Blog

6

Sprawdź, czy jesz gluten

18/05/2017

Sprawdź, czy jesz gluten

18/05/2017

Drukuj
UDOSTĘPNIJ

Jak w prosty, szybki i stosunkowo tani sposób sprawdzić, czy my lub nasze dzieci nieświadomie zjedliśmy gluten, na przykład w restauracji, na imprezie czy w przedszkolu? Jak zbadać, czy winę za nasze złe samopoczucie po obiedzie rzeczywiście ponosi personel lokalu? A może produkty w naszej szafce i lodówce, oznaczone jako bezglutenowe, nie są zupełnie bezpieczne? Jak znaleźć w codziennej diecie ukryte źródła glutenu? Dzięki prostym testom nie musimy trwać w niepewności. Do sprzedaży w Polsce trafiły właśnie testy GlutenDetect, w domowych warunkach wykrywające gluten w próbce kału lub w próbce moczu. Bezglutenowa Mama przetestowała oba produkty – to naprawdę działa.

Testy do kontroli diety

Czasem jest tak, że winą za złe samopoczucie po wyjściu z bezglutenowej restauracji niesłusznie obarczamy obsługę. Podejrzewamy, że personel nie dochował staranności i podtruł nas, chorych na celiakię, glutenem. Kiedy indziej mamy podwyższone przeciwciała i zastanawiamy się, skąd gluten w naszej diecie bezglutenowej? Bywa i tak, że nasz bezglutenowy przedszkolak źle się czuje po obiadach dostarczanych przez firmę cateringową lub nasze bezglutenowe dziecko wraca chore ze szkolnej wycieczki. Od rodziców nastolatków wiem również, że starsze dzieci z celiakią mają czasem kłopot z utrzymaniem ścisłej diety bezglutenowej i w szkole lub na podwórku podjadają glutenowe przekąski. Sytuacji, w których osoby z celiakią lub alergią na gluten obawiają się ryzykownych sytuacji  oraz ukrytych źródeł glutenu, jest mnóstwo. Najgorsza jest wtedy niepewność: czy przykre objawy wywołuje gluten, czy to zwykła niestrawność albo zatrucie pokarmowe? Zamiast martwić się, w prosty sposób możemy rozwiać wątpliwości. Na polskim rynku pojawiły się innowacyjne testy GlutenDetect, dzięki którym w domowych warunkach możemy zbadać ewentualne ślady glutenu w kale lub moczu. Uwaga: test z próbki kału może wykryć gluten nawet po 6 dniach od ryzykownego posiłku! Sprawdziłam, więc wiem…

Gluten – wynik pozytywny

Pierwszy test przeprowadziliśmy na ochotniku – na glutenowym Danielu. Otóż przez dwa tygodnie Daniel był z nami na ścisłej diecie bezglutenowej (na co dzień też praktycznie jest cały czas na diecie, ale jada swój chleb), a następnie zjadł cieniutką kromkę glutenowego chleba o wadze 10 g. Po trzech dniach wykonał test GlutenDetect (wynik jest miarodajny w okresie 2-6 dni od spożycia glutenu). Cała procedura jest bajecznie prosta, a poszczególne kroki są bardzo precyzyjnie opisane i rozrysowane na ulotce dołączonej do opakowania (szczegóły można również poznać na stronie internetowej opisującej test GlutenDetect). W opakowaniu znajdują się wszystkie akcesoria, m. in.: papierowa nakładka do pobrania próbki kału, jednorazowe rękawiczki, 2 próbówki. Wynik testu GlutenDetect był oczywiście pozytywny, czerwona kreska pokazała się już po około 1 minucie. Dzięki wykonaniu testu mam dla was kilka wskazówek i spostrzeżeń. Wybaczcie, tematyka jest specyficzna, trzeba ją trochę naturalistycznie przedstawić….

  1. Przed oddaniem stolca pacjent powinien dokładnie opróżnić pęcherz moczowy, by kropelki moczu nie zmoczyły papierowej nakładki. Pomoczona nakładka ze stolcem wpadłaby bowiem do sedesu, a wówczas pobranie kału byłoby niemożliwe.
  2. W toalecie na wszelki wypadek warto mieć pod ręką papierowy talerzyk jednorazowy lub inną podkładkę, by w razie potrzeby szybko zastąpić nią pomoczoną nakładkę, dołączoną do testu GlutenDetect. Taka sztywna podkładka przyda się również w przypadku zaparcia, bo zbity stolec nie utrzyma się na papierowej nakładce.
  3. Gdy stolec jest zbity i twardy, próbkę kału lepiej przełożyć np. na papierowy talerzyk, ustawić go na twardej powierzchni (np. na podłodze) i dołączoną do kompletu łyżeczką pobrać kał  – według instrukcji  – z trzech różnych miejsc.
  4. Gdy próbka kału jest twarda, tworzy gęściejszą ciecz w czerwonej probówce ze specjalnym płynem i nieco trudniej ją przelać do niebieskiej probówki. Jest na to sposób: po wymieszaniu próbki kału z preparatem (10 minut potrząsania buteleczką), zgodnie z instrukcją odstaw czerwoną probówkę na 2 minuty – ale korkiem do dołu. Dzięki temu po otwarciu probówki łatwiej będzie przelać ciecz do niebieskiej probówki.

Gluten – wynik negatywny

Test GlutenDetect z próbki moczu wykonałam wczoraj samodzielnie, by ocenić, czy faktycznie serwowano mi bezglutenowe posiłki w jednym z ośrodków oferujących dietę bezglutenową – w Proharmonii w Lądku-Zdrój.

Test GlutenDetect z próbki moczu wykonuje się w ciągu 2-24 godzin od chwili ewentualnego zjedzenia glutenu. Tu sposób postępowania jest jeszcze prostszy, niż w przypadku wykrywania glutenu w próbce kału. Wystarczy oddać mocz do czystego pojemnika (nie jest dołączony do zestawu), strzykawką przełożyć 2 ml moczu do probówki, delikatnie potrząsnąć i wykonać test. Wynik otrzymuje się po maksymalnie 10 minutach, ale w praktyce trwa to zacznie krócej. Proste jak test ciążowy :).

W moim przypadku wynik był negatywny – test nie wykrył glutenu w próbce moczu. GlutenDetect potwierdził, że w Proharmonii otrzymywałam naprawdę bezglutenowe jedzenie. Brawo dla personelu!

Upływ czasu ma znaczenie

Testy do wykrywania glutenu w organizmie warto mieć pod ręką, by sięgnąć po nie w razie potrzeby. Pamiętajcie, że upływ czasu ma znaczenie, ponieważ w drugiej dobie od spożycia glutenu nie wykryjemy go w moczu (bo został wydalony wcześniej), a w siódmej dobie zwykle nie wykryjemy go już w kale. Producent testów GlutenDetect gwarantuje jednak, że w określonym czasie po ewentualnym spożyciu glutenu otrzymamy miarodajny wynik z próbki moczu i kału. Nie będzie to wynik wskazujący, jak dużo glutenu spożyliśmy. Test pokaże jedynie, czy spożywaliśmy gluten w określonym czasie, czy nie.

Oto konkretny przykład:

  • Jeśli pacjent spożywał gluten około 7 dni temu, to w ciągu tego czasu stopniowo wydalał wraz z kałem i moczem niestrawione w jelicie fragmenty glutenu – wyjaśnia dr n. med. Dorota Musiał, kierownik Działu Badań Genetycznych w Laboratorium Genetycznym EUROIMMUN DNA we Wrocławiu, które jest wyłącznym dystrybutorem testów Gluten Detect w Polsce. – U części pacjentów proces ten następował szybciej, a u innych wolniej. Z tego powodu nawet przy jednakowym spożyciu glutenu przez 2 różne osoby, czas wydalania glutenu z organizmu i stopień jego wykrywalności w testach może się różnić.

Jak zapewnia producent testów GlutenDetect, zarówno dzieci i dorosłych dotyczą te same terminy wykonania badań: 2-24 godziny w próbce moczu i 2-6 dni w próbce kału.

Wygraj test GlutenDetect u Bezglutenowej Mamy

Jaka jest cena testów do wykrywania glutenu w organizmie? GlutenDetect test z kału – zawierający dwa zestawy, kosztuje 99 zł. GlutenDetect test z moczu – zawierający jeden zestaw, kosztuje 65 zł. Testy można zamawiać przez internet, na stronie dystrybutora.

Laboratorium Genetyczne EUROIMMUN DNA przygotowało niespodziankę dla uczestników czerwcowego eventu Bezglutenowej Mamy – I. Wielkopolskiego Dnia Diety Bezglutenowej w Lesznie, w sobotę 10 czerwca 2017 r. Testy GlutenDetect będzie można zdobyć w puli nagród, na zakończenie naszego bezglutenowego spotkania.

KOMENTARZE (6)

Magda 09/05/2023 18:51
Czy można obecnie w Polsce kupić te testy? Na stronie producenta jest tylko dostawa na terenie USA, UK, Hiszpanii lub Włoch.
Bezglutenowa Mama 15/05/2023 19:45
Chyba się nie przyjęły w Polsce, może cena za wysoka była?
Marta 24/05/2017 11:07
Cena z kosmosu... Jak wszystko co dotyczyczy glutenu, ale opis instrukcji obsługi... WIELKI SZACUN
Bezglutenowa Mama 25/05/2017 11:20
No opis nie był łatwy ;)
Noname 24/05/2017 10:58
Prosty, szybki i TANI sposob? Zaplacic 115 lub 85 zl za to, zeby ( i tak juz po fakcie) dowiedziec sie czy zjadlo sie gluten? Przyda sie jak jest grubsza afera lub chce sie pozwac knajpe do sadu, ale w codziennym zyciu celiaka za te cene w ogole nieprzydatne.
Bezglutenowa Mama 25/05/2017 11:19
Do częstego stosowania nie jest tani, ale myślę, że na pewno jest przydatny np. w przedszkolu, gdy dyrekcja uważa, że firma cateringowa zapewnia BEZGLUTENOWE posiłki, a tymczasem nasze dziecko źle się czuje po takim wyżywieniu (to dość częsta sytuacja). Jednorazowy - pozytywny - wynik testu byłby argumentem dla dyrekcji, by zrezygnować z firmy cateringowej i zezwolić rodzicom na przynoszenie własnego prowiantu; Bo niestety często jest tak, że dyrekcja przedszkola nie pozwala przynosić prowiantu dla dziecka z domu, gdyż firma cateringowa deklaruje dostarczanie bezglutenowych posiłków.
Co nowego?

Instagram

Bądź na bieżąco

Newsletter

Zapisz się