Blog

8

Znamy termin Międzynarodowego Dnia Celiakii 2023 w Karkonoszach!

16/10/2022

Znamy termin Międzynarodowego Dnia Celiakii 2023 w Karkonoszach!

16/10/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Będzie się działo! Międzynarodowy Dzień Celiakii 2023 u bezglutenowego króla Karkonoszy!

Tak się składa, że w przyszłym roku Klub Celiakie pro Ostravu oraz Bezglutenowa Mama będą obchodzić jubileusz 10-lecia. Uzgodniliśmy, że z tej okazji zorganizujemy Międzynarodowy Dzień Celiakii 2023 w Karkonoszach, dla rodzin, singli, seniorów, młodzieży - dla wszystkich na diecie bezglutenowej. Gdzie? W Chacie u Jirki. To pensjonat w klimacie schroniska górskiego, oferujący bezglutenową  kuchnię czeską, bezpieczną dla celiaków. Chata u Jirki jest tez jednym z niewielu miejsc w Czechach, gdzie serwuje się lane (czyli ćepowane) piwo bezglutenowe. W Polsce nie ma ani jednego takiego miejsca ....

Szczegóły Międzynarodowego Dnia Celiakii 2023 w Karkonoszach:

chata u jirki pensjonat z dieta bezglutenowa czechy
Poznaj czeski pensjonat z dietą bezglutenową w Karonoszach - Chatę u Jirki

Dwa bezglutenowe stowarzyszenia

Klub Celiakie pro Ostravu i Bezglutenowa Mama to stowarzyszenia bezglutenowe, które w 2023 r. będą świętować 10-lecie. Poznaliśmy się w 2021 r. i od razu połączyła nas przyjaźń, wspólne pasje, osobowości, charyzma, otwartość na ludzi, humor, pasja działania i bycia w ruchu. 

Spędziliśmy razem sporo czasu, zapraszaliśmy się na polskie i czeskie imprezy bezglutenowe i doskonale się bawiliśmy. W czasie tych spotkań powstało wiele pomysłów na wspólne działania i projekty.

Dwa bezglutenowe stowarzyszenia
bezglutenowe stowarzyszenie Ostrava

Święto celiaków

W czasie takich spotkań narodził się pomysł wspólnego świętowania 10-lecia obu naszych stowarzyszeń bezglutenowych  (co prawda Stowarzyszenie Przyjaciół Bezglutenowej Mamy ma krótszy staż, ale Bezglutenowa Mama istnieje od 2013 r. i tę datę przyjmujemy jako początek).

Wydarzenie nazwaliśmy: Międzynarodowy Dzień Celiakii w Karkonoszach i już wiemy, że wezmą w nim udział Czesi, Polacy, Słowacy i Niemcy, czekamy też na potwierdzenie z innych krajów.

Chata u Jirki w Karkonoszach jest wymarzonym miejscem na taki event. 

Święto celiaków

Bezglutenowe knedliki, piwo, lody, pizza, desery

Pensjonat prowadzi Jurek (po czesku: Jirka), charyzmatyczny Czech, który na życzenie klientów zainteresował się kuchnią bezglutenową dla osób z celiakią. Stworzył receptury, plan organizacji kuchni (by nie dopuścić do zanieczyszczeń krzyżowych i dziś serwuje pyszne oraz bezpieczne potrawy. Celiacy ochrzcili go więc go bezglutenowym królem Karkonoszy!

W menu są m. in. bezglutenowe knedliki z sosem, lane piwo bezglutenowe, pizza, makarony i wiele innych dań. W lodówce zawsze są bezglutenowe ciasta i gotowe kanapki z bułek pieczonych osobiście przez Jurka. Świetne są śniadania, serwowane gościom pensjonatu. Dla celiaków jest osobny bufet szwedzki z pieczywem wypiekanym co rano, z wędlinami bezglutenowymi, serami, warzywami, musli, zawsze jest też słodkie ciasto. Latem można kupić lody kulkowe w wafelkach bezglutenowych, a zimą - lody bezlepkove z zamrażarki. 

Bezglutenowe knedliki, piwo, lody, pizza, desery
międzynarodowy dzień celiakii 2023 karkonosze celiacy

Robert Vanek, prezes czeskiego stowarzyszenia i Jurek - bezglutenowy król Karkonoszy zapraszają na wyjątkową imprezę

Spotkajmy się w górach!

Jeszcze ustalamy szczegóły, ale już wiemy, że Międzynarodowy Dzień Celiakii 2023 w Karkonoszach będzie niezwykłym wydarzeniem. Nie zabraknie edukacji, wycieczek, atrakcji dla dzieci, zabaw, biesiadowania, degustacji, może uda się też zorganizować polsko-czeskie, bezglutenowe warsztaty kulinarne. 

Obie strony (a także goście z innych krajów) poznają polską i czeską kuchnię, oczywiście w wersji bezglutenowej. Integracja będzie się odbywać na wielu polach :) Zapiszcie termin, wkrótce więcej szczegółów!

Spotkajmy się w górach!
Przeczytaj, jak celiacy z Czech pokochali polskie produkty bezglutenowe


KOMENTARZE (8)

Izabela 18/01/2023 12:59
Czy już można się zapisać na 10-lecie międzynarodowego dnia celiakii?
Bezglutenowa Mama 21/01/2023 13:38
Tak, zapisy już trwają szczegóły o Międzynarodowy Dzień Celiakii 2023 są tutaj: https://bezglutenowamama.pl/mdc2023
Patrycja 27/12/2022 23:32
Czy są już szczegóły zapisu? ☺️
Kinga 21/11/2022 21:27
Czy już wiadomo od kiedy ruszają zapisy na ten wypad? Dopytuje bo boję się że to przegapie 🙂
Bezglutenowa Mama 22/11/2022 09:18
Zaraz spytam u Czechów, czy już są gotowi, by rozpocząć zapisy :)
Ariana 17/10/2022 10:51
Proszę o rezerwacje pokoju dla 2 osób
Bezglutenowa Mama 19/10/2022 09:11
Rezerwacje będą dopiero przyjmowane za parę tygodni :) Na fb i w portalu pojawi się info :)
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się