Kulebiak to inaczej chleb faszerowany kiszoną kapustą (ale może być też wędzona makrela czy mięso lub warzywa). To tradycyjne danie ze wschodniej Polski, serwowane zazwyczaj na Wigilię.
Ale kto powiedział, że tak pysznego i zdrowego dania nie można jadać częściej? Na kolację lub drugie śniadanie? W moim domu od wielu lat pieczemy kulebiak bezglutenowy, oczywiście z różnymi farszami. Tak naprawdę przepis na ciasto jest identyczny, jak na paszteciki, a jednak kulebiak bezglutenowy powstaje szybciej. Wystarczy całe ciasto obłożyć farszem, zawinąć walec i przełożyć do formy. I to koniec roboty!
Przepis na kulebiak bezglutenowy z czerwoną kiszoną kapustą i żurawiną to moje najnowsze odkrycie. Uwielbiam kiszone warzywa i wyszukuję je, gdzie to możliwe. Teraz jestem właśnie fanką czerwonej kapusty kiszonej (kiszę sama lub znajduję ją w sklepach eko lub w Internecie), a żurawinę kocham od zawsze :) Gdy do tego dołożyć wyśmienite, puszyste ciasto drożdżowe z włoskiej mieszanki mix B Schär, efekt jest murowany.
Zobaczcie sami - dosłownie i w przenośni, bo poniżej zamieszczam też filmik na ciasto drożdżowe na paszteciki - ale to ten sam, co na kulebiak bezglutenowy. Do dzieła, poćwiczcie przed Wigilią :)
WYKONANIE FARSZU
WYKONANIE CIASTA
Wyjmij formę z pieca, a gdy kulebiak przestygnie, wyłóż go na metalową kratkę. Lepiej go nie kroić, gdy jest gorący, gdyż grozi to powstaniem tzw. wtórnego zakalca. Za to ciepły kulebiak na pewno przetrwa operację z nożem :)
To danie smakuje świetnie bez dodatków, ale można serwować je z mięsem, kiełbasą, parówkami - jak kto lubi. Świetnie też będzie smakował z daniami strączkowymi (to opcja dla wegetarian na diecie bezglutenowej).
Wypiek zachowa świeżość przez 1-2 dni, można go przechowywać w lodówce. Potem jednak będzie mu potrzebne tchnienie ciepła, np. podgrzanie w piekarniku, w około 160 stopniach C, przez około 5 minut.
Oczywiście kulebiak bezglutenowy z czerwoną kapustą i żurawiną można mrozić, najlepiej pokrojony. W razie potrzeby wystarczy podgrzać go w piekarniku przez około 10 minut, w temperaturze około 160 stopni C.
Smacznego i na zdrowie!
KOMENTARZE