Wykład pod takim tytułem wygłosił dziś we Wrocławiu  dr n. med. Adam Smereka. Przedstawił słuchaczom zależności między niektórymi lekami stosowanymi u pacjentów z celiakią. Okazuje się, że w pierwszym okresie po diagnozie niektóre lekarstwa mogą mieć słabszą wchłanialność, a tym samym mniejszą skuteczność.

 

Dr n. med. Adam Smereka z Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreślił, że nawet jeśli gluten jest obecny w lekach, to jest go naprawdę niewiele.

W Polsce i Europie brak regulacji prawnych dotyczących informowania o składzie substancji pomocniczych. Dziś zależy to od dobrej woli producenta leku – zaznaczył dr n. med. Adam Smereka.

Jak leki wpływają na organizm osoby chorej na celiakię? Zależności i interakcji jest wiele. Dla przykładu: u niezdiagnozowanych pacjentów chorych na celiakię występują zaburzenia wchłaniania podawanych doustnie niektórych leków kardiologicznych czy substytutów hormonów tarczycy.

Doktor  Smereka powiedział podczas wykładu, by ostrożnie dobierać leki zwłaszcza w pierwszym roku po zdiagnozowaniu celiakii. Należy zwrócić m. in. uwagę, by nie wpływały negatywnie na śluzówkę i motorykę jelit.

Okazuje się, że nie tylko celiakia powoduje zanik kosmków jelita cienkiego. Przyczyny (oprócz celiakii) mogą być także inne:

– leki (np. niesterydowe leki przeciwzapalne);

– radioterapia;

– niektóre antybiotyki (np. przeciwgruźlicze);

– niektóre leki kardiologiczne (np. sartany);

– infekcje pasożytnicze;

– rota wirusy;

– alergia na białka;

– choroby autoimmunologiczne;

– chłoniaki;

 

Konferencję z okazji XI Międzynarodowego Dnia Celiakii (sobota, 21 maja 2016 r.) zorganizowały Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz wrocławski oddział Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

 

Drukuj
Podziel się tym wpisem ze znajomymi!
    2016-10-22T22:16:41+00:0021 maja 2016|