Blog

7

Bezglutenowy, wielkanocny pasztet

13/02/2014

Bezglutenowy, wielkanocny pasztet

13/02/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Nie ma bezglutenowej Wielkanocy bez domowego pasztetu! Jeśli sama upiekę pasztet bezglutenowy, dokładnie znam składniki i ich jakość, świeżość oraz pochodzenie. Dodam więcej wołowiny albo wątróbki,  masło, sporą garść startej gałki muszkatołowej, szczyptę imbiru i kurkumy… A przed włożeniem foremki do piekarnika dzieci ozdobią jej wierzch czerwonym pieprzem albo majerankiem. Tak było też na warsztatach bezglutenowych w Pile. 

Poniższy przepis na bezglutenowy pasztet wielkanocny jest klasyczny – na mięsie i jajkach, ale podrzucam przy okazji przepisy na pasztet wegański, bez jajek, drobiowy itp. Dla każdego coś dobrego. Gdy już nauczycie się piec pasztety bezglutenowe, zobaczycie, że najlepsze wychodzą te „na oko” – nie z przepisu. 

Przy okazji ważna uwaga: to mit, że pasztet musi zawierać namoczoną bułeczkę! Nigdy jej nie dodaję, a moje pasztety bezglutenowe maja już swoją renomę 😁 Zamiast bułki dodaję zmielone migdały, one doskonale zagęszczają i wiążą masę mięsną.

Pasztet bezglutenowy – składniki

  • 1/2 kg wołowiny
  • 1/2 kg wieprzowiny lub drobiu
    (szynka, karkówka, udka z kurczaka)
  • 1/2 kg boczku surowego
  • 1/2 kg wątróbki drobiowej lub wieprzowej
  • 5 jaj
  • około 50 g miękkiego masła
  • 2 cebule
  • marchew, seler, pietruszka
  • sól, pieprz, gałka muszkatołowa
  • opcjonalnie 50 – 100 g migdałów
    zmielonych w młynku do kawy

Pasztet bezglutenowy na Wielkanoc – przygotowanie masy mięsnej

  • warzywa i umyte mięso gotuj w małej ilości wody na małym ogniu przez około 1,5 godziny
  • do wywaru dodaj kulki pieprzu, kurkumę, tymianek, pieprz cayenne, a także łodygi zielonej pietruszki – dowolne produkty i przyprawy, które zazwyczaj dodajesz do rosołu
  • sól dodaj dopiero pod koniec (dla dobra wołowiny, żeby zmiękła)
  • cebule posiekaj i zeszklij na maśle
  • wątróbkę oczyść, osusz i usmaż na maśle lub oleju 
  • ostudzone mięso zmiel (młynek lub thermomix) dwukrotnie, by pasztet nie miał znienawidzonych przez dzieci grudek
  • jeśli chcesz, możesz dodać kawałek pietruszki, marchewki, selera i również je zmielić
  • wbij jajka, doda masło i wszystkie składniki wymieszaj łyżką w dużej misce
  • dopraw obficie przyprawami, by pasztet nie był mdły
  • masa na pasztet bezglutenowy ma mieć gęstą konsystencję, ale nie zbitą
  • w razie potrzeby, jeśli pasztet wyda Ci się zbyt rzadki, dodaj kilka łyżek zmielonych migdałów lub – w tańszej wersji – bezglutenowej bułki tartej

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebooki

Wielkanocny pasztet bezglutenowy – mieszanie i pieczenie

  • gęstą masę włóż do foremek wyłożonych papierem do pieczenia, mokrą łyżką wyrównaj powierzchnie i delikatnie dociśnij
  • jeśli chcesz, wierzch udekoruj przyprawami: listkami laurowymi, kulkami kolorowego pieprzu
  • piecz w temperaturze 190 stopni C, grzałka góra – dół przez około 60 minut
  • pod koniec możesz przykryć foremkę / foremki folią aluminiową
  • gotowy pasztet bezglutenowy wystaw w piekarnika i ostudź – bez wyjmowania potrawy z foremki
  • wstaw do lodówki i dopiero po schłodzeniu wyjmij pasztet na drewnianą deseczkę lub talerzyk

Pasztet bezglutenowy – kuchnia zero waste

Bezglutenowy pasztet można mrozić. W lodówce przetrwa około 7 dni. Najlepiej przechowywać go w szklanym, szczelnym pudełku lab na talerzyku, przykryty folią aluminiową, by pozostałe dania nie wchłaniały jego zapachu. 

Jestem wielką fankę pasztetów. Dziś moje pasztety są już mniej tłuste, niż przedstawiony w tym przepisie. Zrezygnowałam m. in. z mięs wieprzowego, bazuję głównie na indyku / kurczaku i na wołowinie. Generalnie piekę pasztety z tego, co zostaje z rosołu. Czasem są to aż dwie foremki (wtedy jedna wędruje do mojego Taty, który też ma celiakię), kiedy indziej kilka malutkich foremek (jak do muffinek) – zobacz na zdjęciu obok. To po prostu bezglutenowa kuchnia zero waste – czyli bez marnowania żywności. No i w pasztetach możemy przemycić wołowinę, pełną żelaza, a to ważne w diecie bezglutenowej, na Wielkanoc i na co dzień. 

Gotowy pasztet bezglutenowy – wegański – na Wielkanoc

Jak wspomniałam, na blogu znajdziesz przepisy na inne pasztety bezglutenowe, m. in.:

Jeśli jednak z braku czasu nie podejmiesz się wypieku domowego pasztetu bezglutenowego, alternatywą mogą być gotowe dania. To m. in. wegańskie pasztety bezglutenowe Denver Food, dostępne m. in. w sieci Carrefour ( w lodówkach) lub w internetowym sklepie bezglutenowym ze zdrową żywnością Denver Food: sklep.denverfood.pl 

Przy okazji przestrzegam przed kupowaniem pasztetów w sklepach, na targach zdrowej żywności itp. Pasztet dla osoby z celiakią musi być w 100% bezglutenowy, a takiej gwarancji nie daje żaden sprzedawca z jarmarku. Przykład? W składzie pasztetów często jest bułka pszenna, kaszka manna, a foremkę obsypuje się pszenną bułką tartą….  

Tutaj kupisz

Bajkę terapeutyczną dla dzieci z celiakią i na diecie bezglutenowej + maskotkę Kukusia 

Wpis archiwalny z 2014 r. – wielkanocny pasztet bezglutenowy 

Nie ma bezglutenowej Wielkanocy bez domowego pasztetu! Jeśli sama upiekę pasztet, dokładnie znam składniki i ich jakość, świeżość oraz pochodzenie. Dodam więcej wołowiny albo wątróbki,  masło, sporą garść startej gałki muszkatołowej, szczyptę imbiru i kurkumy… A przed włożeniem foremki do piekarnika dzieci ozdobią jej wierzch czerwonym pieprzem albo majerankiem. Tak było też na warsztatach bezglutenowych w Pile.

 

 

 

pasztet miesny (3)Składniki:

– 1/2 kg wołowiny;

– 1/2 kg wieprzowiny lub drobiu (szynka myszka, karkówka, łopatka);

– 1/2 kg boczku surowego;

– 1/2 kg wątróbki indyczej ub wieprzowej;

– 5 jaj;

– bułka bezglutenowa np. Ciabatta Schaer;

– kostka miękkiego masła;

– 2 cebule;

– marchew, seler, pietruszka;

– sól, pieprz, gałka muszkatołowa;

– bezglutenowa bułka tarta;

 

 

 

pasztet miesny (4)Warzywa zagotowuję w małej ilości wody, do wrzątku wkładam mięso i gotuję pod przykryciem na małym ogniu przez około 1,5 godziny. Do wywaru dodaję pieprz, kurkumę, tymianek, pieprz cayenne, a także łodygi zielonej pietruszki i parę listków zamrożonego lubczyku. Wywar solę dopiero pod koniec (dla dobra wołowiny). Wątróbkę i cebule duszę na maśle. Ostudzone mięso mielę wraz z warzywami dwukrotnie, by pasztet nie miał znienawidzonych przez dzieci grudek.

 

 

 

 

pasztet miesny (6)Namaczam i odciskam bułkę i również ją mielę. Wbijam jajka, dodaję masło i wszystkie składniki mieszam łyżką w dużej misce, doprawiam obficie przyprawami, by pasztet nie był mdły. Gęstą masę wkładam do foremek wyłożonych papierem do pieczenia. Ugniatam ją folią aluminiową.

Wierzch pasztetów dekorujemy według uznania. Nasze bezglutenowe dzieci to uwielbiają, więc potem z większym apetytem zajadają :).

 

 

 

 

pasztet miesny (5)Foremki wkładam do piekarnika nagrzanego do 190 stopni C. Piekę przez niespełna godzinę. Przez pierwsze pół godziny pieczenia pasztet jest przykryty folią, by skórka zbytnio nie wyschła.

Po godzinie foremki wyjmuję z piekarnika, wyjmuję pasztet na drewniana deskę uważając, by się nie połamał. Stygnie w temperaturze pokojowej lub na balkonie.

 

 

 

 

pasztet miesny (8)Zimną potrawę wkładam do lodówki, by zastygła. Dzięki temu lepiej będzie się kroić. Część pasztetu wkładam do woreczków i zamrażam. To idealne zapasy na czas, gdy dzieciom znudzi się szynka, kabanosy albo omlety.

Dzieci jedzą pasztet zarówno na kanapkach, jak i pokrojony w koreczki, na kolację lub na śniadanie. Obowiązkowo w towarzystwie kiszonych ogórków albo papryki, bo witamina C ułatwi wchłanianie drogocennego żelaza z wołowiny i wątróbki.

 

 

 

pasztet miesny (9)Pierwszy pasztet w życiu upiekłam rok temu. Z czasem zmieniłam proporcje tamtego przepisu, dodałam swoje składniki. Dziś nadal eksperymentuję – raz piekę pasztet bardziej wołowy, kiedy indziej wieprzowy lub drobiowy. Gdy nie zdobędę surowego boczku, zastępuję go bardziej tłustą łopatką. Zawsze wyjdzie. A ja uwierzyłam, że nie muszę kupować pasztetów w puszce czy w słoiczku. No, chyba że na wyjazdy :). I kto powie, że dieta bezglutenowa nie jest kreatywna?

 

 

 

KOMENTARZE (7)

Bezglutenowa Mama 04/04/2019 08:39
Dzień dobry Asiu, początki są trudne, ale wkrótce nabierzesz wprawy w gotowaniu - nie macie wyjścia, bo na mieście niewiele zjecie :) Na te ilość spróbowałabym tak: łyżeczka soli, 1/3 łyżeczki pieprzu, 1 łyżeczka gałki - lub 2 kulki gałki świeżo startej, możesz dodać łyżeczkę majeranku, 1/4 łyżeczki kurkumy oraz 1/3 łyżeczki tymianku :). Jak wymieszasz, spróbuj gotową masę - powinna być wyrazista w smaku. W razie potrzeby dosypuj po trochę wszystkiego :)
Asia 03/04/2019 16:48
Szanowna Pani, czy mogłabym prosić o podpowiedź dotyczącą ilości przypraw? Kucharka że mnie żadna, a bardzo chciałabym upiec niedawno zdiagnozowanwmu mężowi ten pasztet - A zupełnie nie mam doświadczenia w doprawianiu..
Kolorowy pasztet z drobiu i warzyw | Bezglutenowa mama 15/10/2016 21:41
[…] Bezglutenowy, wielkanocny pasztet […]
ANIA 28/12/2015 16:41
Witam, czym mogę zastąpić jaja, ponieważ jestem na nie uczulona? Dziękuję za odpowiedz.
admin 29/12/2015 07:14
Dobrym zastępnikiem jaj jest mielone siemię lniane, zaparzone wrzątkiem. Powinno sprawdzić się także w pasztecie - sklei strukturę. Spróbuj dać 1 łyżkę siemienia bezglutenowego, zaparzoną 1/3 szklanki wrzątku. Gdy zgęstnieje po paru minutach, zmiksuj blenderem na jednolitą, lekko pienistą papkę. Gdy ostygnie, zmieszaj z masą mięsną i dopraw.
Ania 07/12/2014 20:47
Chcę skorzystać z przepisu, ale muszę zastąpić masło innym rodzajem tłuszczu ponieważ nie jemy mleka i przetworów. Nie jestem doświadczona w pieczeniu pasztetu. Będzie to mój pierwszy raz. :) Co Pani proponuje w zamian?
Bezglutenowa Mama 09/12/2014 23:13
Masło nie jest wymagane w tym przepisie - to po prostu moja modyfikacja. Dla dodania pasztetowi wilgotności proponuję dodać to, co od niedawna też praktykuję za namową koleżanek: ścieram dodatkowo surową marchewkę, dodaję zmielone ziarna sezamu (uwaga: mogą niektórych uczulać), zmielone migdały. Będzie OK - przecież tłuszcz ma mięso :). Powodzenia :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się