chleb Rossman (2)Drożdże nie są najlepszym produktem dla osób z celiakią, ale większość producentów pieczywa zdaje się tego nie dostrzegać. Dlatego na rynku trudno zdobyć bezglutenowy chleb wyłącznie na zakwasie.

Kilka tygodni temu odkryłam w Rossmannie ciemny, wieloziarnisty, naturalny chleb Sesambrot. Pełen ziaren i dobrej mąki. Bez grama drożdży! Niestety, nagle się pojawił i nagle zniknął…

 

 

chleb na zakwasieMam kilka własnych, wypracowanych przepisów na bezglutenowy, wieloziarnisty chleb na zakwasie, bez grama drożdży (na zdjęciu wypiek z grudnia). Zazwyczaj naraz piekę dwa bochenki, kroję je i zamrażam kromki. Codziennie wyjmuję tyle skibek, na ile mam ochotę. Niestety, takie zamrożone w kromki pieczywo nie nadaje się do zabrania na wakacje czy ferie. Wtedy potrzebny jest pakowany, gotowy chleb. Niemal wszystkie piekarnie oferują jednak pieczywo na drożdżach. A tych staram się unikać (w swojej indywidualnej diecie, rzecz nie dotyczy dzieci).

 

 

 

3grudnia (13)Nie wierzyłam więc własnym oczom, gdy na półce w Rossmannie w Lesznie, tuż przy kasie, zobaczyłam bezglutenowy chleb na naturalnym zakwasie. Paczka Ener BIO Sesambrot 250 gram kosztowała niespełna 10 zł.

Super, nareszcie zdrowy, bezglutenowy chleb pojawił się w ogólnopolskiej sieci  – ucieszyłam się. – Producenci i handlowcy zaczynają nas dopieszczać…

 

 

Tego dnia nie kupiłam go z uwagi na pełen już koszyk potrzebnych kosmetyków. Sfotografowałam jednak etykietki, przyjrzałam się im w domu i parę dni później wróciłam do drogerii. Niestety, po chlebie nie został nawet ślad.

Szkoda, bo Sesambrot ma fantastyczny skład: naturalny zakwas gryczany z pełnoziarnistej mąki gryczanej, kukurydzianej, grochowej i miodu, sezam, mąkę kukurydzianą, siemię lniane, pełnoziarnistą mąkę gryczaną, pełnoziarnistą mąkę z prosa, mąkę sojową, włókna z jabłek i miód.

Przydałby się taki chleb w stałej, ogólnopolskiej sprzedaży. Bo do bezglutenowej piekarni Margita w Warszawie nie wszystkim na diecie bezglutenowej po drodze :). A tam można kupić naturalny chleb gryczany na zakwasie (ma rewelacyjny skład, cena 24 zł za 0,8 kg) oraz chleb jasny Dziadek na zakwasie, lecz z dodatkiem spulchniaczy (cena 14 zł).

Drukuj
Podziel się tym wpisem ze znajomymi!
  2018-01-11T22:08:24+00:0029 stycznia 2014|

  2 komentarze

  1. KasiaM 6 lutego 2014 w 23:12 - Odpowiedz

   Byłam dziś w Rossmannie i chlebek jest 🙂 na Słowiańskiej.

   • Marta Bezglutenowa Mama 7 lutego 2014 w 19:05 - Odpowiedz

    No to lecę! Dzięki za informację! Jeszcze tydzień temu nie było 🙂

  Zostaw komentarz