Blog

Bezglutenowa komunia za zgodą biskupa?

19/04/2018

Bezglutenowa komunia za zgodą biskupa?

19/04/2018

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Przed setkami rodzin w Polsce bezglutenowa Pierwsza Komunia Święta, ale okazuje się, że w niektórych parafiach nie obejdzie się bez zgody biskupa…. W jednej z diecezji parafianka musi napisać do komisji liturgicznej w kurii wniosek o zgodę na przyjęcie komunii świętej o niskiej zawartości glutenu (poniżej treść wniosku). Do wniosku musi być dołączone zaświadczenie lekarskie potwierdzające celiakię. Czy w Waszych parafiach jest podobnie? Czy też biskup musi wydać zgodę na przyjęcie bezglutenowej komunii świętej? Może ma to związek z niedawnym zamieszaniem, który opisałam we wpisie: Koniec bezglutenowej komunii świętej? – KLIKNIJ. Tak czy inaczej internauci są oburzeni. Co z ochrona danych osobowych i danych medycznych? – pytają w komentarzach na profilu Bezglutenowej Mamy na Facebooku – czytaj.

Wniosek do biskupa

O sprawie poinformowała jedna z czytelniczek mojego bloga. Agnieszka ma celiakię i od dawna przyjmuje w swoim kościele niskoglutenową (czyli bezglutenową) komunię świętą. Niedawno proboszcz poprosił ją o wypełnienie poniższego wniosku oraz dostarczenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego celiakię. Agnieszka podkreśla, że proboszcz bardzo życzliwie przedstawił sprawę. Do czasu załatwienia formalności i otrzymania odpowiedzi z kurii ksiądz nadal udziela jej niskoglutenowej komunii. 

  • Czy w innych diecezjach jest podobnie? – pyta nas Agnieszka. – Ciekawa jestem, czy Kościół wprowadził przepisy w całej Polsce? Z rozmowy z moim proboszczem zrozumiałam, że to odgórny nakaz.

Komunia bezglutenowa czy niskoglutenowa?

Wiele wskazuje na to, że Kościół, zgodnie z niedawnymi zapowiedziami, próbuje uporządkować kwestię udzielania komunii osobom chorym na celiakię. Dotychczas wystarczyło, że wierny zgłosił proboszczowi potrzebę przyjmowania komunii bezglutenowej. Ale ponieważ w obiegu pojawiły się komunikanty zupełnie pozbawione glutenu (co jest niezgodne z prawem kanonicznym), trzeba było interweniować – CZYTAJ.

Jedna maleńka hostia zawiera aż 25 ppm glutenu. Osobom chorym na celiakię szkodzi już 20 ppm glutenu, co oznacza, że regularne przyjmowanie tradycyjnej komunii świętej jest szkodliwe dla ich zdrowia. Gluten zawarty w hostii czy jakikolwiek innym produkcie uszkadza bowiem kosmki jelitowe osoby chorej na celiakię i wywołuje nawrót objawów. jak wspomniałam, Kościół wyszedł naprzeciw chorym na celiakię: od wielu lat możliwe jest przyjmowanie komunii świętej pod postacią specjalnych hostii niskoglutenowych. W rzeczywistości hostie te zawierają poniżej 20 ppm glutenu i są bezglutenowe, ale ze względów formalnych nazywają się hostiami niskoglutenowymi. 

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się