Czym różni się talerz niemowlaka na diecie bezglutenowej, od rówieśnika jedzącego pszenicę? Zdziwicie się jeśli odpowiem, że prawie niczym?
Ale to prawda. Niemowlak z podejrzeniem celiakii lub będący ochronnie na diecie bezglutenowej, może jeść wszystko zgodnie z kalendarzem żywienia, tylko niektóre dania muszą być przygotowane z nieco innych składników. Maluch może jeść mięso, warzywa i owoce, jajka, ryby, nabiał oraz produkty zbożowe oznaczone jako bezglutenowe: pieczywo, chrupki, makarony, ciasteczka, wafle itd.
Wiem od rodziców, że często spędza im sen z powiek szukanie pomysłu na zdrowe śniadanie dla niemowlaka na diecie bezglutenowej. Z jednej strony chcą, by było pożywne i smaczne, z drugiej - by budowało dobre nawyki żywieniowe na przyszłość. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, wiem z doświadczenia.
Dziś mam dobrą propozycję na bezglutenowe śniadanie dla niemowlaka, sama jestem z niej dumna: to bezglutenowa kaszka owsiana, na mleku roślinnym, z czekoladą bez cukru i z owocami, wzbogacona mielonymi migdałami... Brzmi dobrze? Zobaczcie, jakie to proste! A jest tak pyszne, że sama zjadłam wszystkie kaszki, które gotowałam eksperymentalnie na potrzeby tego artykułu!
Wstyd się przyznać, ale co tam ;) Zdrowe, bez cukru, pożywne - więc nie grzech pokosztować ;)
Jak wspomniałam, sama jestem pod wrażeniem prostoty, smaku, wyglądu, zapachu i wartości odżywczych tego bezglutenowego śniadania dla niemowlaka. Dlatego mam podpowiedź, by mama lub tata zjedli taką kaszkę razem z dzieckiem! Bo dobry przykład idzie z góry, prawda? Maluch uczy się przez obserwację :)
Do bezglutenowej kaszki dla dorosłych można dodać posiekane migdały (nie muszą być zmielone), mogą być też inne owoce, błonnik czy ziarnka lnu albo sezam. jak to lubi, byle było różnorodnie, kolorowo i smacznie. Mam też pomysł, by taką kaszkę nałożyć do ładnego słoiczka, warstwowo wsypać dodatki i zabrać jako drugie śniadanie bezglutenowe do pracy, na uczelnię czy w podróż. Będzie pysznie, na pewno to przetestuję na dniach.