Co powiecie na ekspresowe bułki bezglutenowe z mega chrupiącą skórką? Zaraz zdradzę sekret…. W roku szkolnym potrzebne są proste przepisy na bezglutenowe pieczywo. Zapomniałam o tym przez wakacje, ale czas się otrząsnąć i znów pełnić dyżury przy piekarniku ;). Oto przepis na białe, bezglutenowe bułki a’la pszenne, tak lubiane przez dzieci. Przygotujemy je w mig wieczorem, a nawet wcześnie rano. Od momentu wyjęcia z szafy miski, do uzyskania gotowych bułek minie niespełna godzina. A pracy przy tym niewiele. Ten przepis na ekspresowe bułki bezglutenowe jest na blogu od kilku lat, ale niedawno unowocześniłam sposób wykonania. Dzięki temu powstają cudnie wyrośnięte bułeczki bezglutenowe, które zapachem, smakiem i wyglądem przypominają wiejskie bułki z Lidla ;) Są mięciutkie w środku i nieziemsko chrupią, nawet na drugi dzień.
Uwaga: najpierw przeczytaj ważne porady: Dlaczego tak trudno upiec bezglutenowe bułki?
Ekspresowe bułki bezglutenowe, przygotowane według tego przepisu, wyrastają tylko raz, więc oszczędzamy czas. Dzięki wypiekowi w wysokiej temperaturze uzyskują niezwykle chrupiącą skórkę, która strzela przy każdym kęsie. Skórkę, z której przy krojeniu bułki sypią okruchy, jak z pszennego chleba z piekarni… Smakują pysznie z wszelkimi dodatkami, ale również na sucho (polecam podawać je podczas jelitówki).
Musicie jednak wiedzieć, że białe bezglutenowe bułki dość szybko czerstwieją. Dlatego najlepiej upiec je późnym wieczorem, by rano podać dzieciom do szkoły jeszcze miękkie. Pozostałej najlepiej zamrozić. Jak przywrócić świeżość bezglutenowemu pieczywu? Zamrożone bułki wstawię rano do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na parę minut – do odmrożenia. Gdy ostygną, przygotuję z nich bezglutenowe kanapki do szkoły.
W piekarniku skórka nabierze lekkiej chrupkości, a środek – miękkości. Uwaga: lepiej nie odpiekać bułek w termoobiegu, bo zbytnio się wysuszą.
Owszem, że te bułki nie należą do zbyt wartościowego pieczywa bezglutenowego. Są upieczone z białej mąki, a więc głównie ze skrobi. Dodatek teff dodał im co prawda wartości odżywczych, ale nie sprawił, że stały się pieczywem razowym. Mam tę świadomość, ale nie kruszę kopii. Bezglutenowym dzieciom szybko nudzi się pieczywo. Nie chcą ciągle jeść chleba na zakwasie, czy razowych bułek. Urozmaicenie jest potrzebne i tyle. A w roku szkolnym nie zawsze jest czas, by mieszać kilka rodzajów mąk i piec tylko to, co zdrowe. Potrzebny jest nam przepis na bułki z jednej mąki, drożdży, wody i oleju. I jeszcze jedno: bezglutenowe dzieci lubią bułki z pastą czekoladową (odradzam Nutellę, a zachęcam do kremów czekoladowych ze sklepików eko lub PRZEPIS NA DOMOWY KREM CZEKOLADOWY BEZGLUTENOWY KLIK albo zdrowy, czekoladowy krem bezglutenowy bez cukru, mleka, orzechów KLIK). A taki krem chyba nie smakuje najlepiej z razowym pieczywem, prawda?
Od lata 2021 piekarnia bezglutenowa (stacjonarna i internetowa) Putka Bez Glutenu ma w ofercie pyszne, świeże, bezglutenowe bułki szkolne (oprócz tego wiele innych rodzajów bułek, chleba i słodkości). Są gotowe do jedzenia od razu po otwarciu opakowania, ale ja każde pieczywo bezglutenowe (przed jedzeniem lub uszykowaniem śniadania o szkoły) odpiekam przez 5 minut w 180 stopniach C, opcja góra-dół. Te szkolne bułki bezglutenowe można mrozić, nie zawierają kukurydzy, soi, ani jakichkolwiek alergenów. KLIK szkolne bułki bezglutenowe pełen skład. Opakowanie 3 bułek o łącznej wadze 150 g kosztuje 8 zł.
Znakomite, świeże pieczywo bezglutenowe wypieka inny polski producent – Balviten. Bułki bezglutenowe i chleby można kupować w firmowym sklepie internetowym Balviten KLIK lub zamawiać w stacjonarnych sklepikach eko (możecie np. zachęcić znajomego sklepikarza, by sprowadzał raz w tygodniu świeże bułki bezglutenowe i chleby na zamówienie).
W marketach znajdziecie również bułki bezglutenowe o długim terminie przydatności, to m. in. marki: Dr. Schär, Bezgluten, Incola, Nutrifree. Wiele z nich dobrze smakuje od razu po otwarciu opakowania, ale najlepiej je odpiec, podobnie jak szkolne bułki bezglutenowe Putki.