Blog

Wielozbożowy chleb na zakwasie z książki Bezglutenowej Mamy

19/09/2022

Wielozbożowy chleb na zakwasie z książki Bezglutenowej Mamy

19/09/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ
Liczba osób 4 osoby
Czas 16 godz
Poziom Trudne
Budżet Tanie

Tańszy, niż ze sklepu: wielozbożowy chleb bezglutenowy na zakwasie

Nie uwierzycie, ale od wydania swojej bezglutenowej książki kucharskiej w 2020 r. nie upiekłam chleba na zakwasie! Tak byłam zmęczona eksperymentami, wielokrotnym pieczeniem tych samych chlebów, hodowaniem zakwasów, modyfikacjami.... Dopiero teraz, z nadejściem jesieni i za namową koleżanki lekarki z celiakią, zatęskniłam za własnym, bezglutenowym chlebem na zakwasie. 

Mam na blogu wiele takich przepisów: chleb bezglutenowy jasny na zakwasie, Twój pierwszy bezglutenowy chleb na zakwasie, ryżowy chleb bezglutenowy na zakwasie, bochen chleba na zakwasie .... Sporo tego i naprawdę polecam te przepisy.

W książce kucharskiej "W kuchni Bezglutenowej Mamy", którą wydałam wiosną 2020 r., zamieściłam jednak wyjątkowe przepisy na chleby na zakwasie. Nietuzinkowe, bez miksów, łatwe i trudne. Jednym z moich ulubionych jest wielozbożowy chleb bezglutenowy na zakwasie, w którym są m. in. mąki: owsiana, gryczana, teff, jaglana, amarantusowa, tapiokowa. Z przepisu podanego w książce na str. 99 wychodzi bochen o wadze 2 kg! Koszt surowca to około 15 zł. A wiecie, ile trzeba by zapłacić za 2 kg dobrego, bezglutenowego chleba na zakwasie? Około 80 zł....

Poznaj przepisy na chleby bezglutenowe na zakwasie - na blogu
wielozbożowy chleb bezglutenowy na zakwasie

Oto bezglutenowy zakwas na chleb: ryżowo-owsiany

Podstawą takiego wypieku jest oczywiście bezglutenowy zakwas na chleb. Łatwo go wyhodować w domu z mąki, wody i soku z cytryny lub z kiszonych ogórków. Bez grama cukru. Czas hodowli to około 5 dni i od razu można szykować zaczyn na chleb (szczegóły są w przepisach w mojej książce kucharskiej "W kuchni Bezglutenowej Mamy"). 

Czasem żartuję, że dobry zakwas ma wychodzić ze słoika (zdjęcie obok) i coś w tym jest. Taki puszysty zakwas to niemal 100% gwarancja udanego wypieku. Ale trzeba spełnić jeszcze kilka innych warunków:

  • właściwa konsystencja ciasta (jak ją uzyskać można się dowiedzieć z książki)
  • odpowiednia temperatura w pomieszczeniu, by zakwas, a potem zaczyn i chleb mogły powoli rosnąć (garować)
  • cierpliwość domowego piekarza :)
  • gotowość do kolejnej próby w razie niepowodzenia :) 
Oto bezglutenowy zakwas na chleb: ryżowo-owsiany
Sekrety bezglutenowego zakwasu na chleb

Tak pięknie urósł

Zaczyn na ten wielozbożowych chleb bezglutenowy na zakwasie przygotowałam wczoraj około godziny 20 i wiedziałam, że dziś około godz. 8 rano muszę dodać do niego pozostałe składniki. Raz zdarzyło mi się przegapić ten moment i zaczyn rósł ponad 15 godzin - był już do wyrzucenia, bo wyrósł, a następnie opadł i stracił swoje właściwości ...

Dlatego dzisiaj pilnowałam czasu i wszystko poszło jak należy. Zaczyn wymieszałam z pozostałymi składnikami i przełożyłam ciasto do formy. Miał rosnąć 2-3 godziny, do momentu wzrostu o około 1-1,5 cm. Po niespełna dwóch godzinach wierzch ciasta przykleił się już do mokrej ściereczki bawełnianej i zaokrąglił się i był to znak, że forma musi iść do piekarnika.

Chwilę potem cała kuchnia wypełniła się boskim zapachem domowej piekarni. Na drugie śniadanie już zajadaliśmy się ostudzonym, pysznym chlebem. Elastyczne kromki, lekko chrupiąca skórka... Czy osobie z celiakią trzeba coś więcej?

Tak pięknie urósł
bezglutenowy chleb na zakwasie 2022

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się