Blog

7

Gryczane bułki bezglutenowe

02/11/2015

Gryczane bułki bezglutenowe

02/11/2015

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Po wczorajszym powrocie z cmentarzy nie miałam siły na pieczenie chleba ani bułek. Wolałam wstać następnego dnia o szóstej rano, szybko wyrobić ciasto i upiec dzieciom bezglutenowe bułeczki gryczane. Przepis na bezglutenowe bułki gryczane jest bardzo prosty, a wykonanie naprawdę szybkie. No i mamy efekt gwarantowany – moje bułki gryczane bezglutenowe są puszyste i lekkie, nie są to żadne gnioty ani gliniaste „niewiadomoco”. To zasługa właściwej proporcji wody oraz dobrego mixu do wypieku pieczywa bezglutenowego. Co ważne, posmak mąki gryczanej nie jest w nich wyczuwalny, więc te bezglutenowe bułki to świetna okazja na przemycenie do diety błonnika, żelaza, witamin z grupy B oraz innych składników.  Przepis na bezglutenowe bułki gryczane przekazuję wszystkim, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w diecie bezglutenowej. Dlaczego? Bo smakują nawet glutenożercom ;) A, zapomniałabym: zanim zaczniecie prace w kuchni, koniecznie przeczytajcie mój poradnik „Dlaczego tak trudno upiec bezglutenowe bułki”?

Składniki na 8 dużych bułek gryczanych bezglutenowych

  • 400 g bezglutenowej mąki do wypieku chleba
    użyłam Mix For Bread Balviten KLIK
  • 100 g bezglutenowej mąki gryczanej
  • 40 g świeżych drożdży
    lub 10 g suszonych bez glutenu
  • łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 450 – 500 ml letniej wody
    może być gazowana lub zwykła z kranu
  • 20 g miękkiego masła
    lub 2 łyżki oleju
  • opcjonalnie rozkłócone jajko
    do posmarowania bułek 
  • opcjonalnie 2 łyżki nasion chia
    bez glutenu
  • ziarna bez glutenu do posypania bułek
    np.: pestki dyni, słonecznik, mak, sezam, czarnuszka

Jak przygotować gryczane bułeczki bezglutenowe?

  • W misce wymieszaj obie mąki bezglutenowe z solą i cukrem, opcjonalnie dodaj nasiona chia
  • Drożdże rozpuść w letniej wodzie i wlej do miski z suchymi składnikami
  • Wyrabiaj ciasto mikserem (haki) przez około 5 minut
  • Pod koniec wyrabiania dodaj miękkie masło lub olej
  • Ma powstać elastyczne, ale gęste ciasto, o konsystencji dobrze wyrobionej ciastoliny. W razie potrzeby dodaj parę łyżek wody lub trochę mąki
  • Przykryj miskę ściereczką lub folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce na 30-60 minut – aż ciasto spulchni się i podwoi objętość
  • Piekarnik nastaw na 200 stopni C
  • Wyrośnięte ciasto zagnieć w misce, a następnie odrywaj porcje i formuj okrągłe bułki
  • Układaj je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia
  • Posmaruj je rozkłóconym jajkiem lub wodą i obsyp ziarnami
  • Zostaw do wyrośnięcia na około 30 minut, aż bezglutenowe bułki gryczane niemal podwoją objętość
  • Piecz około 30 minut, do suchego patyczka
  • Gryczane bułki bezglutenowe studź na metalowej kratce, rozkrawaj dopiero po ostygnięciu

Jak przechowywać gryczane bułeczki bezglutenowe?

Bezglutenowe bułki gryczane dzięki dodatkowi mąki pełnej błonnika zachowują świeżość dłużej, niż zwykłe białe kajzerki bezglutenowe. Można je przechowywać 2-3 dni w lnianym worku, ale przed jedzeniem warto je skropić wodą i odpiec przez 5 minut w piekarniku w 180 stopniach C. Można też zamrozić część bułek po ostudzeniu i odpiekać je przed posiłkiem lub zostawić na stole, by same się rozmroziły (trwa to około godziny).

Gryczane bułki bezglutenowe świetnie smakują z wszelkimi dodatkami: słodkimi i słonymi, można je również użyć do przygotowania tak lubianych przez dzieci kanapek na ciepło, np. z serem żółtym, wędliną. Nie zapomnijcie też o porządnej porcji warzyw do każdego posiłku. 

KOMENTARZE (7)

Aga 03/11/2015 12:08
I jeszcze ten z fasoli! Bez mąki ;) zerknijcie na ostatni przepis http://www.muffinsandcakes.com/search/label/chleb?m=0 Gabi robi też bułki z fasoli
Aga 03/11/2015 12:00
http://www.kuchniabezglutenowa.com.pl/2015/03/perfekcyjny-chleb-bezglutenowy.html?m=1 a ja znalazłam taki, wygląda bosko, z tym że ja nie mogę u siebie kupić tej mąki. I jeszcze bułki http://www.kuchniabezglutenowa.com.pl/2015/03/bezglutenowe-buki-ktore-rosna-kiedy.html?m=1
admin 04/11/2015 21:57
Znam mąki Nutri Free, są znakomite;
Bezglutenowa Mama 02/11/2015 22:06
Fantastyczny pomysł! Piekłam już chleb z cebulą, ziemniakami, burakami i marchewką, ale kapusta kiszona brzmi dopiero apetycznie! Na pewno wypróbuję :)
Ada 02/11/2015 22:37
:) jeśli lubicie kminek to trzeba koniecznie dodać. A ja może w końcu zdobędę się na odwagę i spróbuję zrobić zakwas i chleb na zakwasie z Twojego przepisu. I czekam na przepis na kapustę kiszoną :) Jeśli mogę podzielić się moimi doświadczeniami to świetnie sprawdza się też dodatek preparatu Ispagul - to nasiona i łupiny babki jajowatej, ma napis że jest bezglutenowy, do kupienia w aptece. Dodatek do chleba sprawia, że tak się nie sypie. Można też zaparzyć jak zmielone siemię lniane, robi się z niego super glut. Podpatrzone u Olgi Smile.
Bezglutenowa Mama 02/11/2015 22:43
Tak, uwielbiam siemię lniane mielone i babkę też :) - podobnie ostropest mielony; przepis na kapustę pojawi się za parę dni, gdy ukisi się i zapozuje do zdjęcia ;)
Ada 02/11/2015 14:15
Bezglutenowa Mamo, czy próbowałaś zrobić chlebek z pure z dyni albo chlebek z dodatkiem kiszonej kapusty? Z dynią ma piękny pomarańczowy kolor, wczoraj taki zrobiłam, jest leciutko słodkawy, mięciutki, wilgotny, pyszny! Pewnie z przepisu na chleb z ziemniakami wyjdzie zamieniając ziemniaki na dynię. Z kiszoną kapustą jest bardziej wyrazisty w smaku, bardziej wytrawny ale też bardzo dobry - w oryginalnym przepisie szklankę kapusty odcisnąć, drobno posiekać i wgnieść w chleb po pierwszym wyrośnięciu - ja po prostu od razu wmieszałam do ciasta bez wcześniejszego wyrastania bo stwierdziłam, że w bg chlebie to i tak bez znaczenia. Pozdrawiam!
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się