściej na własną rękę musi szukać wiedzy o diecie bezglutenowej. Niestety, nie zawsze trafia na wiarygodne portale internetowe. Zdarza się, że pacjenci z celiakią za namową tak zwanych „ekspertów” wprowadzają do diety bezglutenowej orkisz (!) lub zwykłe płatki owsiane (!) i popełniają dziesiątki innych błędów. Inni chorzy z kolei wprowadzają dietę bezglutenową wyłącznie za namową dietetyka, a nie na podstawie specjalistycznych badań lekarskich. Pisałam o tym we wpisie: Kto wam zalecił dietę bezglutenową.
Dlatego tak ważne jest, by informacji szukać w wiarygodnych źródłach. Jedną z wiarygodnych stron internetowych na temat celiakii i diety bezglutenowej jest portal blogerki Bezglutenowej Mamy oraz strona włoskiego producenta żywności bezglutenowej www.schaer.com/pl-pl. I to właśnie marka Schär prowadzi obecnie w Polsce kampanię „Maj 2018, miesiąc bez glutenu”. Na stronie www.lepiejbezglutenu.pl można znaleźć ważne informacje o celiakii, alergii na pszenicę, o nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten, a także o badaniach i diecie bezglutenowej. Informacje są podane w przystępnej formie, przystosowanej do wymagań współczesnego internauty.
Na stronie www.lepiejbezglutenu.pl można również wykonać krótki test, który pomoże zorientować się, czy cierpicie na nietolerancję glutenu. Pytania dotyczą m. in. objawów, a te – jak wiemy – mogą dotyczyć wielu narządów w organizmie dziecka lub dorosłego pacjenta z celiakią. Co ważne, przy teście jest zamieszczona bardzo istotna informacja, by przed wykonaniem badań lekarskich i postawieniem diagnozy nie przechodzić na dietę bezglutenową. Zapamiętajcie: na bezglutenowa pizzę lub bezglutenowe piwo przestawiamy się dopiero po diagnozie lekarskiej :). A ponieważ zbliżają się wakacje, polecam wpis: Podróże po Europie: wakacje z dietą bezglutenową.
W ramach kampanii „Maj 2018, miesiąc bez glutenu”, za pośrednictwem strony internetowej www.lepiejbezglutenu.pl można się umówić na bezpłatne konsultacje z dietetykiem specjalizującym się w diecie bezglutenowej. Telefoniczne konsultacje odbędą się w dniach 21-27 maja 2018 r. Dietetycy udzielą kompleksowych i wiarygodnych informacji, powiedzą również o konieczności bilansowania diety bezglutenowej.