Blog

Celiakia i czwarta dawka szczepienia przeciw Covid-19

21/10/2022

Celiakia i czwarta dawka szczepienia przeciw Covid-19

21/10/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Celiakia: nie ma przeciwwskazań do szczepienia czwartą dawką przeciw Covid-19

W mojej rodzinie celiakię ma Tata, moja córka i ja. Na początku października wszyscy przyjęliśmy czwartą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 (a tydzień później szczepionkę przeciw sezonowej grypie). Chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by ustrzec się przed chorobą i jej powikłaniami. Bo ja już wiem, jak ciężko jest mieć celiakię i chorować na Covid-19.

Dane nie zostawiają złudzeń: czwarta dawka przypominająca pomaga uchronić się przed obecną mutacją koronawirusa i covidem albo łagodzi przebieg choroby, zabezpiecza przed powikłaniami i śmiercią. 

Cokolwiek nie powiedzą antyszczepionkwocy (oni zrobili już tak wiele złego!), to oficjalna światowa medycyna i autorytety lekarskie stoją na stanowisku, że należy się szczepić. Podzielam ich stanowisko. Oczywiście wielu specjalistów wypowiedziało się już, że dzieci i dorośli z celiakią mogą się szczepić przeciw Covid-19, nie ma żadnych skutków ubocznych ani przeciwwskazań. 

Dlatego zachęcam: szczepcie przeciw Covid-19 siebie, dzieci i swoich starszych rodziców.  

Gdy brakuje Ci oddechu

Chorowałam na Covid-19 zimą 2021 r., zanim jeszcze moja grupa wiekowa mogła się zgłosić na szczepienie. Zaraziłam się koronawirusem, mimo unikania skupisk, noszenia maseczek, nieustannej dezynfekcji. Kilka razy zdarzyło mi się być w miejscach, gdzie ludzie lekceważyli obostrzenia, a trwała akurat któraś z fal pandemii.. 

Do dzisiaj pamiętam strach przed pogorszeniem oddechu, nieustanne sprawdzanie pulsoksymetru, ból i bezradność. Nie chcę doświadczać tego po raz kolejny. 

Gdy brakuje Ci oddechu

Mój 47-letni znajomy, gorący antyszczepionkowiec, zachorował na Covid-19 i umarł. Osierocił 12 - letnią córkę

Szczepionki ratują życie dzieciom i dorosłym

Pamiętacie walkę o szczepionki przeciw Covid-19, gdy tylko w Polsce pojawiły się pierwsze ampułki? Ludzie omal nie zaszczuli aktorki Krystyny Jandy, która skorzystała z okazji szczepienia poza kolejnością. 

Potem do akcji weszły rosyjskie trolle i wybuchły akcje antyszczepionkowe. Niestety, uległo im wiele osób. Spora ich część umarła na Covid. 

Moja rodzina jest zwolennikiem szczepień, wszelkich przebadanych, które chronią przed ciężkim zachorowaniem. A taka jest szczepionka przeciw Covid-19. Dlatego zaszczepiłam również moje dzieci w wieku 13 i 16 lat. Mój 75-letni Tata, chory na celiakię i wiele innych przypadłości, dzięki szczepionkom, ustrzegł się zachorowania. Jestem niezmiernie wdzięczna medycynie, bo to jej osiągnięcie. 

Obecnie - koniec października 2022 r. - wskaźnik osób zaszczepionych czwartą dawką jest bardzo mały. Niestety wiele osób uwierzyło rządowi, że tego wirusa już nie trzeba się bać ... Tymczasem we Włoszech rośnie liczba chorych  i władze zastanawiają się nad wprowadzeniem piątej dawki.

Szczepionki ratują życie dzieciom i dorosłym
Jak przeszłam Covid-19 zimą 2021 r.?
celiakia i covid19
Czytaj więcej artykułów o celiakii i Covid-19

Szczepienie przeciw grypie

Pisałam niedawno o tym, że bardzo wielu pacjentów z celiakią ma upośledzoną czynność śledziony, a to oznacza słabszą odporność. W niektórych krajach, np. w Anglii, oficjalnie zachęca się zatem pacjentów z celiakią do szczepień przeciw pneumokokom, ale również przeciw sezonowej grypie. 

Lekarz pediatra, który jest naszym autorytetem od 16 lat, już dawno przekonał mnie do konieczności ochrony całej rodziny przed grypą. A po tym, jak syn znajomej zachorował po grypie na silne zapalenie mięśnia serowego, szczepimy się wszyscy co roku. 

Szczepienie przeciw grypie
Dowiedz się więcej o szczepieniach dla dzieci i dorosłych z celiakią


KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się