Blog

Wielkanoc bez glutenu 2022 tanie zakupy w zwykłym sklepie

07/04/2022

Wielkanoc bez glutenu 2022 tanie zakupy w zwykłym sklepie

07/04/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ
Święta tuż tuż i pytacie, co jest bezglutenowe na Wielkanoc, co można kupić w zwykłych sklepach, tanio, bez wydawania majątku? Bo albo przed Wami pierwsza Wielkanoc na diecie bezglutenowej albo będziecie gościć osobę z celiakią przy wielkanocnym stole. Chodzi o kiełbasę, chrzan, żurek, ćwikłę – takie podstawowe produkty. Mam dobre wieści: wiele zwykłych produktów jest bezpiecznych dla osób z celiakią, nie trzeba przepłacać, nie trzeba szukać „bezglutenowego groszku”, „bezglutenowej musztardy”.
 
Ale – uwaga – żurek jako produkt wytworzony z mąki, musi być zawsze oznaczony napisem „PRODUKT BEZGLUTENOWY” – tak jak Kowalewski BIO (jest w Kauflandzie, Carrefour, Intermarche, a w necie w sklepie Friendly Food. Mimo moich podpowiedzi o zakupach na Wielkanoc bez glutenu pamiętajcie: naczelna zasada brzmi – przed zakupem takich zwykłych produktów i tak zawsze sprawdźcie, czy na etykiecie jest obecny gluten. Jeśli jest wymieniony gluten, pszenica, jęczmień, żyto, zboża, owies – nie kupujcie.
 
Szybka ściąga na zdjęciu, to podstawowe produkty na Wielkanoc bez glutenu kupione w Netto i Lidlu. Jeśli macie pytania, śmiało, jestem w sieci.

Wielkanoc bez glutenu może być tania

Pamiętajcie: osoba z celiakią musi przestrzegać rygorystycznie diety bezglutenowej, a trzeba Wam wiedzieć, że gluten czai się wszędzie. To najważniejsza informacja. Ale nie popadajmy w obłęd. Obecnie przepisy unijne o bezpieczeństwie żywności nakładają na producentów obowiązki umieszczania na etykietach informacji o alerganach. Dzięki temu w krajach Unii Europejskiej możemy kupować wiele zwykłych produktów, które nie mają specjalnych oznaczeń „glutenfree”, „bezglutenowe” i są tanie. Więcej na ten temat znajdziecie w specjalnym poradniku Jak robić bezglutenowe zakupy, jak znaleźć gluten na etykiecie, a jeszcze szerzej w mojej książce „W kuchni Bezglutenowej Mamy. 

Najogólniej mówiąc, szukajcie produktów znanych firm, które na etykiecie  – pogrubioną lub drukowaną czcionką:

  •  oznaczają alergeny (gluten, mleko, jaja, jęczmień itp.) obecne w produkcie
  • i dodatkowo  podają alergeny krzyżowe, potencjalnie obecne, występujące w zakładzie

Jeżeli są spełnione te warunki i wśród tychże alergenów nie ma glutenu, zbóż, pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa, to produkt uznajemy za bezpieczny dla osoby z celiakią. Dla przykładu: wiele słodyczy bez glutenu na Wielkanoc też znajdziecie w zwykłym sklepie, zobaczcie to na blogu i na profilu Bezglutenowej Mamy na Instagramie. 

Zobacz zwykłe słodycze bez glutenu – wejdź na mój profil na Instagramie

Żurek na Wielkanoc – zawsze opisany jako bezglutenowy

Uwaga, uwaga: o ile zachęcam Was do kupowania wielu zwykłych produktów, to jest wyjątek. Wszystkie wyroby zbożowe, przeznaczone dla osoby z celiakią, muszą mieć zawsze napis:  PRODUKT BEZGLUTENOWY. Dotyczy to również gotowego zakwasu na wielkanocny żurek. Wytwarza go m. in. firma Kowalewski – żurek jaglany, gryczany lub gryczany z łuską (razowy) można kupić w bezglutenowym sklepie internetowym Friendly Food, w marketach (Kaufland, Intermarche, Carrefour), w sklepach stacjonarnych eko, a także w sklepie internetowym producenta: KOWALEWSKI.EU

Tuż przed Wielkanocą 2021 i 2022 w Lidlu pojawił się żurek i barszcz biały marki Krakus – niestety o dość bogatym” składzie. Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem są naturalne żurki, a jeszcze lepszym  – domowy zakwas na żurek bezglutenowy – KLIK mój przepis.

Wasze komentarze o żurku bezglutenowym na Facebooku

Biała kiełbasa bezglutenowa na Wielkanoc

Podstawowym daniem wielkanocnym jest biała kiełbasa – bezglutenowa istnieje, spokojnie, uprzedzam od razu osoby, które są od niedawna po diagnozie celiakii. W sklepach można kupić białą kiełbasę (surową i parzoną) oznaczoną jako produkt bezglutenowy, ale są też takie, jak na zdjęciu poniżej. Ta biała kiełbasa nie ma oznaczenia „gluten-free”, ale etykieta spełnia wszystkie wymogi unijnego prawa i uznajemy ją za bezglutenową. 

Oczywiście pamiętacie: nie kierujcie się „w ciemno” zdjęciami kiełbas czy innych produktów, zamieszczanymi na moim bezglutenowym blogu. Bywa bowiem, że w Lidlu czy Biedronce w jednym regionie Polski dana kiełbasa jest wolna od glutenu, a w innym – zawiera gluten bądź jest nim zanieczyszczona. Skąd taka różnica? Otóż zdarza się, że dla danej marki produkt jest wytwarzany w różnych zakładach produkcyjnych. Dlatego przed zakupem zawsze szukajcie glutenu na etykiecie. 

Chrzan na Wielkanoc bezglutenową

Wspomniałam, że osoba z celiakią musi sprawdzać przed zakupem etykietę każdego produktu, ale przyznam też, że jeszcze nie widziałam chrzanu, który zawierałby gluten. Widziałam za to chrzan oznaczony jako produkt bezglutenowy, znacznie droższy od zwykłego – ale różnica w cenie wynikała przede wszystkim z krótkiego i zdrowego składu. Ten na zdjęciu obok ma bardzo długi skład, natomiast ten bezglutenowy zawiera tylko korzeń chrzanu, sok z cytryny, sól i cukier. Czyli ideał. I to ma wpływ na cenę. 

Jeśli jednak nie skład, a cena jest głównym wyznacznikiem zakupów na bezglutenową Wielkanoc, śmiało kupujcie chrzan w dyskontach czy marketach, za 1-2 zł. Ale pamiętajcie: i tak sprawdźcie etykietę, a nuż któryś pomysłowy producent zechce wzbogacić chrzan mąką, słodem jęczmiennym lub kaszką manną?

Ćwikła, majonez, czekolada – na Wielkanoc bez glutenu

Ta sama zasada dotyczy innych produktów na wielkanocny stół bezglutenowy. Naprawdę nie musicie przepłacać, ani jeździć po całym mieście w poszukiwaniu majonezu opisanego jako bezglutenowy! Strata czasu, pieniędzy i energii. 

Oczywiście rozumiem, że jest łatwiej, gdy na etykiecie produktu wielkimi literami jest napisane PRODUKT BEZGLUTENOWY – wtedy nie trzeba tracić czasu na czytanie etykiet, ba, nie trzeba angażować się w naukę czytania tych etykiet! Ale zapewniam Was, że taka nauka się opłaca, uczę tego już dzieci na moich corocznych koloniach bezglutenowych, a także wszystkich, z którymi spotykam się na wakacjach w pensjonacie Moje Tatry. Poza tym trudno znaleźć groszek konserwowy, masło, dżem, koncentrat pomidorowy, ćwikłę czy mleko opisane jako bezglutenowe …. 

Zwykłe słodycze bez glutenu na Wielkanoc – galeria zdjęć

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebook na thermomix

Tutaj kupisz

Bajkę terapeutyczną dla dzieci z celiakią i na dietach eliminacyjnych

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się