Blog

Uciekli z domów dziecka w Ukrainie i są na diecie bezglutenowej

08/03/2022

Uciekli z domów dziecka w Ukrainie i są na diecie bezglutenowej

08/03/2022

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Stowarzyszenie Przyjaciół Bezglutenowej Mamy koordynuje pomoc dla podopiecznych domów dziecka i ośrodków dla osób z niepełnosprawnościami, którzy są na diecie bezglutenowej i dotarli do nas z Ukrainy ogarniętej wojną. Dziś wyruszyła do nich pierwsza paczka z wyrobami bezglutenowymi, jutro produkty niskobiałkowe kurier dostarczy do trzyletniego chłopca z fenyloketonurią. Kolejny transport jest szykowany do Ustronia, gdzie przebywa pięcioro dzieci na diecie bezglutenowej i jedna dziewczynka na diecie bezmlecznej. Tak jak pisałam wcześniej: to dopiero początek długofalowej pomocy dla osób z Ukrainy z celiakią i na diecie bezglutenowej. I tutaj potrzebne będzie Wasze zaangażowanie, ale o tym wkrótce napiszę.

Dzieci uciekające przed wojną: płaczą, nie jedzą, nie śpią

Do Polski dotarło z Ukrainy już ponad 2 tysiące podopiecznych domów dziecka i ośrodków dla osób z niepełnosprawnościami. Wyjazd do Polski uratował im życie, ale nie uratował ich serduszek i pamięci przed okrucieństwami wojny. 

  • – Docierają do nas dzieci w wieku od roku do 18 lat, wszystkie są wystraszone, mają kłopoty ze snem, z apetytem, z trawieniem – relacjonuje Bezglutenowej Mamie kierowniczka jednego z ośrodków nad morzem. – Minie sporo czasu, zanim poczują się bezpiecznie. Na szczęście w Polsce nie są rozdzielani. W Ukrainie domy dziecka i placówki opiekuńcze to molochy liczące nawet po dwieście dzieci. I w takiej dużej grupie, w komplecie, trafiają  do poszczególnych ośrodków w całym kraju, są razem. 

Potrzebne jest jedzenie bezglutenowe i niskobiałkowe „na start”

Zanim dzieci wyjadą do docelowych ośrodków (sanatoria, ośrodki wypoczynkowe, domy wczasów dziecięcych), w punktach recepcyjnych spędzają 2-3 dni. Pracuje tam jedna z bezglutenowych mam, Jola, która zaangażowała się w opiekę nad osobami na diecie bezglutenowej i niskobiałkowej. Przeszkoliła swoje koleżanki i teraz wszystkie są czujne. Gdy usłyszą: „dieta bezglutenowa”, od razu powiadamiają Jolę, a ona działa. 

  • Potrzebujemy chleb w małych opakowaniach, taki po 2-3 kromki, a także gorące kubki, owsianki jednorazowe, batoniki, ciasteczka, przekąski – wymienia Jola w rozmowie z Bezglutenową Mamą. – Dzieci często dostają tu różne przekąski i zależy mi, by te „nasze”, bezglutenowe, nie czuły się dyskryminowane.

Lada moment zostanie uruchomiona sprzedaż pakietów dziecięcych w sklepie Jedzbezglutenu.pl, a zanim to nastąpi, wysłałam Joli zestaw produktów, które miałam w swoim studio (na zdjęciu poniżej). Już bowiem przez punkty przeszło około 15 dzieci na diecie bezglutenowej (może nawet więcej, ale jeszcze nie o wszystkich wiadomo), dziś dotarło kolejnych troje dzieci z celiakią. By „na starcie” nie były głodne lub dyskryminowane, jutro dotrą do nich smakołyki. 

Potrzebna żywność bezglutenowa do dużych oraz rodzinnych domów dziecka w Polsce

Kolejne miejsca, do których trafi żywność dietetyczna od Bezglutenowej Mamy, to rodzinne i „tradycyjne” domy dziecka, a także ośrodki wypoczynkowe, w których przebywają dzieci i nastolatki uratowane z Ukrainy. Ustaliłam, że w Ustroniu jest obecnie pięcioro dzieci na diecie bezglutenowej, w Łodzi – jeden trzyletni chłopiec z fenyloketonurią, czyli na diecie niskobiałkowej PKU. Codziennie spływają do mnie z ośrodków pomocy społecznej i domów dziecka kolejne informacje.

Wszystkie ośrodki otrzymają pomoc ze Stowarzyszenia Przyjaciół Bezglutenowej Mamy, przynajmniej do czasu, gdy polski rząd uruchomi finansowanie pobytu uchodźców. Ale nawet wówczas będziemy wysyłać dzieciom słodycze – na takie „zbytki” bowiem nie wystarczy skromny budżet w ośrodkach i domach dziecka. Wszystkie ośrodki, w których przebywają dzieci z celiakią, otrzymają również merytoryczne wsparcie, m. in. wskazówki dotyczące bezpiecznego przygotowywania posiłków, bajki terapeutyczne o bezglutenowej Zosi, a w razie potrzeby szkolenia i warsztaty. Już wkrótce moje stowarzyszenie dla osób z celiakią uruchomi konto, gdzie będziecie mogli wpłacać pieniądze na finansowanie tych działań. Jestem przekonana, że odzew będzie na tyle duży, że pozwoli na realizację tego projektu. 

Tutaj kupisz

Bezglutenową książkę kucharską, jakiej jeszcze nie było + ebook na thermomix

Tutaj kupisz

Bajkę terapeutyczną dla dzieci z celiakią i na dietach eliminacyjnych

KOMENTARZE

Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się