Blog

Międzynarodowy Dzień Celiakii 2022 walczmy o swoje prawa

19/05/2022

Międzynarodowy Dzień Celiakii 2022 walczmy o swoje prawa

19/05/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu celiakii dostał dziś 7-letni Marcin spod Kłodzka – lepszego prezentu w Międzynarodowym Dniu Celiakii chyba nie ma 😍 Jeśli dostałaś inne upominki, pochwal się 😋 Ktoś upiekł Ci ciasto? Zaprosił do bezglutenowej kawiarni? 

Poniżej we wpisie dowiesz się, dlaczego warto walczyć o orzeczenie niepełnosprawności z tytułu celiakii – bo ma to sens nawet wtedy, gdy komisja lekarska przysyła odmowną decyzję. 

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebook na thermomix

W Międzynarodowym Dniu Celiakii – o zasiłkach

Niestety, uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności na celiakię to coraz rzadszy przypadek, wypatrywany przez duuże lornetki ….. Przypadek. Właśnie, to chyba dobre słowo, bo mimo wielu apeli i akcji, Polska w żaden sposób nie wspiera systemowo pacjentów z celiakią.
 
Nie ma dofinansowań do jedynego leku – żywności bezglutenowej, wsparcia w przedszkolu, szkole, pracy, w szpitalu, hotelach. Musimy chyba poczekać, aż na celiakię zachoruje ktoś z rządu…
 
Obecnie w Polsce zdobycie orzeczenia o niepełnosprawności pozostaje jedyną możliwością, by uzyskać comiesięczny zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 216 zł. Ta kwota wystarczy na kilka bochenków chleba bezglutenowego i bułek, makaron, ciastka, mąkę i parę innych podstawowych produktów. Ileż rodzin marzy o takim zasiłku! Z okazji Międzynarodowego Dnia Celiakii 2022 mówmy o tym głośno!

Wielu pacjentów nie stać na drogą żywność bezglutenową

Realia są jednak takie, że komisje lekarskie lawinowo odrzucają nasze wnioski o orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu celiakii. I tylko od empatii, wiedzy i podejścia konkretnego lekarza orzecznika zależy, czy takie orzeczenie będzie pozytywne. Ruletka….
 
Napisz, ilu z Twoich znajomych daremnie składało wnioski…. A może sama jesteś w grupie tych osób?
 
Osobiście znam dorosłych i dzieci, którzy nie przestrzegają ścisłej diety bezglutenowej (czyli nie przestrzegają jej w ogóle), bo nie stać ich na specjalistyczną drogą żywność! W XXI wieku w nowoczesnym państwie …

Jak walczyć o prawa osób z celiakią?

Dlatego nie możemy milczeć i być biernymi. W Międzynarodowym Dniu Celiakii, ale też każdego innego dnia, zachęcam moich czytelników – mimo wszystko -do składania wniosków do komisji lekarskiej w swoim mieście czy powiecie.
 
Nawet jeśli słyszysz dookoła, że nikomu się nie udało (bo jednak są tacy, którym się udaje). Jeśli się nie uda, pisz odwołania, walcz nawet w sądzie. Zaistniejemy wtedy w sądowych i urzędowych statystykach, choćby w pozycji: negatywnie rozpatrzone wnioski o niepełnosprawność z powodu celiakii. I może kiedyś taka statystyka będzie argumentem, by rząd zajął się tematem.

Międzynarodowy Dzień Celiakii 2022 – życzenia 😍

A pozostając w temacie naszego święta (w ogóle cały maj jest miesiącem świadomości celiakii) – życzę Tobie i Twojej rodzinie zrozumienia u bliskich i znajomych, kolorowej i pysznej diety oraz sięgania po wszystko, o czym tylko marzysz.

Pamiętaj, że celiakia to jedyna choroba, którą można leczyć TYLKO dietą! Oczywiście pozytywne nastawienie to podstawa sukcesu, warto nad nim pracować, by w pełni cieszyć się życiem: chodzić po górach, nurkować, uprawiać sport, zwiedzać egzotyczne kraje, założyć rodzinę, aktywnie pracować, iść na wesele…

Tutaj kupisz

Bogato ilustrowaną bajkę dla dzieci z celiakią + maskotkę Kukusia

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się