Znacie już chleb bezglutenowy keto – Low Carb z Balvitenu? To chleb o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, dla osób na diecie ketogenicznej i bezglutenowej. Z uwagi na skład chleb Low Carb jest również idealny dla osób z insulinoopornością, dla tych na diecie bezglutenowej i odchudzającej, ale i małosolnej. Do tego wszystkiego dodam, że rewelacyjnie smakuje i ma elastyczne oraz lekko wilgotne kromki – można je pałaszować od razu po otwarciu opakowania.
Trzeba uważać, bo ketogeniczny chleb bezglutenowy Low Carb uzależnia, co sama przetestowałam ;). Ma tę zaletę, że nie tuczy, można go jeść bez obaw o kalorie i zbędne kilogramy, a także bez zmartwień o poziom cukru. Chleb bezglutenowy Low Carb świetnie smakuje bez żadnych dodatków, ale również z masłem, z szynką, pastami warzywnymi czy z nabiałem i na słodko. Niedawno była promocja, więc zrobiłam zapas, już mam pyszne pieczywo na pierwsze wiosenne wypady pod namiot.
A jesienią 2022 r. do zestawu produktów low carb w Balvitenie doszły bezglutenowe mini bułeczki keto, z mąki migdałowej, najlepsze na świecie (na zdjęciu na dole wpis)! W tej linii są jeszcze inne nowości: bajgle i bułki hamburgerowe z sezamem.
Chleb bezglutenowy keto Low Carb z Balvitenu to jeden z najnowszych wyrobów piekarniczych tej marki. Balviten jest liderem na polskim rynku pieczywa bezglutenowego, dlatego widziałam, że i ten chleb keto spełni moje oczekiwania. Miałam rację. Ten chleb po prostu rewelacyjnie smakuje, łatwo się przechowuje, a na dodatek spełnia wymogi diety bezglutenowej keto.
Wspomniałam o idealnym składzie chleba Low Carb, zobaczcie sami: woda, nasiona (lnu, słonecznika, konopi), łuski psyllium, mąka lniana, mąka kokosowa, olej słonecznikowy, białko jaja w proszku (z wolnego wybiegu), błonnik jabłkowy, drożdże, ostropest plamisty, błonnik: cytrusowy, bambusowy; sól. Znacie inny chleb bezglutenowy, który powstaje z tak dobrych surowców, jest elastyczny i pyszny, nie kruszy się, a w ustach nie rozpada na tysiące okruszków? Albo chleb bezglutenowy bez chemii, bez miksów, zamienników glutenu, długo świeży i gotowy do jedzenia od razu po otwarciu opakowania?
A taki właśnie jest chleb bezglutenowy keto Low Carb. Nie mogę się go nachwalić, choć w domu jesteśmy wszyscy na diecie bezglutenowej i znamy wszystkie rodzaje chleba, bułek i rogali z Balvitenu, kochamy zwłaszcza te świeże, z nocnego wypieku (na zdjęciu obok).
W 100 g chleba bezglutenowego keto jest tylko 1,7 g węglowodanów, aż 19 g błonnika (!) tak cennego dla osób z celiakią, jest też 13 g białka. Owszem, tłuszczu jest 20 g, ale to dobre tłuszcze: z nasion słonecznika, lnu, konopi i z ostropestu. Kolejna zaleta pieczywa Low Carb to niska zawartość soli: tylko 0,8 g, gdy inne chleby bezglutenowe mają jej nawet 1,5 g w 100 g produktu.
A jak smakuje taki chleb bezglutenowy keto? R e w e l a c j a, to jeden z lepszych chlebów, jakie jadłam! Trudno go przestać jeść, jest pyszny z samym masłem, a nawet „na sucho”, bez jakichkolwiek dodatków. Smakuje też glutenożercom, mój mąż potrafi zjeść dwa opakowania w jeden dzień, tak mu smakuje! Chleb Low Carb Balvitenu jest mięciutki od razu po wyjęciu z opakowania, ma delikatnie porowatą strukturę przyjemną, subtelną wilgotność i elastyczność. Byłam zaskoczona, że może powstać chleb bezglutenowy bez zamienników glutenu (jak guma guar czy hydroksypropylometyloceluloza), który będzie tak elastyczny, lekki, mięciutki i pyszny. A jednak, brawo dla Balvitenu.
Opakowanie chleba bezglutenowego keto Low Carb o wadze 190 kosztuje 8,70 zł (czyli około 30 zł za kg). To cena adekwatna do jakości, porównywalna z ceną świeżego pieczywa z rzemieślniczych, świetnych piekarni bezglutenowych. W opakowaniu jest 5 kromek, chleb ma około 4 miesiące ważności. Warto go mieć w samochodzie lub w plecaku na wypadek głodu. Warto go też przemycać dzieciom na diecie bezglutenowej, by poznawały nowe smaki, ale i wzbogacały codzienne menu o zdrowe składniki i błonnik.
Czy chleb bezglutenowy keto może jeść każdy człowiek z celiakią, nawet jeśli nie jest na diecie ketogenicznej? Tak, gdyż to pełnowartościowy produkt bogaty w błonnik, tłuszcze roślinne i inne składniki (podane w ramce wyżej). Owszem, jest to chleb bezglutenowy o obniżonej zawartości węglowodanów, a węglowodany, zwłaszcza te złożone, są bardzo potrzebne w codziennym menu osoby z celiakią (i każdego innego człowieka). Niemniej jednak nie samym chlebem człowiek żyje. Jeśli raz dziennie zjemy 1-2 kromki chleba bezglutenowego keto, a dodatkowo w innych posiłkach znajdą się kasze gryczana lub jaglana, pełnoziarnisty ryż, soczewica, quinoa i inne zboża gluten-free, organizm otrzyma wszystko, co mu potrzebne.
W innym artykule przedstawiłam Wam zalety i wady tego nowego sposobu żywienia: diety keto KLIK. Pokazałam Wam niektóre produkty, które można stosować w diecie bezglutenowej ketogennej (ketogenicznej) – m. in. nasiona konopi, mąkę kokosową, len itp. Zapewne jest ich znacznie więcej, choćby zalicza się do nich słonecznik, ale jego nie trzeba przedstawiać, bo jest w wielu kuchniach bezglutenowych, jako cenne źródło witamin z grupy B, witaminy E, tłuszczu, białka.
Jedno jest pewne: produkty bezglutenowe keto, które opisałam, w tym chleb bezglutenowy keto Low Carb, warto włączać do codziennego menu dzieci i dorosłych z celiakią. Są ciekawe, pyszne, pełne błonnika, białka i witamin, długo świeże – same zalety. Czy można je spożywać codziennie? Moim zdaniem tak, ale oczywiście dieta musi być zbilansowana i bogata również w węglowodany złożone (pełnoziarniste ryże, kasze, płatki) oraz warzywa i białko zwierzęce. Warunek: brak przeciwwskazań do spożywania produktów o dużej zawartości tłuszczu.
Mam nadzieję, że trochę Was zachęciłam i nie będziecie pochodzić do produktów bezglutenowych keto „jak do jeża” – bo są naprawdę smaczne i warte uwagi. Nie gryzą 😁
KOMENTARZE