Blog

6

Antybiotyki w celiakii

25/02/2017

Antybiotyki w celiakii

25/02/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Sezon zimowych chorób w pełni, więc to dobry moment, by przestrzec przed nadużywaniem antybiotyków. Lekarze i pacjenci nadal je uwielbiają, zapominając, jak wielkie spustoszenie na wiele lat czynią w organizmie. Dotyczy to szczególnie dzieci i dorosłych chorych na celiakię. Koniecznie przeczytajcie relację z wykładu w Szczecinie.

Wielki gest lekarzy i rodziców

Antybiotyki to lekarstwa o wyjątkowym działaniu: pomagają (i  gdy jest to konieczne, trzeba po nie sięgnąć), ale mogą nam również zaszkodzić. Niestety, nadal wielu rodziców, lekarzy i chorych dorosłych wierzy w ich cudowną, magiczną moc. Znam rodziców, którzy bezgranicznie ufają lekarzom i godzą się na kilkukrotne w ciągu roku leczenie dziecka antybiotykami. Znam też oczywiście lekarzy, którzy mają gest w zapisywaniu antybiotyków na każde schorzenie. W efekcie bakterie staja się coraz bardziej oporne na leczenie antybiotykami. Jak antybiotyki działają na nasz organizm? Jak działają antybiotyki w celiakii? Dlaczego nie służą osobom chorym na celiakię? Przede wszystkim dlatego, że nasza flora jelitowa i tak nie jest doskonała. Nie warto jej bez potrzeby niszczyć antybiotykami. Podczas konferencji z okazji Międzynarodowego Dnia Celiakii w Szczecinie w 2016 r. mówił o tym dr n. med. Wojciech Marlicz z Katedry i Kliniki Gastroenterologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Konferencję zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakia i na Diecie Bezglutenowej, oddział w Szczecinie.

Doktor Marlicz o antybiotykach

Na wykładzie dr n. med. Wojciecha Marlicza w Szczecinie zanotowałam najważniejsze informacje. Doktor zwracał przede wszystkim uwagę na mikroflorę jelit, oddziałującą na cały organizm:

  • Cztery lata (!) po za kończeniu kuracji antybiotykowej poziom pozytywnych bakterii w organizmie nie dochodzi jeszcze do pierwotnego poziomu (!)
  • U dzieci stres i leki mogą wpłynąć negatywnie na mikroflorę jelit, a tym samym zaburzyć budowę odporności
  • Osoby ze słabszą mikroflorą są bardziej podatne na schorzenia związane z glutenem
  • Po leczeniu antybiotykami mogę się nagle ujawnić problemy  z glutenem

Zamiast antybiotyków

Od kilku lat staram się unikać antybiotyków niemal jak ognia. Wierzę, że organizm człowieka jest mądry i potrafi sobie poradzić z wieloma infekcjami, ale trzeba dać mu na to czas. Udaje się to dzięki diecie zapisanej przez moją dietoterapeutkę, a także dzięki mądrości pediatry, który od ponad 10 lat opiekuje się naszymi dziećmi.

Naczelna zasada brzmi: gdy pojawiają się objawy przeziębienia, odstawiam wszystkie owoce, cały nabiał (oprócz masła) oraz wszelkie słodycze (w tym ksylitol, miód). Wprowadzam do diety imbir (do każdej herbaty i kawy – KLIKNIJ TUTAJ), czosnek, rozgrzewające przyprawy: kurkumę, majeranek, tymianek, pieprz Cayenne, kminek, rozmaryn itd. Piję dużo ciepłych płynów i staram się leżeć. Ewentualnie łykam witaminę C, psikam gardło Tantum verde lub Hascoseptem. Kilka razy dziennie jem rozgrzewającą zupę – KLIKNIJ TUTAJ. Zazwyczaj pomaga w ciągu 2-4 dni, nawet, gdy infekcja ma już charakter ropny. Gdyby mimo wszystko lekarz proponowałby mi antybiotyk, poprosiłabym najpierw o badanie krwi: CRP, które wykazałoby ewentualny stan zapalny organizmu.

A jeśli już zdarzy Wam się konieczność sięgnięcia po antybiotyk u siebie lub dziecka, pamiętajcie o probiotykach. Należy je zażywać jeszcze przez 3 miesiące po zakończeniu kuracji antybiotykowej! Moja dietoterapeutka poleca probiotyki: Multilac i Dicoflor 60 – każdy należy brać przez miesiąc. Gdy kuracja antybiotykowa była wyjątkowo długa, najlepiej sięgnąć po preparat BioMarine (tańszy w aptekach internetowych). Pamiętajcie też, by wspierać organizm bezglutenowego dziecka lub dorosłego naturalnymi probiotykami: kiszoną kapustą, kiszonymi ogórkami, zakwasem z buraków (KLIKNIJ TUTAJ).

O stosowaniu innych leków w celiakii przeczytaj KLIKNIJ TUTAJ.

PS Zdjęcie antybiotyku jest jedynie przykładowym zdjęciem i nie ma na celu wskazywanie/piętnowanie konkretnego antybiotyku.

KOMENTARZE (6)

Agnieszka 22/03/2017 15:44
Probiotyki powinno się brać przez całe życie A nie tylko po terapii antybiotykowej,ponieważ chemia,zawarta w pożywieniu niszczy jelita.Proponuje Probiotyki Akuna,mają 20 mld.bakterii w jednej kapsułce i aż 12 różnych rodzajów szczepów,nie znam lepszego Probiotyku...
Bezglutenowa Mama 22/03/2017 20:04
Niezupełnie się z tym zgadzam - rozumiem kurację probiotykami, a potem dawki przypominające, ale całe życie? Nie słyszałam o takich zaleceniach.
Ds 01/03/2017 22:09
Moj synek jest Szczepiony przeciwgrypie kazdego roku. Jesli sie przezieby to zwykle masc rozgrzewajaca wystarcza.
Bezglutenowa Mama 02/03/2017 21:12
Dobry sposób na zewnętrzne rozgrzanie :)
Adrian 25/02/2017 13:56
Dobry wpis, ja sam też nie biorę antybiotyków, tylko leczę się naturalnie np. czosnkiem, imbirem itp.
Bezglutenowa Mama 26/02/2017 17:48
Najzdrowiej tak się leczyć, ale też nie zawsze wystarczy :) Czasem jednak leki są potrzebne. Sęk w tym, że w Polsce przepisuje się je za często.
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się