Uwielbiam proste przepisy bezglutenowe. Przepis na chleb gryczany bez alergenów przywiozłam z zaprzyjaźnionej restauracji bezglutenowej – z Oberży Pod Dzwonkiem w Poznaniu. Oczarował mnie smakiem, składem i właśnie prostotą składników oraz szybkością wykonania. Znajomym, z którymi biesiadowałam w Oberży obiecałam, że bezglutenowy chleb gryczany bez alergenów pojawi się na moim blogu – i obietnicę spełniam. Ten chleb bezglutenowy nie zawiera mixów, jaj, mleka, jest chlebem bez gumy guar czy jakichkolwiek dodatków budzących sprzeciw osób na zdrowej diecie bezglutenowej.
Zmielone nasiona chia wsyp do miseczki i zalej ciepłą wodą. Odstaw na 15 minut, by napęczniały. W drugiej misce przygotuj drożdże: rozmieszaj je z ciepłą wodą, łyżką mąki (z tych 500 g) i dodaj syrop. Odstaw na 15 minut. W trzeciej misce wymieszaj suche składniki, dodaj kleik z chia, rozczyn drożdżowy, letnią wodę i wymieszaj mikserem – przez około 3-4 minuty. Ciasto na bezglutenowy chleb gryczany dla alergika przelej do keksówki (jest dość rzadkie i kleiste) wyłożonej papierem do pieczenia. Formę przykryj folią spożywczą i odstaw na godzinę. Piecz ok 50 minut w temperaturze 180 stopni C. Studź na metalowej kratce, krój po ostudzeniu. Przechowuj w lnianym chlebaku do pieczywa lub w bawełnianej ściereczce, nigdy w worku. Smacznego!
W bezglutenowej restauracji Oberża Pod Dzwonkiem w Poznaniu ten chleb gryczany jest serwowany z różnymi dodatkami: z suszonymi pomidorami, z suszonymi oliwkami lub z czarnuszką. Ja upiekłam go z suszonymi pomidorami – i bardzo nam zasmakował. Pamiętajmy jeszcze o ekonomii: ten bezglutenowy chleb gryczany jest tani. Gdy kupimy białą mąkę gryczaną w Glutenexie (6,50 zł za 1/2 kg), koszt bochenka o wadze około 1 kg wyniesie nas 7-8 zł. Taniej nie znajdziecie w żadnym sklepie.
Jak zapewnia właścicielka Oberży, chleb zachowuje świeżość nawet przez 1-2 tygodnie, owinięty w len i przechowywany w lodówce lub w pojemniku na pieczywo. Bezglutenowy chleb gryczany dla alergika jest serwowany obecnie wszystkim gościom oberży: chorym na celiakię, dzieciom na diecie bezglutenowej, ale również zjadaczom glutenu. Zresztą – Oberża Pod Dzwonkiem jest już restauracją wolną od glutenu. Wszyscy goście jedzą bezglutenowo i bardzo sobie chwalą zamówione potrawy. Bo prawda jest taka, że dobry szef kuchni nie musi używać glutenu – i tak jest w Oberży.
Osoby na diecie bezglutenowej, które posmakują chleba gryczanego dla alergika, na życzenie otrzymują przepis na samodzielny wypiek. Niektórzy podejmują wyzwanie i z sukcesem pieką pachnące bochenki bezglutenowe. Bo wiedzą, że w zdrowej diecie bezglutenowej warto dbać o produkty wartościowe, bogate w składniki odżywcze i ciekawe dodatki.
Ale można również zamawiać bezglutenowy chleb gryczany w Oberży Pod Dzwonkiem, jak w bezglutenowej piekarni. Wystarczy skontaktować się telefonicznie lub przez profil restauracji na Facebooku i umówić na odbiór pieczywa.