Jeśli szukacie jednego, uniwersalnego przepisu na idealne, bezglutenowe ciasto drożdżowe na różne słodkie wypieki, na bezglutenowe chałki, bezglutenowe bułki mleczne, donuty, drożdżówki z różnym nadzieniem czy pączki, nie zawracajcie sobie głowy różnymi recepturami. Oto uniwersalny przepis na bezglutenowe ciasto na drożdżowe na słodkie wypieki. Puszyste, żółciutkie, gwarantujące brązową skórkę i lekki miękisz. Wystarczy zagnieść jedno ciasto, by w ten sam wieczór cieszyć się smakiem bezglutenowych bułeczek mlecznych, chałek bezglutenowych, donutów i pączków. Wczoraj to przetestowałam :). Zerknijcie – oto przepis na szybkie drożdżowe ciasto bezglutenowe. Łatwo je przygotować, a jeśli użyjecie nowych Drożdży Babuni do słodkich wypieków, bezglutenowe ciasto drożdżowe urośnie o wiele szybciej. Jeszcze jedna uwaga: nie odwołuję wcześniejszych, odmiennych przepisów na bezglutenowe pączki, donuty, bułkę czy chałki. To po prostu alternatywny przepis dla zapracowanych mam bezglutenowych :).
Uformowanie chałki bezglutenowej wcale nie jest trudne. Z wybranej porcji ciasta „uturlaj” 3 wałeczki na stolnicy lekko podsypanej mąką. Zapleć delikatnie warkocz, zaczynając od środka. Przenieś chałkę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Posmaruj ją rozkłóconym białkiem i odstaw na około 20 minut do wyrośnięcia. Piecz około 20-30 minut w 180 stopniach. Gdy chałka będzie rosła, z pozostałego ciasta uformuj kolejne małe lub duże chałki albo donuty, pączki czy maślane bułeczki bezglutenowe. Szczegółowy opis, jak krok po kroku ulepić bezglutenową chałkę – KLIK.
Porcję ciasta przeznaczoną na bezglutenowe donuty delikatnie rozwałkuj na grubość około 1 cm na stolnicy podsypanej mąką. Szklanką wytnij kółka, a w nich kieliszkiem wytnij małe otwory. Donaty przykryj ściereczką i zostaw do wyrośnięcia na około 20-30 minut. Przed upływem tego czasu zacznij podgrzewać w rondlu olej do smażenia bezglutenowych donutów i pączków. Szczegółowy opis, jak przygotować bezglutenowe donaty – KLIK.
Z tego samego bezglutenowego ciasta drożdżowego możesz też ulepić pączki do smażenia lub pieczenia. Po prostu zagniatasz ciasto, rękami formujesz kulki, nakładasz nadzienie (bezglutenowe pączki świetnie smakują również bez nadzienia), zalepiasz, układasz zlepieniem do dołu, przykrywasz ściereczką i czekasz około 20 – 30 minut, aż podrosną. Potem smażysz lub pieczesz :). Więcej o pieczonych bezglutenowych pączkach fit z piekarnika – TUTAJ.
Jak już wspomniałam, z tego samego bezglutenowego ciasta drożdżowego powstaną też wyśmienite bułeczki maślane lub mleczna (różnica jest chyba tylko w nazwie?). Z porcji ciasta ulep bułki, ułóż je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia (mogą być w towarzystwie chałki i pączków bezglutenowych przeznaczonych do piekarnika), posmaruj białkiem i zostaw do wyrośnięcia na około 20-30 minut. Piecz około 20-30 minut – do suchego patyczka.