Dziś mam dla Was coś specjalnego: przepis na chlebek – domową pitę bezglutenową z warzywami. Ten niecodzienny chlebek urozmaici śniadanie bezglutenowe lub kolację, jest też świetny jako przystawka. Pita bezglutenowa z warzywami jest kompletnym daniem, po upieczeniu nie wymaga faszerowania. Pieczesz i od razu zjadasz. Wystarczy zanurzać ją w oliwie z oliwek lub w sosie czosnkowym i cieszyć się tym orientalnym smakiem. Zobaczcie, jak łatwo przygotować domową pitę bezglutenową z warzywami. Zaskoczcie domowników nowym, ale jakże prostym, kolorowym i pysznym daniem.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia. Przygotuj warzywa: posiekaj drobno cebulę i czosnek. Jeśli chcesz wydobyć z nich pełnię aromatu i smaku, obsyp je obficie solą i lekko zmiażdż nożem. Po około 10-15 minutach wypłucz pod bieżącą wodą i odcedź. Pokrój paprykę i opcjonalnie bezglutenowy boczek wędzony lub parzony. Bezglutenową mąkę wymieszaj z solą. Następnie dodaj suche drożdże (nie wolno sypać drożdży bezpośrednio na sól). Jeśli używasz świeżych drożdży, przygotuj rozczyn: łyżkę mąki zmieszaj z pokruszonymi drożdżami, łyżeczką cukru i 3-4 łyżkami letniej wody. Ma powstać gęsta papka. Odstaw ją na 5-10 minut, aż rozczyn urośnie. Dodaj go do mąki i wlewaj partiami wodę.
Mąkę z drożdżami (suszonymi lub z rozczynem) mieszaj robotem przez około 4 minuty, następnie dodaj olej i warzywa, opcjonalnie boczek bezglutenowy. Ma powstać pulchne, dobrze napowietrzone ciasto na domową pitę bezglutenową. Przełóż je do blaszki (ma być cienka warstwa ciasta), posmaruj z wierzchu olejem lub rozkłóconym białkiem i przykryj folią spożywczą. Odstaw na około 30 minut do wyrośnięcia i nastaw piekarnik na 180 stopni C. Do środka wstaw naczynie żaroodporne z gorącą wodą, by nawilżała powietrze w czasie pieczenia. Gdy ciasto na domową pitę bezglutenową z warzywami niemal podwoi objętość, wstaw blachę (bez folii) do piekarnika na około 30 minut. Piecz do suchego patyczka. Odstaw pitę na metalowa kratkę, by ostygła i odparowała. Krój po ostudzeniu.
Przepis na domową pitę bezglutenową z warzywami odkryłam przypadkiem, gdy piekłam chleb bezglutenowy z boczkiem wędzonym. Dla zabawy przełożyłam ciasto do płaskiej formy na placek i w ten sposób upiekłam płaski chlebek. Potem dopracowałam recepturę, aby była mniej pracochłonna. Zosia wymyśliła, by pitę bezglutenową z warzywami kroić w wąskie paseczki i podawać z miseczką oliwy z przyprawami. Taki chlebek zanurza się w oliwie, jak na greckim lub włoskim śniadaniu bezglutenowym. Kiedy indziej podałyśmy ten płaski chleb bezglutenowy jako przystawkę przed obiadem – i goście byli zachwyceni. Innym razem pita bezglutenowa z warzywami i sosem czosnkowym (jogurt naturalny, majonez, czosnek, sól, pieprz, oliwa) trafiła na kolację i wypełniła nasze żołądki smakami południa. Pycha po prostu! Spróbujcie sami!
Jedna ważna uwaga: takiej puszystej, miękkiej pity bezglutenowej nie uda się upiec z mąk naturalnych – dlatego niezbędny jest mix do wypieku chleba bezglutenowego, który w składzie ma zastępniki glutenu.
A gdy nie zdołacie zjeść pierwszego dnia całej pity bezglutenowej z warzywami, przechowajcie ją w lnianym worku do pieczywa przez 2-3 dni, a przed podaniem na stół podgrzejcie przez 5 minut w piekarniku nastawionym na 180 stopni C. W ten sposób odświeża się bezglutenowe pieczywo. Ten płaski chleb bezglutenowy możecie również zamrozić, a przed podaniem odgrzać przez około 10 minut w piekarniku nastawionym na 180 stopni C. Pita świetnie smakuje na ciepło, ale również na zimno, podana w temperaturze pokojowej. Jeśli macie inne pomysły na serwowanie tego wypieku, podzielcie się nimi w komentarzach.