Makaron bezglutenowy makaronowi bezglutenowemu nierówny KLIK. Znaczenie ma skład, pochodzenie surowców, technologia itd. Dobry makaron bezglutenowy nie może być tani – takie jest moje zdanie. Moje najlepsze typy to: Barilla, Dr. Schär, Incola oraz Piaceri Mediterranei (nowa włoska marka w Polsce – w sklepie Jedz Bez Glutenu). Ale uwielbiam też warzywny makaron bezglutenowy i jeden przepis stworzyłam specjalnie na potrzeby mojej książki kucharskiej „W kuchni Bezglutenowej Mamy”, dostępnej w Sklep.bezglutenowamama.pl
Jakie są zalety warzywnych makaronów bezglutenowych – tych o dobrym składzie? Przede wszystkim skład, a więc warzywa, głównie strączkowe: soczewica, groszek, ciecierzyca i dodatki: marchewka, szpinak. Czy to ma znaczenie? Ma.
Otóż mąka kukurydziana i biała mąka ryżowa lub skrobia pszenna bezglutenowe, które są obecne w większości makaronów bezglutenowych, mają wysoki indeks glikemiczny, nie są wskazane w diecie osób z celiakią i cukrzycą. Takie składniki mogą tuczyć i przyczyniać się do powstawania insulinooporności u osób z celiakią i będących na diecie bezglutenowej. Dlatego w miarę możliwości warto wybierać makaron bezglutenowy, który niesie więcej wartości odżywczych, a mniej szkód. To m. in. warzywny makaron bezglutenowy, makaron z brązowego ryżu lub gryczany makaron bezglutenowy, a także jajeczny makaron bezglutenowy, w którym wyższa zawartość białka równoważy obecność węglowodanów prostych. Ważne, by osoba z celiakią kupowała wyłącznie makarony opisane jako produkty bezglutenowe. Nie wystarczy sam napis: makaron gryczany czy makaron z zielonego groszku. takie produkty są bowiem najczęściej zanieczyszczone glutenem.
KOMENTARZE