Bezglutenowe pierogi na Wigilię spędzają sen z powiek niejednej mamie i gospodyni. A jeśli na dodatek trzeba przygotować wegańskie pierogi bezglutenowe? Sprawa nie jest łatwa… Mam na blogu i YouTube garść przepisów przepisów bezglutenowych na Wigilię, ale jeśli nie zdążycie samodzielnie ulepić pierogów, polecam piekarnię WOLNA, znakomite mrożone pierogi bezglutenowe Mateo (Carrefour, Auchan) i sklep internetowy Atelier Smaku. Tam znajdziecie wegańskie i bezglutenowe pierogi na Wigilię w kilku smakach. Testowałam wszystkie – są nieco twardawe, nie każdemu dziecku przypadną do gustu, ale są! A od niedawna na blogu znajdziecie mój autorski przepis na wegańskie pierogi bezglutenowe z kaszą gryczaną na Wigilię – KLIK.
Ulepienie wegańskich i bezglutenowych pierogów na Wigilię naprawdę nie jest trudne. Jeśli jednak z różnych względów nie zdołacie ich samodzielnie ulepić, poratuje Was pracownia kulinarna Atelier Smaku z Gdyni. Ich pierogi możecie kupić w sklepie internetowym, ale również w wielu sklepach EKO w całej Polsce. Jeśli teraz złożycie zamówienie, pierogi dotrą przed bezglutenową Wigilią i przetrwają w lodówce do kolacji :). Pamiętajcie, że są to pierogi z naturalnych składników – mają nieco twardsze ciasto, ale wystarczy je gotować lub odpiekać nieco dłużej, by cudownie zmiękły. Przetestowałam, więc wiem :).
Spróbowałam wszystkich rodzajów pierogów bezglutenowych wegańskich z Atelier Smaku i trudno mi wybrać faworyta. Mnie smakują wszystkie, bez dwóch zdań :). Czy na Wigilię trzeba jeść wyłącznie pierogi z kapustą i grzybami? Myślę, że nie musimy się ograniczać do klasyki. Zerknijcie na bogactwo smaków pierogów z Atelier Smaku i wybierzcie sami :). A gdy będziecie mieć czas, zerknijcie do książek z przepisami bezglutenowymi twórców Atelier Smaku.
Co wyróżnia na rynku bezglutenowe i wegańskie pierogi z Atelier Smaku? Przede wszystkim doskonały skład, bo twórcy pracowni: Jola Słoma i Mirek Trymbulak (znani również z programu kulinarnego na YouTube) – dbają o jakość i pochodzenie surowców. To pierogi bezpieczne dla osób z celiakią i na diecie bezglutenowej. Są przygotowywane na świeżo, pakowane i wysyłane do klienta – bez mrożenia. Oczywiście w domu można je zamrozić, ale nie zawsze jest to konieczne – mają około dwutygodniowy termin przydatności do spożycia. Duże wrażenie robi artystyczne opakowanie tych pierogów – nie jest to taca powleczona folią spożywczą, ale ładne pudełeczko w kartonowym, ręcznie zszytym opakowaniu. Uwierzcie, aż miło popatrzeć :).
Te pierogi mają niecodzienne farsze, np. z soczewicą i oliwą truflową, świetne pierogi z ciecierzycą i szpinakiem – doskonale doprawione. W Atelier Smaku znajdziemy również ruskie pierogi – bezglutenowe i wegańskie. Co mają zamiast sera? M. in. tofu i kapustę pekińską oraz pewien magiczny składnik.