Twoje dziecko z celiakią jest głodne i prosi o pizzę bezglutenową, a Ty nie masz składników, odwagi albo zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Wtedy z pomocą przychodzi Bezglutenowa Mama. Poznaj moje triki, dowiedz się, jak przygotować ekspresową pizzę bezglutenową. Tę wiedzę przekazuję poniżej, dzieliłam się nią również na warsztatach kulinarnych o diecie bezglutenowej w pensjonacie Moje Tatry. Zobacz to w galerii zdjęć. Bo pizza bezglutenowa to danie, które trzeba znać. A jeśli masz czas i chęci, koniecznie wypróbuj moje przepisy na klasyczną pizzę bezglutenową na domowym spodzie, który musi wyrosnąć na drożdżach. KLIK przepisy na pizzę bezglutenową.
Na blogu oraz w mojej bezglutenowej książce kucharskiej KLIK mam przepisy na klasyczną pizzę bezglutenową, na drożdżach oraz na zakwasie. Na warsztatach słyszę czasem o przepisach na pizzę bezglutenową, która musi rosnąć nawet 3-4 godziny. OK – na pewno jest wtedy pyszna, bo ciasto drożdżowe im dłużej rośnie, tym jest smaczniejsze. Ale nie zawsze mamy czas, by tyle czekać. Gdy goście już wysiadają z samochodu lub gdy dziecko z celiakią woła, że jest głodne i marzy o pizzy, trzeba działać natychmiast.
Poniżej podaję trzy triki , jak przygotować ekspresową pizzę bezglutenową bez pieczenia oraz klasycznie, w piekarniku.
Potrzebne będą:
Wrapy ułóż na stole, posmaruj je zmieszanymi składnikami sosu (koncentrat, oliwa, woda), jeśli chcesz dodaj sól, pieprz i 1/2 łyżeczki ziół prowansalskich. Posyp serem i posiekaną wędliną. Rozgrzej patelnię. Podgrzewaj najpierw jednego wrapa, potem drugiego przez około 2-3 minuty, aż ser się stopi. Gotowe! Twoja ekspresowa pizza bezglutenowa jest gotowa.
Drugi sposób wymaga już użycia minipiecyka lub piekarnika. Potrzebne będą te same składniki, tylko zamiast wrapów trzeba mieć w szafce opakowanie bułeczek bezglutenowych focaccia (na zdjęciu poniżej). Postępujemy identycznie, jak w sposobie nr 1: smarujemy, obkładamy, ale zamiast smażyć, wkładamy pizzę do piekarnika (180 stopni C, opcja góra – dół) na około 5-7 minut. Czas pieczenia jest orientacyjny – do stopienia się sera.
Oczywiście zamiast tartego sera można użyć kulkę mozarelli pokrojoną w plastry albo płatki drożdżowe bezglutenowe. I gotowe. Ten drugi sposób jest też wygodny na wszelkie wyjścia, np. dziecka z celiakią czy nastolatka na diecie bezglutenowej. Na miejsce imprezy rodzice mogą dostarczyć focaccię opakowaną w folię aluminiową, ustrojoną dodatkami i gotową do podpieczenia. Gospodyni powinna odpiec taką pizzę w folii i podać na osobnym talerzyku. W moim domu zarówno Zosia, jak i Antek sami szykują sobie takie mini pizze od wielu lat.
Istnieją także gotowe spody bezglutenowe do pizzy, ma je w ofercie kilka firm. Podobnie jak wrapy czy focaccie można je kupić w sklepach internetowych (Jedz Bez Glutenu, Friendly Food), w sklepach ze zdrową żywnością (Kuchnie Świata), a także w marketach (Auchan, Carrefour, Kaufland, Intermarche itd.). Sposób postępowania jest identyczny, jak w przypadku focacci: smarujemy, obkładamy i pieczemy. Czas wykonania: w sumie niespełna 10 minut. I to się nazywa ekspresowa pizza bezglutenowa. Pyszna dla wszystkich, nie tylko dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej. Wiem, bo kilka razy w roku, na warsztatach w pensjonacie bezglutenowym Moje Tatry, pracujemy i jemy ramię w ramię z glutenożercami. I zawsze im smakuje!
KOMENTARZE