Blog

9

Bezglutenowy chleb znakomity dla dzieci z mąki Liana

08/11/2014

Bezglutenowy chleb znakomity dla dzieci z mąki Liana

08/11/2014

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Czy patrzysz na to zdjęcie i też masz ochotę od razu zatopić zęby w tym puszystym, aksamitnym, lekkim chlebie bezglutenowym ? Prawda, że  niesamowicie wygląda? A smakuje i pachnie jeszcze lepiej! Upiekłam go dziś przed południem w dwóch foremkach. Teraz jest wieczór, a po dwóch bochenkach chleba bezglutenowego zostało tylko wspomnienie. No i zdjęcia 😍.  To cudo powstało ze słowackiej mieszanki na chleb ciemny bezglutenowy marki Liana, przywiezionej z wakacji w Tatrach.

Od razu pożałowałam, że nie kupiłam kilku opakowań tej fantastycznej mieszanki. No bo czy w Polsce są dostępne produkty słowackiej marki bezglutenowej Liana? Jeszcze ich tu nie znalazłam, a wielka szkoda, bo ciemny chleb bezglutenowy, z dodanym przeze mnie kminkiem, rzucił nas na kolana. Ten lekki, delikatnie wilgotny i sprężysty miękisz to po prostu poezja. Niezapomniane wrażenia. I ciągle chcesz jeszcze….  Dawno nie jadłam  tak pysznego chleba bezglutenowego. Nie rozpada się w ustach na tysiące okruszków, nie zatrzymuje się w gardle, nie da się nim zadławić, nie kruszy się  – to doskonały chleb bezglutenowy, warty do polecenia dzieciom i dorosłym, którzy dopiero przechodzą na dietę bezglutenową. Od razu podaję przepis, bo być może masz dostęp do produktów marki Liana, a może kiedyś wprowadzi je któryś z bezglutenowych sklepów internetowych? A może mieszkasz blisko Słowacji i chcesz zrobić wypad na bezglutenowe zakupy? Od razu podpowiadam: szukaj mieszanek marki Liana 😍

Składniki na ciemny chleb bezglutenowy ze Słowacji

keksówka o wymiarach 35 x 12 cm lub dwie formy 20 x 9 cm

 

  • 500 g mieszanki na ciemny chleb bezglutenowy
    Bread Mix Dark Liana
  • 10 g suszonych drożdży
    lub 25 g świeżych, rozpuszczonych w 3 łyżkach wody
  • 2 łyżeczki soli
  • opcjonalnie: 1 łyżeczka kminku mielonego 
    bez glutenu np. marki Magros
  • 500 g letniej wody
  • 3 łyżki oleju
  • 2 łyżki wody, łyżka oleju, szczypta soli
    do posmarowania chleba przed pieczeniem

Jak przygotować ten znakomity chleb bezglutenowy dla dzieci?

Wyrobienie ciasta i garowanie

  • w misce wymieszaj mieszankę z solą, drożdżami i kminkiem
  • dodawaj stopniowo letnią wodę i wyrabiaj ciasto mikserem (haki) przez około 5 minut
  • pod koniec wyrabiania dodaj olej
  • przełóż ciasto do foremki wyłożonej papierem do pieczenia
  • ciasto ma zająć w formie najwyżej połowę wysokości
  • wierzch ciasta posmaruj mieszaniną oleju, wody i soli, zrób też 3-4 nacięcia ostrym nożem
  • przykryj formę mokrą ściereczką bawełnianą i odstaw w ciepłe, nieprzewiewne miejsce na 30 – 50 minut, do podwojenia objętości

Pieczenie i studzenie

  • piekarnik nastaw na 225 stopni C
  • keksówkę z wyrośniętym ciastem wstaw do piekarnika na 50 minut
  • piecz do tzw. suchego patyczka
  • upieczony chleb bezglutenowy wyjmij z piekarnika, skrop jego wierzch letnią wodą
  • bochenek wystaw na metalową kratkę, by odparował wodę
  • krój po ostudzeniu, przechowuj w bawełnianej ściereczce, nigdy w worku ani w lodówce
  • ten znakomity chleb bezglutenowy można mrozić w całości lub w kromkach

Ten znakomity chleb bezglutenowy smakuje dzieciom i dorosłym

Pewnie nie rozpisywałabym się na temat chleba z mieszanki bezglutenowej, którą trudno w Polsce zdobyć (właściwie to chyba wcale nie można jej kupić), gdyby nie to, że znam kłopoty wielu bezglutenowych mam. Otóż dzieci z celiakią i na diecie bezglutenowej czasem bardzo trudno zachęcić do jedzenia pieczywa bez glutenu…. Rodzice i dzieci przeżywają katusze, otwierając kolejne bochenki chleba i bułek, które okazują się dla dziecka niejadalne.

Podobny kłopot mają dorośli, którzy w trzeciej, piątej czy ósmej dekadzie życia dowiadują się, że mają celiakię i z dnia na dzień muszą zapomnieć o pszennym czy żytnim chlebie. Dla nich zjedzenie bezglutenowego chleba to często katorga, zwłaszcza gdy sięgają po gotowe chleby dostępne w marketach. Tak, dieta bezglutenowa wymaga poświęceń, ale przecież nie trzeba się katować czymś, co nie smakuje. Dlatego tak gorąco zachęcam na warsztatach i spotkaniach z rodzinami bezglutenowymi: próbujcie różne rodzaje pieczywa bez glutenu, w końcu znajdziecie takie, które zdobędzie Wasze serca 😁

W czym tkwi sekret tak znakomitego chleba bezglutenowego?

Nie wiem, w czym tkwi sekret niezwykłego smaku i struktury tego znakomitego chleba bezglutenowego. Skład mieszanki Liany wydaje się pospolity, nie odbiega znacząco od składu mieszanek bezglutenowych Dr. Schär, Grano czy Balviten. Oto lista składników mieszanki na ciemny chleb Liany: mąka ryżowa, skrobia kukurydziana, skrobia z tapioki, mąka gryczana 12%, mąka kukurydziana, błonnik: psylium, jabłko, bambus, zagęstniki: hydroksypropylometyloceluloza, guma ksantanowa. Można rzec: klasyka, a jednak….. coś zupełnie innego, niż dotąd znałam. A przecież jestem na diecie bezglutenowej od 1979 roku!

Widziałam, co się dzisiaj działo w moim domu: glutenowy Daniel od razu zjadł 1/3 bochenka, maczając mięciutkie kromki w naszej ulubionej, boskiej oliwie z oliwek Casas de Hualdo KLIK. Chciał jeszcze, ale głos rozsądku kazał mu przestać. Zosia wcinała chleb z masłem i smakował jej tym bardziej, że był mięciusi, mięciusi, idealny dla osoby z aparatem ortodontycznym. No i tak subtelnie smakował kminkiem! Antek, najbardziej wymagający zjadacz pieczywa w naszym domu, machnął trzy skibki z samym masłem – a to mega rzadkość! Na kolację powtórzyli ten sam zestaw i niemal kilogramowy ciemny chleb bezglutenowy zniknął ze stołu. Zdążyłam tylko zamrozić kilka kromek by sprawdzić w wolnej chwili, jak długo ten chleb zachowuje świeżość po odmrożeniu. 

Owszem, najzdrowsze jest pieczywo bezglutenowe na zakwasie (i takie też piekę) lub z pełnoziarnistych mąk (i takie mam w repertuarze). Ale gdy dziecko stanowczo odmawia takich wypieków, a my musimy dać mu kanapkę do szkoły lub do przedszkola? Wtedy zbawienny może się okazać właśnie ten przepis. Jeśli kiedyś wpadnie Ci w oko mieszanka Bread Mix Dark marki Liana, kupuj w ciemno parę kilo! Naprawdę warto. Nie pamiętam jednego: ile kosztował….

KOMENTARZE (9)

Anula80 18/10/2020 22:48
Czy można dodać do tego przepisu trochę innej mąki jednorodnej, np. żołędziową lub amarantusową? Mam takie w domu i chciałabym je zużyć.
Bezglutenowa Mama 19/10/2020 00:45
Jasne, dodaj np. 20 g każdej mąki, czyli w sumie 40 g mixu mniej. Porcja wody powinna być ta sama, ale musisz sama wyczuć konsystencję - nie może być zbita ani gliniasta, tylko elastyczna. Żołędziowej i tak nie wyczujesz w smaku, za to doda ona nowych wartości i koloru :) Poza tym to takie miłe powiedzieć dziecku, że jemy to, co dziki w lesie :) . U nas to działa :). A chlebek jest idealny także w formie grzanek.
natalia 14/10/2020 18:07
Można piec ten chleb w automacie do pieczenia chleba?Jak tak to na jakim programie i jaka waga mam 750 1000 i 1500 g
Bezglutenowa Mama 17/10/2020 00:45
Przykro mi - "wysiadłam" przy automacie do chleba.... Swój oddałam znajomym po paru nieudanych próbach wypieku i pozostałam przy piekarniku....
Ania 11/10/2020 20:23
Super. Właśnie upiekłam, chlebek nie opadł i wyrósł pięknie. Synek zajadał się świeżym chlebkiem ze smakiem. Powiedział, że jeszcze takiego pysznego chleba nie jadł. Zrobiłam według przepisu, makę zdobyłam kiedyś na Słowacji. Dziękuję za przepis bo jest wspaniały.
Bezglutenowa Mama 18/10/2020 00:52
Cieszę się :) Dzieci są najlepszymi recenzentami przepisów, prawda?
Ela 09/10/2020 08:34
czy świeże drożdże muszę dodać w postaci rozczynu, czy wystarczy, jak rozpuszczę je w wodzie? dziękuję za wszystkie przepisy :) Serdecznie pozdrawiam :)
Marta Krzyżanowska-Sołtysiak 20/10/2020 11:11
Obie metody są dozwolone
Anula80 02/10/2020 07:07
Super, dziękuję za cenne porady :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się