Jak w prosty, szybki i stosunkowo tani sposób sprawdzić, czy my lub nasze dzieci nieświadomie zjedliśmy gluten, na przykład w restauracji, na imprezie czy w przedszkolu? Jak zbadać, czy winę za nasze złe samopoczucie po obiedzie rzeczywiście ponosi personel lokalu? A może produkty w naszej szafce i lodówce, oznaczone jako bezglutenowe, nie są zupełnie bezpieczne? Jak znaleźć w codziennej diecie ukryte źródła glutenu? Dzięki prostym testom nie musimy trwać w niepewności. Do sprzedaży w Polsce trafiły właśnie testy GlutenDetect, w domowych warunkach wykrywające gluten w próbce kału lub w próbce moczu. Bezglutenowa Mama przetestowała oba produkty – to naprawdę działa.
Czasem jest tak, że winą za złe samopoczucie po wyjściu z bezglutenowej restauracji niesłusznie obarczamy obsługę. Podejrzewamy, że personel nie dochował staranności i podtruł nas, chorych na celiakię, glutenem. Kiedy indziej mamy podwyższone przeciwciała i zastanawiamy się, skąd gluten w naszej diecie bezglutenowej? Bywa i tak, że nasz bezglutenowy przedszkolak źle się czuje po obiadach dostarczanych przez firmę cateringową lub nasze bezglutenowe dziecko wraca chore ze szkolnej wycieczki. Od rodziców nastolatków wiem również, że starsze dzieci z celiakią mają czasem kłopot z utrzymaniem ścisłej diety bezglutenowej i w szkole lub na podwórku podjadają glutenowe przekąski. Sytuacji, w których osoby z celiakią lub alergią na gluten obawiają się ryzykownych sytuacji oraz ukrytych źródeł glutenu, jest mnóstwo. Najgorsza jest wtedy niepewność: czy przykre objawy wywołuje gluten, czy to zwykła niestrawność albo zatrucie pokarmowe? Zamiast martwić się, w prosty sposób możemy rozwiać wątpliwości. Na polskim rynku pojawiły się innowacyjne testy GlutenDetect, dzięki którym w domowych warunkach możemy zbadać ewentualne ślady glutenu w kale lub moczu. Uwaga: test z próbki kału może wykryć gluten nawet po 6 dniach od ryzykownego posiłku! Sprawdziłam, więc wiem…
Pierwszy test przeprowadziliśmy na ochotniku – na glutenowym Danielu. Otóż przez dwa tygodnie Daniel był z nami na ścisłej diecie bezglutenowej (na co dzień też praktycznie jest cały czas na diecie, ale jada swój chleb), a następnie zjadł cieniutką kromkę glutenowego chleba o wadze 10 g. Po trzech dniach wykonał test GlutenDetect (wynik jest miarodajny w okresie 2-6 dni od spożycia glutenu). Cała procedura jest bajecznie prosta, a poszczególne kroki są bardzo precyzyjnie opisane i rozrysowane na ulotce dołączonej do opakowania (szczegóły można również poznać na stronie internetowej opisującej test GlutenDetect). W opakowaniu znajdują się wszystkie akcesoria, m. in.: papierowa nakładka do pobrania próbki kału, jednorazowe rękawiczki, 2 próbówki. Wynik testu GlutenDetect był oczywiście pozytywny, czerwona kreska pokazała się już po około 1 minucie. Dzięki wykonaniu testu mam dla was kilka wskazówek i spostrzeżeń. Wybaczcie, tematyka jest specyficzna, trzeba ją trochę naturalistycznie przedstawić….
Test GlutenDetect z próbki moczu wykonałam wczoraj samodzielnie, by ocenić, czy faktycznie serwowano mi bezglutenowe posiłki w jednym z ośrodków oferujących dietę bezglutenową – w Proharmonii w Lądku-Zdrój.
Test GlutenDetect z próbki moczu wykonuje się w ciągu 2-24 godzin od chwili ewentualnego zjedzenia glutenu. Tu sposób postępowania jest jeszcze prostszy, niż w przypadku wykrywania glutenu w próbce kału. Wystarczy oddać mocz do czystego pojemnika (nie jest dołączony do zestawu), strzykawką przełożyć 2 ml moczu do probówki, delikatnie potrząsnąć i wykonać test. Wynik otrzymuje się po maksymalnie 10 minutach, ale w praktyce trwa to zacznie krócej. Proste jak test ciążowy :).
W moim przypadku wynik był negatywny – test nie wykrył glutenu w próbce moczu. GlutenDetect potwierdził, że w Proharmonii otrzymywałam naprawdę bezglutenowe jedzenie. Brawo dla personelu!
Testy do wykrywania glutenu w organizmie warto mieć pod ręką, by sięgnąć po nie w razie potrzeby. Pamiętajcie, że upływ czasu ma znaczenie, ponieważ w drugiej dobie od spożycia glutenu nie wykryjemy go w moczu (bo został wydalony wcześniej), a w siódmej dobie zwykle nie wykryjemy go już w kale. Producent testów GlutenDetect gwarantuje jednak, że w określonym czasie po ewentualnym spożyciu glutenu otrzymamy miarodajny wynik z próbki moczu i kału. Nie będzie to wynik wskazujący, jak dużo glutenu spożyliśmy. Test pokaże jedynie, czy spożywaliśmy gluten w określonym czasie, czy nie.
Oto konkretny przykład:
Jak zapewnia producent testów GlutenDetect, zarówno dzieci i dorosłych dotyczą te same terminy wykonania badań: 2-24 godziny w próbce moczu i 2-6 dni w próbce kału.
Jaka jest cena testów do wykrywania glutenu w organizmie? GlutenDetect test z kału – zawierający dwa zestawy, kosztuje 99 zł. GlutenDetect test z moczu – zawierający jeden zestaw, kosztuje 65 zł. Testy można zamawiać przez internet, na stronie dystrybutora.
Laboratorium Genetyczne EUROIMMUN DNA przygotowało niespodziankę dla uczestników czerwcowego eventu Bezglutenowej Mamy – I. Wielkopolskiego Dnia Diety Bezglutenowej w Lesznie, w sobotę 10 czerwca 2017 r. Testy GlutenDetect będzie można zdobyć w puli nagród, na zakończenie naszego bezglutenowego spotkania.