Brawo dla stacji PKN ORLEN w całej Polsce za wprowadzenie do sprzedaży serii pysznych i zdrowych batonów bezglutenowych marki Legal Cakes. Batony kupiłam tydzień temu podczas powrotu z wakacji w pensjonacie Moje Tatry, ale dopiero dziś o tym piszę, bo przed chwilą otrzymałam badania potwierdzające ich bezglutenowość. Kochani, brownie wymiata, od razu zjadłam  Dajcie znać, czy na Orlenie można jeszcze kupić te pyszności. Batony nie mają licencjonowanego płatnego przekreślonego kłosa, ale są wyraźnie oznaczone na etykiecie jako bezglutenowe. Są dla nas bezpieczne, smacznego 

Zdrowe batony bezglutenowe

Kolekcję zdrowych batonów bezglutenowych Legal Cakes znalazłam na jednej ze stacji ORLEN przy autostradzie A 4. Kilka smaków, skład świetny, krótki termin przydatności do spożycia – tylko kupować. Kupiłam kilka smaków, m. in. brownie bezglutenowe z czerwonej fasoli, z bananem i bez cukru (skład poniżej). Najpierw jednak skontaktowałam się z producentem, gdyż nie znałam tej marki i nie wiedziałam, jak w zakładzie wygląda temat oznaczania alergenów. Rozmowa z technologiem wyjaśniła mi wszystko, ale …. poprosiłam jeszcze o przesłanie skanu badań. Otrzymałam go i teraz z czystym sumieniem mogę napisać, że batony bezglutenowe Legalc Cakes są bezglutenowe :). Zjadłam brownie z fasoli i banana, bez cukru… – pychotka! Żałuję, że nie kupiłam kilka sztuk …. Ale również inne smaki mają super skład, m. in. migdały, orzechy, owoce suszone, czekoladę, płatki jaglane, olej kokosowy, a jako słodzik – erytrol.

Bezglutenowe przekąski na stacjach benzynowych w Polsce

Brawo dla PKN Orlen za wprowadzenie bezglutenowych przekąsek na stacjach benzynowych (choć tylko na niektórych, ale to już coś). Mam nadzieję, że to stała tendencja, a nie oferta czasowa, akcyjna, jak ma w zwyczaju czynić Lidl. Na polskich stacjach benzynowych można bowiem ze świeczką szukać bezglutenowych przekąsek. Już nie mówię o kanapkach (choć pojawiają się gdzieniegdzie „bezglutenowe” kanapki), ale choćby o batonach, wafelkach, ciastkach. O czymś, co można przegryźć do kawy lub kupić dziecku z celiakią w czasie podróży. Owszem, na stacjach różnych koncernów bywają bezglutenowe wafle ryżowe w czekoladzie, są też ogólnodostępne snickersy, bounty czy gumy mamby. Ale to nie to samo, co typowo bezglutenowe ciacho.

W 2017 r.stacja BP wprowadziła w całej Polsce bezglutenową półkę z produktami Dr. Schär KLIK. Oferta była jednak zbyt bogata jak na polskie warunki (aż 9 produktów) i ostatecznie stacja wycofała się z tematu gluten-free. Szkoda, bo wielu z nas lubiło zjechać tam na kawę i pyszne wafelki, princeski bezglutenowe czy oreo bezglutenowe…

Żywność bezglutenowa na stacjach benzynowych w Europie

Jak jest na stacjach benzynowych w innych krajach europejskich? W Chorwacji, tam gdzie działa sieć Fresh Corner, znajdziemy w części kawiarnianej drewniany stand z precelkami i muffinkami bezglutenowymi Dr. Schär, a także trzy rodzaje pojedynczo pakowanych ciasteczek ( zobacz w galerii zdjęć). Na Słowacji możemy znaleźć np. stand z żywnością bezglutenową marki Gullon, a także włoskie ciasteczka Dr. Schär. Oprócz tego wiele batonów opisanych jako bezglutenowe, są też krążki ryżowe z przyprawami. Przynajmniej osoba na diecie bezglutenowej nie padnie z głodu w podróży. 

Z rozmów z wieloma polskimi producentami żywności bezglutenowej wiem, że od lat próbują przekonać stacje benzynowe w Polsce do wprowadzenia bezglutenowych przekąsek. Chcą ucywilizować sytuację polskich klientów na diecie bezglutenowej, ułatwić nam podróżowanie. Mimo wstępnego zainteresowania kupców sprawy stają potem w martwym punkcie. Może podobnie jak Mc Donald’s Polska stacje benzynowe nie postrzegają osób na diecie bezglutenowej jako atrakcyjnych klientów, którzy na kilogramy będą kupować ciastka i batony bezglutenowe? To, że teraz PKN ORLEN wprowadził batony Legal Cakes jest światełkiem w tunelu. Wiedzmy jednak, że jeśli nie będziemy kupować produktów bezglutenowych wstawianych na próbę do różnych sieci, to one stamtąd bezpowrotnie znikną. Zatem – na zakupy kochani :). 

Mini galeria zdjęć – żywność bezglutenowa na stacjach benzynowych w Europie