Blog

Jak poznać, która skrobia ziemniaczana jest bezglutenowa?

19/03/2023

Jak poznać, która skrobia ziemniaczana jest bezglutenowa?

19/03/2023

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

W jakich sklepach jest bezglutenowa skrobia ziemniaczana, bezpieczna dla osoby z celiakią?

Skrobia ziemniaczana, zwana też potocznie mąką ziemniaczaną, jest bardzo często używana w kuchni osoby z celiakią. Jest też powszechnie dostępna w sklepach, dyskontach i marketach. 

Jako produkt mączny / zbożowy, musi być w 100% bezpieczna dla osoby z celiakią, dlatego w czasie zakupów zwróćcie uwagę na kilka informacji. 

To naprawdę proste wskazówki, a dla ułatwienia pokazałam to na zdjęciach. 

Osoba z celiakią musi zwracać szczególną uwagę na każdy mączny produkt, który włącza do diety bezglutenowej

Z natury jest bezglutenowa

Skrobia ziemniaczana jest wytwarzana w 100% z ziemniaków, w zakładach przetwórstwa tego warzywa. Nie przetwarza się tam innych zbóż, dlatego nie ma ryzyka zanieczyszczenia krzyżowego pszenicą, żytem, jęczmieniem czy owsem. Przyjmujemy więc, że skrobia ziemniaczana w chwili wyjścia z fabryki jest bezglutenowa i bezpieczna dla osób z celiakią. 

Sęk w tym, że czasem ta bezglutenowa skrobia trafia do dużych dystrybutorów, takich jak Melvit, Kupiec i inni, gdzie na ogólnych halach jest pakowana w ich firmowe opakowania. A tam już "latają" wszystkie glutenowe mąki i to jest to ryzyko dla osób z celiakią.

Z natury jest bezglutenowa
Co z tą skrobią ziemniaczaną? Przeczytaj wywiad z panią profesor.
skrobia ziemniaczana bezglutenowa z biedronki

Zawsze czytaj etykiety! Skrobia ziemniaczana w każdej Biedronce wygląda tak samo, a jednak są różnice!

To samo opakowanie...

Świetnym przykładem jest skrobia ziemniaczana Grula, dostępna w każdej Biedronce w Polsce, w charakterystycznym zielonym opakowaniu. Wydaje się, że w każdym regionie Polski, w każdym sklepie tej sieci, jest to sama skrobia. Nic z tego. Zobaczcie to na zdjęciu obok.

Skrobia po lewej stronie (z czerwonym zakreśleniem), jest pakowana w "biedronkowe" worki papierowe i dostarczana przez firmę Melvit, która słynie ze sprzedaży glutenowych zbóż. Dlatego na opakowaniu jest wyraźne ostrzeżenie: "może zawierać gluten". Tego nie kupuje osoba z celiakią. 

Na zdjęciu po prawej stronie (z zielonym zakreśleniem) jest niby ta sama mąka, ale ... ją pakuje i dostarcza sam producent - firma z Trzemeszna, bez udziału pośredników. I tam nie ma ostrzeżenia o glutenie, to kupujemy.  

To samo opakowanie...

Nie kupuj takiej mąki!

Zwracajcie uwagę, w jakim otoczeniu na półce jest ustawiona skrobia ziemniaczana oznaczona jako bezglutenowa. Jeśli stoi bezpośrednio na półce, w toczeniu mąki pszennej czy bułki tartej, których okruszki są widoczne gołym okiem, nie kupujcie! Jeśli natomiast taka skrobia jest ustawiona w kartoniku lub zbiorczym opakowaniu foliowym, a dopiero potem na półce, to jest zazwyczaj bezpieczna (zobacz zdjęcie poniżej).

Nie kupuj takiej mąki!
maka ziemniaczana bezglutenowa gdzie najtaniej
Poznaj przepis na puszysty biszkopt bezglutenowy z mąki ziemniaczanej


Nie przepłacaj! 

W dyskontach i zwykłych sklepach spożywczych jest powszechnie dostępna mąka ziemniaczana oznaczona jako bezglutenowa, pochodząca od producentów. Kosztuje 5-6 zł za kilogram. Identyczną cenę ma mąka ziemniaczana w Lidlu i w Biedronce, ich marki własnej.  

Z kolei mąka ziemniaczana oznaczona jako bezglutenowa, ale pakowana przez specjalistycznych producentów bezglutenowych, kosztuje nawet 16 zł za kilogram!

najtansza maka ziemniaczana bezglutenowa lidl

Przed zakupem każdego produktu, nawet ketchupu lub chrzanu, czytaj etykietę! Jeśli jest tam ostrzeżenie o glutenie, nie kupuj!

Poważny błąd w sklepie! Nie ufaj!

Niestety zdarza się dość często, że w marketach i sklepach, na regałach oznaczonych jako bezglutenowe, znajdują się produkty pszenne, owsiane lub zanieczyszczone glutenem, czyli zabronione w diecie osoby z celiakią. Wynika to z niewiedzy personelu lub z odgórnych ustaleń sieci.

Na zdjęciu obok zobaczcie przykład: mąka ziemniaczana marki Melvit, która jest zanieczyszczona glutenem, została oznaczona jako produkt bez glutenu. osoba początkująca na diecie bezglutenowej może nie znać jeszcze tych niuansów i kupić taki produkt. 

Dlatego zawsze w takiej sytuacji reagujcie w sklepie. Poproście o rozmowę z kierownikiem działu lub sklepu i merytorycznie wyjaśnijcie, że takie praktyki są niebezpieczne dla chorych ludzi. 

Poważny błąd w sklepie! Nie ufaj!
Poradnik: jak robić bezglutenowe zakupy? Jak znaleźć gluten na etykiecie?

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się