Blog

Czy każda mąka kukurydziana jest bezglutenowa?

07/10/2020

Czy każda mąka kukurydziana jest bezglutenowa?

07/10/2020

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Okazuje się, że ciągle jak krowie na rowie (sorry za kolokwializm) trzeba tłumaczyć producentom, sprzedawcom, dystrybutorom, piekarzom (czyli fachowcom!), że nie każda mąka kukurydziana czy ryżowa jest bezglutenowa. Najnowszy przykład z życia wzięty to mąka kukurydziana marki Vivi albo mąki gryczana i jaglana Radix Bis, sprzedawane w kilku miejscach jako bezglutenowe, choć wcale takie nie są. Po takich interwencjach utwierdzam się w przekonaniu, że osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej powinny robić specjalistyczne zakupy tylko w sklepach typowo gluten-free. 

Regał z żywnością bezglutenową we Wrocławiu

Kilka dni temu we wrocławskim markecie, na stoisku z żywnością bezglutenową znalazłam mąkę kukurydzianą marki Vivi. Nie znam tej marki, więc z ciekawością obejrzałam etykietę. Tak jak się spodziewałam: nie było tam napisu „produkt bezglutenowy”, nie było też ostrzeżenia o możliwej obecności glutenu. Zerknęłam jeszcze na stronę internetową tej firmy, a tam w ofercie jak byk m. in. mąka orkiszowa, czyli glutenowa. Przesłanki wskazują, że ta mąka kukurydziana nie jest bezglutenowa, a więc nie jest bezpieczna dla osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej. Nie powinna zatem leżeć na regale bezglutenowym, bo wprowadza w błąd mniej świadomych klientów z celiakią.

Skontaktowałam się z producentem tej mąki kukurydzianej. Poprosiłam o rozważenie wprowadzenia na etykiecie ostrzeżenia o możliwej obecności glutenu. Zgodnie z przepisami nie jest to obowiązkowe, ale szanujące się i odpowiedzialne firmy, dbające o zdrowie konsumentów, umieszczają na opakowaniach takie informacje (np. Kupiec, Radix Bis, Melvit).

Odpowiedź od producenta mąki kukurydzianej Vivi

Odpowiedź otrzymałam już następnego dnia. Udzieliła jej Iwona Borczak z firmy Vivi:

„Dla osób chorych, kluczowe jest oznaczenie: „produkt bezglutenowy” – wtedy mają one pewność, że nie zawiera on śladowych ilości glutenu i jest dla nich bezpieczny. My takiego oznaczenia nie piszemy, choć mąka kukurydziana z natury rzeczy jest bezglutenowa i osoba zdrowa może ją traktować i używać nawet przy „śladowej zawartości” glutenu jako produkt z natury bezglutenowy. Na tę chwilę nie mamy w planach stosowania jakichkolwiek dodatkowych oznaczeń. A osoby chore na pewno nie sięgną po produkt bez wyraźnego oznaczenia, że nie zawiera glutenu. A do tego można dodać, że nasza mąka z glutenem wytwarzana jest w innym miejscu niż mąka bez glutenu”.

Niestety, klienci z celiakią sięgają po tę mąkę kukurydzianą…

Pracownica Vivy nie ma racji: osoby z celiakią, które nie mają jeszcze pełnej wiedzy o zanieczyszczeniach produktów bezglutenowych, kupują zwykłą mąką kukurydzianą czy ryżową. Dlaczego? Bo są łatwiej dostępne, bo często leżą na regałach z żywnością bezglutenową, bo są opisane w sklepie internetowym jako bezglutenowe, wreszcie: są znacznie tańsze, czasem nawet dwukrotnie, od specjalistycznych mąk bezglutenowych. Aspekt ekonomiczny jest z pewnością decydujący przy bezglutenowych zakupach

Na zdjęciach poniżej przedstawiam dowody na to, że osoby z celiakią sięgają niestety po zwykłą mąkę kukurydzianą czy ryżową.  Te same zdjęcia prześlę do firmy Viva jako dowód, że wiedza o diecie bezglutenowej nie jest dogłębna nawet wśród chorych, zwłaszcza tuż po diagnozie.  

Sklep internetowy wprowadza w błąd

Życie pokazuje, że czasem w błąd wprowadza sklep stacjonarny lub internetowy. W jednym z nich (zobacz zdjęcie obok) mąka kukurydziana Vivi jest wręcz opisana jako mąka bezglutenowa! Mimo że na etykiecie nie ma o tym mowy! Na zakupy zdecydowała się jedna z czytelniczek mojego portalu o celiakii, ale na szczęście nie użyła tej mąki, tylko od pół roku czeka na e-mail odpowiedź od producenta….

Napisałam e-mail do sklepu Atat.pl z prośbą o usunięcie napisów wprowadzających w błąd konsumentów z celiakią. Wskazałam mąki: kukurydzianą, z ciecierzycy, jaglaną, owsianą. Nie otrzymałam jeszcze odpowiedzi, ale już po kilku minutach mąka kukurydziana Vivi zniknęła z ich strony. Może to zbieg okoliczności, może nie. Mam nadzieję, że z kategorii „produkty bezglutenowe” znikną jeszcze pozostałe mąki glutenowych producentów. 

Bezglutenowe produkty zbożowe pod szczególnym nadzorem

Od niedawna stosujesz dietę bezglutenową? Jesteś piekarzem lub kucharzem w przedszkolu? Masz wnuka z celiakią? Zapamiętaj:

  • produkty zbożowe (mąki, pierogi, ciastka, makarony, panierki, pieczywo, przekąski, pyzy, koncentrat na żurek, wafelki, słodkie wypieki, wrapy itd.) przeznaczone dla osoby z celiakią muszą mieć wyraźny napis na etykiecie PRODUKT BEZGLUTENOWY 
  • produkty zbożowe dla osoby z celiakią należy kupować wyłącznie od specjalistycznych producentów, np. Balviten, Glutenex, Bezgluten, Grano, Pięć Przemian, Denver Food, Putka Bez Glutenu, Incola, Dr Żurek bez glutenu, Dr. Schär, SANO Gluten Free, Avellini, KOWALEWSKI BIO, Amarello itd.
  • muszą być szczelnie zapakowane, a nie sprzedawane „luzem”, na wagę
  • nie słuchaj zapewnień producenta, który nie bada i nie oznacza takich produktów, ale twierdzi, że są bezglutenowe, bo wytwarza je w osobnych pomieszczeniach
  • gwarancją bezglutenowości produktów są bezpieczne surowce, specjalistyczna wiedza personelu, miejsce produkcji i magazynowania, badania na zawartość glutenu, transport, ekspozycja w sklepie (na osobnym regale, z dala od glutenowych produktów zbożowych)
  • produkty bezglutenowe należy w domu lub w kuchni przechowywać z dala od sypkich produktów pszennych, żytnich, jęczmiennych czy owsianych

Gwarantowane sklepy internetowe z żywnością bezglutenową

Jeśli jesteś fanem internetowych zakupów bezglutenowych, nie szukaj okazji w przypadkowych sklepach w sieci. Wybieraj raczej sklepy specjalistycznych producentów albo sklepy prowadzone przez osoby z celiakią lub odpowiedzialnie podchodzące do sprzedaży żywności bezglutenowej. Poniżej przykładowe, sprawdzone sklepy internetowe, przygotowane do obsługi klientów z celiakią.  

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się